وزیر بهداشت: تعرفه‌ها واقعی شود، نیازی به استخدام دولتی در بیمارستان‌ها نخواهد بود

11 تير 1396 ساعت 13:36


وزیر بهداشت ضمن اشاره به بهبود وضعیت مراکز درمانی در مناطق حاشیه‌ای استان تهران تاکید کرد: اگر تعرفه‌ها را واقعی کنند، نیازی به استخدام دولتی نخواهد بود و هر بیمارستان می‌تواند به صورت جداگانه یک ردیف استخدامی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های جدید مرکز طبی کودکان ضمن اشاره به ضریب بالای اشغال تخت‌های بیمارستانی در شهر تهران اظهار کرد: بیشتر مراکز درمانی در تهران بیش از ۹۰ درصد ضریب اشغال تخت دارند. این عدد گاهی در اورژانس‌های بیمارستان‌ها نیز به بیش از ۱۲۰ درصد می‌رسد و تخت خالی ندارند. در چهار سال فعالیت دولت یازدهم هدف‌گیری ما مربوط به مناطق محروم و حاشیه استان تهران بوده است. در بیشتر این مناطق ساخت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به اتمام رسیده یا بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است و طی یک یا دو سال آینده به طور کامل ساخته می‌شود.

ساخت ۲۵هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم

وی افزود: باید کاری کنم که مردم برای دریافت خدمات درمانی به تهران و مراکز استان‌ها نیایند. ما در این دوره از وزارت بهداشت ۲۵ هزار تخت بیمارستانی تحویل دادیم که برابر با یک چهارم تخت‌هایی است که از ابتدای ساخت بیمارستان‌ها در کشور است. تخت بیمارستانی ویژه کودکان نیز به میزان دو برابر افزایش یافته، اما همچنان به همین تعداد تخت نیاز داریم.

آموزش در بیمارستان‌ها ارتقا یابد

وزیر بهداشت ضمن اشاره به ضرورت حضور بخش خصوصی در ساخت و تجهیز بیمارستان‌های کشور ادامه داد: ما باید بخش آموزشی بیمارستان‌ها را نیز ارتقا دهیم. طی یکی - دو دهه گذشته به دلیل بار اضافه‌ای که به مراکز آموزشی وارد شده است، این مراکز آسیب دیده‌اند.

هاشمی درباره وضعیت کمبود پرستار در کشور نیز توضیح داد و گفت: در حال حاضر نسبت پرستار به تخت بیمارستانی در ایران و در بعضی از مراکز ایران شش دهم درصد و در مجموع ۱.۴ درصد است که این رقم بسیار کم است؛ در حالی که باید به رقم بیش از دو درصد ارتقا یابد. البته این عدد در هر کشوری متفاوت است. برای مثال در ژاپن نسبت پرستار به تخت بیمارستانی ۱۴، در اروپا ۸ و در کشورهای منطقه مانند ترکیه ۲.۳ درصد است.

۱۱۰ هزار نیروی قراردادی در حوزه سلامت

وی افزود: با توجه به این وضعیت جامعه پرستاری ناراحت هستند و البته حق دارند. در بعضی از مراکز که نسبت پرستار به تخت بیمارستانی ۱.۴ درصد است، پرستاران به صورت قراردادی فعالیت می‌کنند. حتی بعضی از آنها ۲۰ سال است که قراردادی هستند. در حال حاضر ۱۱۰ هزار نیرو در تمام بخش‌های حوزه سلامت داریم که قراردادی هستند.

تعرفه‌ها واقعی شود، نیازی به استخدام دولتی نخواهد بود

وزیر بهداشت ضمن اشاره به نیاز کشور به ۷۰ تا ۱۰۰ هزار پرستار جدید در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها تاکید کرد: اگر تعرفه‌ها را واقعی کنند، نیازی به استخدام دولتی نیست و هر بیمارستان می‌تواند به صورت جداگانه یک ردیف استخدامی داشته باشد.


کد مطلب: 488316

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchz6nk-23n6xd.tft2.html?488316

الف
  http://alef.ir