کاندیداهای جمهوری‌خواهان درباره ایران در کارولینای جنوبی چه گفتند

جب بوش: حالم از ترامپ بهم می‌خورد/ ترامپ: برادرت دروغ گفت

بخش خارجی الف، 25 بهمن 94

25 بهمن 1394 ساعت 18:35

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر سال جاری میلادی برگزار می‌شود. نامزدهای نهایی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات پس از شرکت در رقابتهای مقدماتی در ماه ژوئیه انتخاب و معرفی می شوند.


در مناظره داوطلبان جمهوری‌خواه نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتقادها صریح‌تر می‌شوند و حملات بیشتر جنبه شخصی پیدا می‌کنند. تازه‌ترین مناظره تلویزیونی صحنه حملات میلیاردر خبرساز به برادر رئیس جمهور پیشین بود.

در ادامه انتخابات مقدماتی برگزار شده در آیووا و سپس نیو‌همپشایر، اکنون این رقابت‌ها به کارولینای جنوبی معطوف شده است. در مناظره شنبه ۱۳ فوریه/۲۴ بهمن نامزدهای جمهوری‌خواهان، مجادلات اصلی بین دونالد ترامپ، تد کروز و جب بوش بود.
دونالد ترامپ، میلیاردر نیویورکی، در انتخابات مقدماتی ایالت نیوهمپشایر برای تعیین نامزد حزب جمهوری‌خواه برنده شده بود. آقای ترامپ در رای‌گیری ایالت آیووا رقابت را به سناتور اهل تگزاس، تد کروز واگذار کرده بود.
 
دونالد ترامپ در این مناظره حملات لفظی شدید به رئیس‌جمهور سابق آمریکا کرد و با اشاره به حملات ۱۱ سپتامبر گفت: «مرکز تجارت جهانی در دوران زمامداری جورج بوش فروریخت».

او با اشاره به جنگ سال ۲۰۰۳ آمریکا تصریح کرد: «این موضوع کاملا مشخص است که جنگ در عراق،‌ یک اشتباه مهیب بود. جورج بوش اشتباه کرد. ما هرگز نباید به عراق می‌رفتیم. ما خاورمیانه را بی ثبات کرده‌ایم».
نامزد جنجالی جمهوریخواه افزود: «می‌خواهم به شما بگویم آنها دروغ گفتند آنها گفتند سلاحهای کشتارجمعی وجود داشت اما وجود نداشت و آنها می‌دانستند که وجود نداشت».

جب بوش در پاسخ به حملات لفظی ترامپ گفت: «حقیقت آن است که به توهین‌های دونالد ترامپ به خودم اهمیت کمی می‌دهم. این یک نوع تفریح و سرگرمی برای او شده و خوشحالم که با این اقدامات، او خوشحال است اما من از اینکه او به خانواده‌ام کار دارد،‌ حالم به هم می‌خورد».
او با رد انتقادات ترامپ درباره حملات ۱۱ سپتامبر و پس از آن گفت: «در حالی که دونالد ترامپ داشت برنامه شوی تلویزیونی می‌ساخت، برادرم در حال ایجاد تدابیر امنیتی برای امن نگهداشتن ما بود و من به انچه او انجام داد، افتخار می‌کنم».

دونالد ترامپ در حالی که جب بوش در حال دفاع از برادرش بود، در حین اظهارات برادر کوچک رئیس‌جمهور سابق آمریکا فریاد زد: «مرکز تجارت جهانی فروریخته شد».

در بخشی از جر و بحث و جدال آنها، بوش گفت: «او(ترامپ) حتی این گستاخی را داشت که درباره مادرم حرف بزند. من ۶۳ سال قبل و زمانی که متولد شدم و مادرم را دیدم، برنده جایزه بخت ازمایی شدم چون او قویترین زنی است که من میشناسم».
دونالد ترامپ با پریدن در حرف جب بوش اینطور گفت: « او(مادر جب بوش) باید برای مبارزات انتخاباتی شرکت کند( نه تو)».

ترامپ شامگاه شنبه به تد کروز، سناتور اهل تکزاس هم حملات تندی کرد. پس از آنکه کروز گفت ترامپ یک جمهوری‌خواه واقعی نیست، ترامپ پاسخ داد: «شما بزرگترین دروغگو هستید. شما به احتمال از جب بوش هم بدترید».
دونالد ترامپ همچنین با اشاره به برجام گفت: «توافق (هسته‌ای) ایران یکی از فاجعه‌ترین توافقهایی است که تاکنون در کل زندگی من مورد مذاکره قرار گرفته است. این یک فضاحت و رسوایی است البته نه فقط فضاحت بلکه مایه شرمساری است».

مارکو روبیو نیز در مناظره گفت: «از نظر من دو تهدید اصلی وجود دارد که باید فورا در صدر لیست قرار گیرند. شماره اول، آنچیزی است که ما در منطقه آسیا-اقیانوسیه انجام دهیم جایی که در آن هم کره شمالی و هم چین تهدید منافع ملی آمریکا هستند».
سناتور جمهوریخواه افزود:‌ «شماره دوم، آنچه که باید در خاورمیانه انجام دهیم منطقه‌ای که ترکیبی از درگیری سنی/شیعه است که ما شاهدیم ایران اکنون در تلاش برای استقرار محور شیعه در خاورمیانه است و از سوی دیگر شاهد تشدید تهدید داعش هستیم».

جب بوش نیز با اشاره به موضوع ایران مدعی شد: «در ارتباط با اهداف و جاه‌طلبی‌های ایران من فورا سیاست مهار را ایجاد خواهم کرد و این موضوع را روشن خواهم کرد که ما اجازه نخواهیم داد ایران آنچه اکنون در حال انجام است را انجام دهد که همان حرکت به سمت سلاح اتمی است».

در این مناظره، تد کروز دیگر سناتور جمهوریخواه، در پاسخ به سوالی درباره تهدیدات امنیت ملی آمریکا مدعی شد که «ایران هسته‌ای» بزرگترین تهدید است.
او گفت: اگر به تهدیداتی که کشور با ان روبرو است، نگاه کنید باید گفت که بزرگترین تهدید امنیت ملی، تهدید ایران هسته‌ای است و به همین خاطر بوده که من متعهد شدم که در روز اول(ریاست جمهوری) این توافق هسته‌ای را پاره کنم.

شنبه آینده انتخابات مقدماتی در ایالت کارولینای جنوبی برگزار می‌شود. ترامپ در نظرسنجی‌ها از دیگر رقیبان هم‌حزبی خود پیش است. حضور جب بوش در مقابل با اقبال چندانی روبه‌رو نشده است. جرج بوش قصد دارد روز دوشنبه برای حمایت از برادر خود به صورت علنی وارد عمل شود.


کد مطلب: 331814

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchzznxk23nx6d.tft2.html?331814

الف
  http://alef.ir