اظهارات زنگنه درباره ادعای وجود اموال بابک زنجانی در دوبی و ترکیه

27 مهر 1395 ساعت 7:25


روزنامه شرق نوشت؛

«کسی که دیکته ننوشت، هیچ غلطی ندارد». ديروز در دومين کنگره راهبردی نفت و نیرو، معاون‌اول رئيس‌جمهور با اشاره به اين ضرب‌المثل قديمي، گلايه‌هايش را از دولت گذشته باز هم تكرار كرد. به گفته اسحاق جهانگيري در کشور ما از کارهایی که باید انجام می‌شد اما به سرانجام نرسید، کسی توضیحی نمی‌خواهد؛ اما درباره کارهای انجام‌شده به طور‎ دائم انتقادهای بی‌مورد می‌کنند. اشاره او به اين مسئله است كه كسي كه كاري نكرده قطعا اشتباهي هم ندارد و كسي از كم‌كاري دولت قبل چيزي نمي‌پرسد و مدام مخالفان بر طبل نبود تغيير در حوزه اقتصادي در دولت كنوني مي‌كوبند. در اين كنگره همچنين وزير نفت از بهر‌ه‌برداري برخي از فازهاي پارس جنوبي و خودكفايي در توليد بنزين خبر داد. همچنين هم‌زمان با اين همايش، آن‌گونه که معاون وزير نفت خبر داده، اولين فراخوان شناسایی و تعیین صلاحیت شرکت‌های نفتی خارجی از سوي شرکت نفت منتشر شد.

  توليد و صادرات نفت را براي حفظ امنيت و قدرت افزايش مي‌دهيم

معاون‌اول رئیس‌جمهوری گفت: ما برای حفظ امنیت ملی و قدرت باید تولید و صادرات نفت‌مان را به بهترین شکل ممکن توسعه و افزایش دهیم و این افزایش باید در جهت توسعه قرار گیرد.اسحاق جهانگیری ديروز در دومین کنگره راهبردی نفت و نیرو با بیان این مطلب گفت: اگر بخواهیم ایران توسعه پیدا کند، بدون درآمدهای نفتی و توسعه بخش نفت این مهم امکان‌پذیر نیست. وی با تأکید بر اینکه در ایران هیچ موضوعی مهم‌تر از نفت و گاز برای توسعه کشور نیست بر ضرورت سرمایه‌گذاری در این بخش تأکید کرد و گفت: استفاده از قراردادهای جدید نفتی یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در بخش نفت است. وی با بیان اینکه ما نباید اجازه بدهیم در کشور وقت‌کشی شود تصریح کرد: در سال‌های گذشته همسایگان ما با سرعت به توسعه میدان‌های نفتی پرداختند و عراق هم‌اکنون بیش از چهار‌میلیون‌و ٣٠٠ هزار بشکه در روز تولید دارد.

  آمال و آرزوهای نوشته‌شده را نمي‌توان انتظار داشت بپذيرند

معاون‌اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه قرارداد موضوعی دوطرفه است و این‌گونه نیست که یک طرف همه آمال و آرزوهایش را بنویسد و انتظار داشته باشد طرف مقابل آن را بپذیرد، یادآور شد: البته ایران دارای موقعیت استثنایی در منطقه است و داشتن امنیت، نیروهای جوان و تحصیل‌کرده و ثبات سیاسی سبب شد کشورمان جذابیت‌های کافی را برای سرمایه‌گذاران خارجی داشته باشد.جهانگیری تصریح کرد: متأسفانه در کشور ما از کارهایی که باید انجام می‌شد اما به سرانجام نرسید، کسی توضیحی نمی‌خواهد؛ برای نمونه نمی‌پرسند چرا تولید میدان‌های مشترک یا بازیافت مخازن نفتی انجام نشده است اما درباره کارهای انجام‌شده به ‌طور‎ دائم انتقادهای بی‌مورد می‌کنند.وی با بیان اینکه با شرمندگی باید بگویم بازیافت برخی میدان‌های نفتی ایران حدود پنج‌ درصد است، تصریح کرد: کسی دراین‌زمینه و اینکه چرا بازیافت میدان‌های ایران کم است توضیح نمی‌خواهد؛ همان‌گونه که گذشتگان گفتند «کسی که دیکته ننوشت، هیچ غلطی ندارد».معاون‌اول رئیس‌جمهوری افزود: کسی که فعالیت می‌کند و کار انجام می‌دهد، ممکن است در طول انجام کار چند مشکل داشته باشد که این مشکلات را  نیز مي‌توان ‌حل كرد.

  زنگنه: ديگر واردكننده بنزين نخواهيم بود

در اين كنگره، وزیر نفت هم با اشاره به پروژه ستاره خلیج‌فارس گفت: فاز اول ستاره خلیج‌فارس امسال به بهره‌برداری می‌رسد. فازهای بعد نیز در سال بعد بهره‌برداری خواهند شد که با بهره‌برداری فازهای ستاره خلیج‌فارس دیگر واردکننده بنزین نخواهیم بود.بیژن زنگنه با بیان اینکه توسعه بخش نفت به دلایل متعدد می‌تواند موتور درون‌زای توسعه و هم‌زمان عنصر مهم برون‌گراکردن اقتصاد کشور باشد، اظهار کرد: بدون تردید زنجیره صنعت نفت شامل تولید و صادرات نفت خام و فراورده‌های نفتی، صادرات گاز و صادرات محصولات پتروشیمی مجموعا برون‌گراترين بخش اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد.وی با تأکید بر اینکه صنعت پتروشیمی در دوران تحریم کمک کرد تا کشور تراز ارزی مثبت داشته باشد، گفت: زنجیره صنعت نفت، پالایش و پتروشیمی به دلیل دسترسی به منابع عظیم نفت و گاز از درون‌زاترین بخش‌های اقتصاد کشور هستند که در دوران تحریم‌ها توانمندی خود را در تأمین نیازهای داخلی و تأمین ارز مورد نیاز کشور به‌خوبی نشان داده است.

  اولین تولید از لایه نفت پارس جنوبی تا پايان سال

وزیر نفت در ادامه با تأکید بر اینکه در بخش مربوط به بالادستی نفت اولویت با پارس جنوبی است، توضیح داد: بیشتر فازهای پارس جنوبی در مراحل نهایی قرار دارد. فاز ۱۲ به بهره‌برداری رسیده و فاز ۱۹ امسال به بهره‌برداری می‌رسد. فازهای ۲۰ و ۲۱ نیز بهره‌برداری خواهند شد. سایر فازهای پارس جنوبی مشکل دریا دارند. امیدواریم امسال قرارداد فاز ۱۱ نیز بسته شود. عمده فازهای پارس جنوبی تا پایان سال آینده به اتمام می‌رسد و تولید ما به بالای هزار میلیون مترمکعب خواهد رسید.

  برابري توليد روزانه نفت پارس جنوبي با قطر

زنگنه ادامه داد: اواخر امسال تولید روزانه ما از پارس جنوبی با کشور قطر به تساوی می‌رسد. اولین تولید از لایه نفت پارس جنوبی بعد از سال‌ها در اواخر امسال بهره‌برداری می‌شود و قراردادی برای فاز دوم در ماه‌های آینده در قالب قراردادهای جدید نفتی منعقد خواهد شد.

  ايران به سطح توليد نفت قبل از تحريم نزديك شد

به گزارش خبر‌گزاری‌ها، زنگنه همچنين در جمع خبرنگاران با اشاره به سخنان جهانگيري درباره رسيدن توليد نفت ايران به پيش از تحريم‌ها، گفت: سطح تولید نفت ایران به میزان قبل از تحریم نزدیک شده است و منابع غیررسمی میزان تولید ما را حدود چهارمیلیون بشکه در روز اعلام کرده‌اند.وزير نفت در ادامه درباره احتمال پیوستن به طرح فریز نفتی و کاهش تولید گفت: اکنون بحث کاهش تولید نفت مطرح نیست بلکه در نشست نوامبر قرار است سقف تولید اعضای اوپک مشخص شود.وی درباره موانع اجرای قراردادهای جدید نفتی نیز اظهار كرد: مشکلات بانکی برای قراردادهای جدید وجود ندارد و باید تلاش کنیم که اگر هم مانعی باشد، آن را برطرف کرده و به جلو ببریم.

  وصول مطالبات بانک زنجانی كمتر از نصف است

وزیر نفت با اشاره به اينكه فقط نيمي از مطالبات بانک زنجانی وصول شده است، گفت: همه رقم‌هایی که تاکنون درخصوص بازپرداخت بدهی بابک زنجانی مطرح شده است، یک‌چهارم مطالباتش نیز نمی‌شود و معلوم نیست این آقا پول نفت را به چه کسی داده و کجا خرج کرده است.

وی درباره وصول بدهی‌های بابک زنجانی از طریق اموالش در دوبی و ترکیه نیز گفت: کدام دوبی؟ کدام ترکیه؟ این حرف‌ها بی‌خود است و چیزی در کار نیست.

  جزئیات برگزاری ٣ مناقصه گازی ایران در سال ۹۵

معاون وزیر نفت با بیان اینکه از فراخوان شناسایی و تعیین صلاحیت شرکت‌های نفتی خارجی ازسوی شرکت نفت آغاز شده‌ است، گفت: امسال سه مناقصه واگذاری ساخت پروژه‌های (NGL) برگزار می‌شود. براساس مفاد این فراخوان، تمامی شرکت‌های نفتی بین‌المللی به‌مدت یک ماه باید اطلاعات خود را در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار دهند.علی کاردر با تأکید بر اینکه پس از پایان دوره یک‌ماهه تعیین صلاحیت شرکت‌های خارجی انجام می‌شود و در نهایت شرکت‌های صاحب صلاحیت و معتبر در وندورلیست شرکت ملی نفت قرار می‌گیرند، تصریح کرد: به طور رسمی فرایند اجرائی قراردادها آغاز شده و پس از تعیین صلاحیت شرکت‌ها، اولین مناقصه بین‌المللی صنعت نفت برگزار خواهد شد.مدیرعامل شرکت ملی نفت همچنین با اشاره به برگزاری سه مناقصه بین‌المللی اجرای طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه نفت «ان‌جی‌ال» در سال ۹۵ اظهار كرد: پس از برگزاری مناقصات و کشف ق یمت‌ها، پروژه‌های «ان‌جی‌ال» به واجد شرایط‌ترین شرکت بخش خصوصی یا خارجی واگذار خواهند شد.این مقام مسئول، با بیان اینکه تاکنون اولین قرارداد ساخت «ان‌جی‌ال» با شرایط جدید امضا شده است، تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال دو قرارداد دیگر هم امضا شود.كاردر همچنين درباره اولين مناقصه بين‌المللي (IPC) گفت: اولین مناقصه بین‌المللی «آی‌پی‌سی» درخصوص میدان آزادگان جنوبی با حضور چهار شرکت خارجی اواخر نوامبر برگزار می‌شود.وی با اشاره به اینکه این مناقصه مربوط به میدان آزادگان جنوبی است، گفت: تاکنون شرکت‌هایی از کشورهای فرانسه، ژاپن، چین و روسیه برای حضور در این مناقصه اعلام آمادگی کرده‌اند.

  تحریم شرکت ملی نفت‌کش اجرا نمی‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنين درباره تحریم‌هایی که اخیرا برای شرکت ملی نفت‌کش اعمال شده است، گفت: این تحریم‌ها جدید نیست. در گذشته این تحریم‌ها مطرح شده بود که وکلای شرکت ملی نفت‌کش به این موضوع اعتراض کردند و دادگاه‌های اروپا این تحریم‌ها را لغو کردند، اما اروپایی‌ها بی‌کار ننشستند و دوباره به این موضوع اعتراض کردند که موجب شد دوباره همان تحریم‌ها وضع شوند فارغ از اینکه برجام به امضا رسید و دیگر اروپایی‌ها نمی‌توانند شرکت‌های ایرانی را تحریم‌ کنند.

 


کد مطلب: 403418

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchzxnk623nvkd.tft2.html?403418

الف
  http://alef.ir