نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:به اخبار خائنانه منسوب به حج گوش ندهید/ شهریوری های 85 آماده باشند

بخش سیاسی الف، 30 فروردین 96

30 فروردين 1396 ساعت 7:24

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: اگر ذره‌ای ناامنی در عربستان علیه زائران ایرانی احساس کنم اولین شخصی هستم که اجازه نخواهم داد مردم به حج بروند، چون از جانب ولی فقیه نماینده حفظ جان و شأن مردم هستم.


به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکر در پاسخ به نگرانی مردم درباره تعهد عربستان نسبت به تامین امنیت و حفظ شأن زائران ایرانی، اطمینان داد که مسئولان سازمان حج همه مطالبات مسؤولان نظام و مردم را در مذاکرات مطرح کردند و روی آن ها توافق شد. در متن توافق نامه نیز این موارد ذکر شده است. وزیر حج عربستان به صراحت اعلام کرده تمام امکانات انسانی و مادی را بکار میگیرد تا ضمن خوش آمدگویی به زائران ایرانی، عزت، امنیت، سلامتی و حرمت آن ها را زمان حضور در عربستان رعایت و تامین کنند.

وی اضافه کرد: در بند دیگر این توافق نامه اشاره شده؛ آن تبلیغات سوء گذشته اتفاق نخواهد افتاد و به مبادی مرتبط در این باره تذکر داده می شود.

سرپرست حجاج ایرانی تاکید کرد: احساس می کنم نظر مردم درباره حج تامین شده است.

قاضی عسکر یادآور شد: نکته مثبت این بود که شرایط مذاکرات مثل دور قبل یک طرفه پیش نرفت و حج براساس نظر مردم و مسؤولان برنامه ریزی شده و هم اکنون هم کارشناسان ایرانی برای پیگری جزییات در عربستان حضور دارند. بیشتر مسکن مورد نیاز زائران ایرانی در مدینه اجاره شده و نزدیک به 50 درصد مسکن مورد نیاز در مکه نیز تامین شده و امیدوارم در چند روز آینده سایر امور انجام شود تا مردم در آرامش حج خود را انجام دهند.

وی بیان کرد: احساس ما بر این است وقتی دو طرف توافق کرده اند و طبق تجربه گذشته به همه تعهدات خود عمل کرده اند، این بار نیز قرارداد را اجرا خواهند کرد.

اخبار خائنانه منسوب به حج
او سپس از مردم درخواست کرد به اخبار شبکه های مجازی توجه نکنند و در ادامه گفت: تمام اخباری که از حج در شبکه های مجازی منتشر شده، دروغ است، مثلا فیلمی منتسب به خطیبان مسجدالحرام منتشر شده که در آن خون شیعیان را حلال اعلام کرده، درحالی که این فیلم متعلق به دو سال پیش است و آن خطیب هم به هیچ وجه عربستانی نیست، بلکه به کشور دیگری تعلق دارد که نام آن را نمی گویم. خطیبان مسجدالحرام و مسجدالنبی این حرف ها را نزده اند.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: فیلم دیگری از فردی که سفیر ایران در عربستان معرفی شده، پخش شده که دروغ خائنانه ای را مطرح کرده است. پس از بررسی ها مشخص شد این شخص نه تنها سفیر نبوده، بلکه از کشور متواری شده است. در برخی شبکه های مجازی هم پخش شده بود که تعدادی از زائران یزدی و تبریزی از حج منصرف شده اند و به حرکت آن ها تبریک گفته اند، درحالیکه آن خبر خائنانه بود، چطور ممکن است این اتفاق افتاده باشد وقتی هنوز ثبت نام آغاز نشده است. برخی هم گفته اند هنگام مذاکره حج پرچم ایران حذف شده بود، درحالیکه عکس های آن دیدار گویا است، پرچم ایران در مذاکرات استفاده شده بود. این اتفاق چطور ممکن است رخ داده باشد وقتی وزیر عربستان برای استقبال از آقای محمدی ـ سرپرست سازمان حج ـ شخصا به فرودگاه می آید.

وی اظهار کرد: آن هایی که اخبار نادرست منتشر می کنند می خواهند عظمت حج را بشکنند. این که عده ای می گوید پول حج را باید به فقرا داد باید بدانند حج واجب است و روایات متعددی درباره عدم تعطیلی و ترک آن وجود دارد.

او در پاسخ به نگرانی ها گفت: درست است که روابط سیاسی دو کشور قطع شده، اما حج از سیاست جدا است و باید از ظرفیت دیپلماسی آن استفاده کرد شاید در آینده به تقویت روابط دو کشور کمک کرد.

حمید محمدی، سرپرست سازمان حج و زیارت نیز که در گفت و گوی تلویزیونی به همراه قاضی عسکر شرکت داشت، در سخنانی یادآور شد: روند مذاکرات حج خوب بود، جون ما خیلی شفاف مطالبات مردم و مسئولان را با وجود قطع روابط سیاسی دو کشور مطرح و پیگیری کردیم. طرف سعودی متقاعد شد مطالبات مردم ما را تامین کند. همه این موارد در توافق نامه دو کشور ذکر شده و مردم نباید نگران این مساله باشند.

او همچنین با بیان این که امسال 86 هزار و 500 نفر به حج مشرف می شوند، افزود: آخرین شمار اعزامی از ایران 64 هزار نفر بود که با توجه به اجرای طرح توسعه حرم، در سال های قبل 20 درصد از سهمیه هر کشور کسر شد که امسال به دنبال بهره برداری از مسجدالحرام این سهم بازگردانده شده و طبق جمعیت کشورمان امسال باید 79 هزار زائر ایرانی مشرف می شدند که با رایزنی این تعداد به 86 هزار و 500 نفر رسید.

ودیعه گذاران حج تا شهریور 85 گوش به زنگ باشند
وی یادآور شد: ثبت نام اولیه حج از 23 فرودین ماه آغاز شده که ودیعه گذاران باید 10 میلیون تومان علی الحساب پرداخت کنند. در فراخوان اولیه ودیعه گذاران تا 31 تیرماه سال 85 باید برای ثبت نام اولیه اقدام کنند که در اعلام فراخوان نخست جانب احتیاط رعایت شد، چون توافق ها دیر انجام شد و از وضعیت مسکن اطمینانی نداشتم، اما اکنون که توافق ها پیش رفته احتمال دارد اولویت های دیگری را فراخوان کنیم.

او سپس گفت: به تناسب ظرفیت خالی استان ها این اولویت تا شهریور سال 85 فراخوانده خواهند شد. در هر حال اولویت با افرادی است که زودتر برای ثبت نام و پرداخت ودیعه و تکمیل مبلغ علی الحساب، اقدام کنند.

سرپرست سازمان حج همچنین درباره ضرر و زیانی که ایران از لغو حج تمتع سال گذشته متحمل شد، اظهار کرد: در سال 94 بخش عمده ای از هتل های مورد نیاز حج 95 تامین شده بود؛ براساس مفاد قرارداد پیش پرداخت ها داده شده بود، وقتی در مذاکرات سال گذشته به نتیجه نرسیدیم و مطالبات ما در حج محقق نشد و قرارداد دو طرف بلاتکلیف ماند، طرف سعودی ادعای ضرر و زیان کرد و می خواست آن پیش پرداخت ها به نفع خود بردارد، اما با تلاش هیات کارشناسان ایرانی بخش عمده ای از آن پول تسویه و به عنوان پیش پرداخت حج 96 محاسبه شد و ضرر و زیانی متوجه ما نشده است.

 دنبال سود مادی حج نیستیم
در ادامه قاضی عسکر درباره قیمت سفر حج سخن گفت و با بیان این که هر نوع تغییری به معنای افزایش قیمت این سفر نیست، افزود: افزایش نرخ ها ناشی از تفاوت خدمات و کیفیت اتفاق است که البته که نرخ ارز هم تاثیرات خود را خواهد داشت. هرچند این قیمت هنوز مشخص نشده و باید تا نهایی شدن مسکن و پرواز و تغذیه زائران صبر کرد.

وی در عین حال تاکید کرد: تلاش سازمان حج و بعثه بر این است که قیمت تمام شده خدمات و سفر به مردم اعلام شود، چون هیچ وقت دنبال سود نبوده ایم و تلاش خود را به کار گرفته ایم تا قیمت ها با افزایش چشم گیر روبرو نشوند. حتی تصمیم گرفته شده تعداد نیروهای خدماتی سازمان و بعثه در حج امسال به اندازه حج گذشته و جمعیت 64 هزار زائر باشد و با وجود افزایش تعداد زائران به میزان 22 هزار نفر، اما هیچ نیرویی اضافه نشود تا نوبت به مردم برسد.

او همچنین متذکر شد؛ استقبال در ثبت نام اولیه خوب بوده، اما اگر ظرفیت کاروان ها و دفاتر تکمیل شود نمی توان جایگزین و یا اولویت ها را جابه جا کرد.

ایران عضو غایب کمیته پیگیری فاجعه منا
در ادامه این بحث موضوع دیه شهدای منا مطرح شد که محمدی ـ سرپرست سازمان حج وز یارت ـ به تشکیل کمیته ای در عربستان برای پیگیری پرونده منا اشاره کرد و افزود: هرچند که ایران عضو این کمیته نیست و درخواست عضویت داده، اما قرار است مستندات خود را در اختیار این کمیته قرار دهد تا پیگیری آن حقی ضایع نشود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه این بحث گفت: عربستان هنوز درباره پرداخت دیه شهدای منا به نتیجه نرسیده، برای همین فعلا به خواست دولت ایران برای خانواده و بازماندگان این شهدا سهمیه حجی اختصاص داده شد که فرصتی است برای خانواده های آن قربانیان تا ضمن انجام فریضه خود، با انجام آزمایش DNA هویت شهید خود را مشخص کنند.

او توضیح داد: بیشتر آن هایی که در منا شهید شدند تعیین تکلیف شده اند، پیکر برخی از آن ها به کشور بازگردانده شده و تنی از بازماندگان هم در مکه دفن شده اند، شماری از پیکرها هم بودند که به دنبال قطع روابط سیاسی دو کشور، امکان شناسایی را نیافتند، بعد از مذاکرات حج با وجود قطعی روابط دو کشور حالا این فرصت فراهم شده است و باید از آن بهره برد.

وی همچنین درباره حکم قتیل الزحام در موضوع منا، اظهار کرد: با توجه به این قاعده باید دیه پرداخت شود، ما این موضوع را پیگیری می کنیم و به هیچ وجه رها نخواهیم کرد و به قول خود وفا داریم. آن سهیه خانواده شهدای منا را هم ما طلب کردیم، و گرنه عربستان چنین سهمی را درنظر نگرفته بود.

قاضی عسکر اضافه کرد: این سهمیه به هر خانواده شهدای منا پرداخت شده و عربستان هم موافقت کرده است که از هر خانواده شهید دو نفر اعزام شوند، ولی چون قیمت و درجه کاروان ها هم مشخص شود هنوز نمی توان قطعی به آن افراد موضوع را اعلام کرد.

دستبندهای الکترونیکی اسرائیلی نیست، ایرانی است
سرپرست سازمان حج در ادامه مباحث حج 96، درباره دستبد الکترونیکی توضیح داد: این طرح در اصل متعلق به ایران بوده است. در مذاکرات سال قبل عربستان اعلام کرد چنین قصدی دارد که ما جلوتر از آن ها با توجه به سن زائران ایرانی و شرایطی که در منا و مسجدالحرام پیش آمد، تصمیم گرفتیم دستبند مجهزی را که تمام اطلاعات زائر حتی نوع بیماری آن مشخص باشد، تهیه کنیم. این یک طرح خیلی ساده است و هرچه فکر می کنم نمی دانم کجای این کار ایراد دارد. این طرح ایران است و ما با نصب GPS روی این دستبد می خواهیم در راستای ایجاد رفاه زائران مان قدم برداریم.

قاضی عسکر نیز گفت: حرف هایی که درباره ساخت این دستبندهای الکترونیکی توسط یک شرکت اسرائیلی مطرح می شود، درست نیست. عربستان هم با اینکه قصد داشت این کار را انجام دهد، آن را متوقف کرد. در هر حال ما تصمیم داریم امسال این مچ بندها را اگر مجوز GPSبگیرد، آماده کنیم. ما حتی توافق کردیم در داخل کشورمان از زائران، انگشت نگاری شود، معتقدیم اگر این تدابیر در سال 94 افتاده بود، آن حادثه تلخ به این شکل رخ نمی داد.

وی تاکید کرد: آنچه انجام می شود برای تامین رفاه زائران است و نباید سوء برداشت شود.

پیش شرطی برای از سرگیری عمره
محمدی در پایان این گفت و گو که با بخش خبری ویژه انجام شد، درباره عمره نیز توضیح داد: در مذاکرات، وزیر حج عربستان رسما اعلام کرد؛ دو مامور خاطی فرودگاه جده محاکمه شده اند و هم اکنون درحال گذراندن دوران محکومیت خود هستند. سعودی ها خواسته ما تامین کردند و راه عمره باز شده است، ولی همه این ها به حج منوط است. این موضوع در مذاکرات ذکر شده است.

قاضی عسکر هم گفت: هزار ضربه شلاق، چهار سال حبس، انفصال دائم از خدمت، این حکم از طریق دفتر سازمان ملل به وزارت خارجه ابلاغ شده است و اگر در حج تعامل سازنده و مثبت باشد و در کمال آرامش پشت سر گذاشته شود، زائران به عمره نیز مشرف خواهند شد.


کد مطلب: 463836

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchxxnk-23n-6d.tft2.html?463836

الف
  http://alef.ir