بازندگان اصلی صحنه تحولات عراق و سوریه

20 تير 1396 ساعت 7:05


امروز ترکیه و عربستان حامیان آشکار تروریست ­های تکفیری بازندگان اصلی صحنه تحولات عراق و سوریه هستند و سرمایه ­گذاری­ های میلیاردی خود را برای فروپاشی مقاومت در این دو کشور بر باد رفته می ­بینند.

خبرگزاری صدا وسیما: از سحرگاه روزی که حیدرالعبادی فرمانده کل نیروهای مسلح و نخست وزیر عراق آغاز عملیات " قادمون یا نینوا " (نینوا ما داریم می ­آییم) را برای آزادسازی «موصل» رسماً از طریق تلویزیون اعلام کرد (دوشنبه 26/ 7/ 1395)، تا دیروز که برای جشن پیروزی و آزادی نهایی این شهر استراتژیک وارد موصل شد، حدود نُه ماه می ­گذرد. سرانجام مولود «مادر جنگ‌ها»[1]، پیروزی شیرین بازگشت موصل به دامان حاکمیت ملی عراق، پس از سه سال است.در خرداد سال 1393، موصل، بزرگ­ترین شهر شمالی عراق، نه طی یک عملیات نظامی، بلکه به واسطه برخی خیانت ­ها از درون عراق و در جریان توطئه ­ای منطقه ­ای ـ بین ­المللی به تروریست­ های داعش تقدیم شد؛ توطئه­ ای که اردن، ترکیه، عربستان، قطر و دیگر حامیان تروریست­ ها در آن نقش داشتند. اما اینک به برکت مقاومت، همان محلی که ابوبکر بغدادی سرکرده داعش در آن خطبه خواند و اعلام خلافت کرد، به تلی از خاک تبدیل شده و خواب شومی که حامیان غربی و عربی تروریسم برای تجزیه منطقه دیده بودند آشفته گشته است. 

در عراق با فتوای مرجعیت، بسیج نیروهای مردمی، نیروی ارتش و پلیس اتحادیه، مناطق اشغالی یک به یک آزاد شد و داعشی که روزی به چهل کیلومتری مرزهای جمهوری اسلامی ایران رسیده بود، امروز طومارش به هم پیچیده شده است. در سوریه ارتش این کشور از شهر تاریخی «پالمیرا» در استان «حمص»، در حاشیه صحرای جنوب سوریه، در دو جهت در حال پیشروی است: از مسیر «پالمیرا» به «البوکمال» در جوار مرز با عراق و از مسیر «پالمیرا» به «السخنه» که هدف نهایی آن آزادسازی شهر راهبردی «دیرالزور» است. با وجود تمام کارشکنی­ های آمریکا، سایر کشورهای غربی و حامیان منطقه­ ای تروریسم، علی­رغم بمباران­ های مکرر فرودگاه­ ها و مواضع ارتش سوریه و تلاش برای ایجاد دیوار دفاعی برای اشغالگران صهیونیست، این پیروزی نزدیک است؛ و چنانچه به یاری خدا این اتفاق رخ دهد، مسیر ارتباطی، تدارکاتی و پشتیبانی تروریست ­ها کاملا ً قطع، و کریدور دمشق به بغداد گشوده خواهد شد. 

تسلط بر محور تدمر، دیرالزور، البوکمال، القائم، الرمادی، بغداد غایت آرزوی داعش و سایر تروریست­ ها بود که اینک فراروی جبهه مقاومت است. امروز ترکیه و عربستان حامیان آشکار تروریست ­های تکفیری بازندگان اصلی صحنه تحولات عراق و سوریه هستند و سرمایه ­گذاری­ های میلیاردی خود را برای فروپاشی مقاومت در این دو کشور بر باد رفته می ­بینند.

جبهه مقاومت امروز پس از پنج سال نبرد بی ­امان و نابرابر، تمام معادلات غربی ـ عبری ـ عربی را بر هم زده است. بیرون راندن تکفیری­ ها از عراق، الحاق نیروهای سوریه و عراق در مرزهای دو کشور، حضور ارتش سوریه در نزدیکی مرز با اردن، احاطه نیروهای مقاومت بر قنیطره سوریه آن هم در جوار اشغالگران صهیونیست، و در یک کلام شکست ­های پی‌درپی تروریسم و حامیان منطقه­ ای و فرامنطقه ­ای ­اش، دستاوردهای درخشانی است که در نتیجه پایمردی، صبوری، هوشیاری در مقابل نفاق ­افکنی و­ از جان گذشتگی جوانان مبارز مقاومت در برابر جبهه متحد دشمنان ضد مقاومت به دست آمده است.

[1]. از عملیات آزادسازی موصل به عنوان «مادر جنگ­ها» با داعش در عراق یاد شده است؛ خبرگزاری فارس، (26/7/1395)


کد مطلب: 490917

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchzvnkq23nwwd.tft2.html?490917

الف
  http://alef.ir