عملیات حیرت انگیز علیه داعش در عراق/ روزهای سیاه تروریست ها از راه رسیده است

بخش بین الملل الف، 1 تیر 94

1 تير 1395 ساعت 10:50


در هفته های اخیر، داعش در عراق و سوریه با شکست های پیاپی روبه رو شده و در حال حال عقب نشینی مداوم، از دست دادن مواضع و نیروهایش می باشد.

با تصرف و ورود نیروهای عراقی به فلوجه، عملیات پاکسازی این شهر از نیروهای داعشی در حال انجام است. نیروهای عراقی ظرف چهار هفته توانستند وارد فلوجه شوند، شهری که در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ چالش های فراوانی برای نیروهای آمریکایی به وجود آورد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق جمعه شب و پس از آنکه ارتش این کشور توانست مرکز شهر را تصرف کند، در یک پیام تلویزیونی گفت نیروهای دولتی بر تروریست ها در فلوجه پیروز شده اند. وجود صدها مین و بمب‌های کار گذاشته شده در مناطق مسکونی و میادین عمومی باعث شده سرعت عملیات پاکسازی کاهش یابد.

در همین حال نیروهای عراقی جبهه جدیدی را برای نبرد با تروریست های این گروه در شمال استان صلاح الدین و جنوب موصل باز کردند. این اقدام به منظور زمینه‌سازی برای عملیات آزادسازی موصل، بزرگترین شهر تحت تصرف داعش در عراق صورت می‌گیرد.

خالد العبیدی وزیر دفاع عراق گفته که هدف از این عملیات، بیرون راندن شبه‌نظامیان از منطقه قیاره است که در ۶۰ کیلومتری جنوب موصل قرار دارد. همچنین نبردها در اطراف شهر شرقاط آخرین منطقه تحت تصرف داعش در استان صلاح‌الدین شدت گرفته است.

یکی از دلایلی که ارتش عراق بلافاصله بعد از عملیات فلوجه، عملیات موصل را کلید زد این است که تردیدها نسبت به توانایی هایش، فرصت بازسازی داعش و کمک رسانی خارجی به آن را از بین ببرد.

عملیات نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق در فلوجه آن قدر مهم و تحسین برانگیز بوده که مقامات آمریکایی نیز ناچار به اعتراف به اهمیت آن شده اند. استوارت جونز، سفیر آمریکا در عراق، در بیانیه‌ای تأکید کرد: پیشروی نیروهای عراقی در فلوجه که اولین شهری است که به دست داعش اشغال شد، بار دیگر نشان داد نیروهای عراقی قادر به شکست داعش در میدان نبرد هستند.

به عقیده کارشناسان و تحلیلگران عملیات آزادسازی فلوجه، یکی از موفق ترین عملیات ها، از تابستان سال ۲۰۱۴ میلادی می باشد. این در حالی است که از مهمترین عملیات هایی که ارتش و نیروهای مردمی عراق انجام دادند؛ عملیات بازپس گیری تکریت، مرکز استان صلاح الدین در زمستان سال ۹۳ بود که به گفته کارشناسان عملیات پاکسازی فلوجه با کمترین خسارت و با موفقیتی همچون تکریت و حتی بهتر از آن انجام شد.

از سوی دیگر در جبهه سوریه نیز نیروهای دولتی توانستند پیشروی جدیدی را در حومه غربی رقه رقم بزنند و میدان نفتی الثوره در کمتر از ۱۰ کیلومتری این پایگاه را از دست داعش خارج کنند. به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، ارتش این کشور تا هفت کیلومتری الطبقه پیشروی کرده است. دیده بان حقوق بشر سوریه افزود: به علت حملات افراطی‌ها ارتش سوریه بیش از یک هفته بود که در مسافت ۱۵ کیلومتری این پایگاه نظامی باقی مانده بود اما حملات هوایی روسیه و تقویت یگان نخبگان گارد جمهوری سوریه اجازه این پیشروی را داد.
الطبقه در ۴۵ کیلومتری رقه است و اهمیت استراتژیکی در حمله دولت علیه رقه دارد و آخرین مقری است که نیروهای دولتی در استان رقه قبل از تسلط داعش بر آن در سال ۲۰۱۴ آن را از دست دادند. این شهر گذرگاه اصلی به کرانه رود فرات محسوب می‌شود و بازپس‌گیری آن به نیروهای سوریه اجازه می‌دهد که مسیر امدادرسانی داعشی‌ها را از سمت غرب قطع کنند.

این در حالی است که نیروهای ارتش سوریه پس از درگیری های شدید با عناصر داعش موفق به سیطره بر تاسیسات انبار نفت و نیروگاه منطقه الرصافه در جنوب غربی شهر طبقه شده بودند. به گفته منابع میدانی در این نبردها دست کم ۱۵۰ تروریست تکفیری به هلاکت رسیده اند. داعش نیز با اعزام پی در پی عوامل انتحاری برای جلوگیری از پیشروی سریع ارتش سوریه به سمت شهر الطبقه تلاش کرده که همه این انتحاری ها پیش از رسیدن به هدف تعیین شده منهدم یا خنثی شده اند. نکته دیگر این است که قسمت اعظمی از سرزمین های تصرف شده توسط گروه های تکفیری، مناطق بیابانی، خشک، بی آب و علف است و اصولا منطقه مسکونی به حساب نمی آید.

اکنون داعش بر بخش اعظم استان رقه به استثنای دو شهر تل أبیض و عین عیسی تسلط دارد. این دو شهر توسط نیروهای دموکراتیک سوریه که اکثرا از شبه نظامیان کرد هستند از داعش پس گرفته شد.

این در حالی است که در هفته اخیر گزارش‌های تایید نشده ای درباره مرگ البغدادی، سرکرده داعش منتشر شده است. ابومحمد العدنانی، محتمل‌ترین گزینه برای رهبری بعدی داعش است. فردی که متعهد شده تا به کشتارها و خونریزی‌ها بدون وقفه ادامه خواهد داد. العدنانی اولین فرمانده داعشی بود که از شبه نظامیان خود خواست در غرب دست به کشتار بزنند و ماه رمضان را به ماه حملات بدل کنند.
در لیبی نیز با افزایش تحرکات گروه‌های تکفیری و تروریستی، فرماده کل نیروهای مسلح این کشور اعلام بسیج عمومی داد در عین حال فیگارو از حمایت تسلیحاتی ترکیه از داعش در این کشور خبر داد. شبکه خبری اسکای نیوز عربی به نقل از منابع گزارش داد که عقیله صالح، رئیس پارلمان لیبی و فرمانده کل نیروهای مسلح در کشور بسیج عمومی اعلام کرد و سرلشگر عبدالرازق الناظوری، رئیس ستاد کل را به عنوان حاکم نظامی منطقه‌ای که از شهر درنه در شرق تا بن جواد در غرب کشیده می‌شود، تعیین کرد.

روزنامه مستقل النهار الجدید به نقل از یک منبع امنیتی در الجزایر نیز نوشت، ارتش این کشور از شناسایی و انهدام آخرین گروهک تروریستی وابسته به داعش در این کشور خبر داد. به گفته این منبع، در عملیات نظامی اخیر ارتش الجزایر با تعقیب و زیر نظر گرفتن گروهک‌های تروریستی وابسته به داعش در این کشور، تمامی این گروهک‌ها شناسایی و نابود شدند.

نکته مهم این است اگر چه داعش در سوریه، عراق و در کشورهای مختلف و در عرصه میدانی در حال از بین رفتن است اما بعد مهم تر از این مسئله، رويکرد ايدئولوژيک و دین ستیز مبتنی بر گرایش های تکفیری است که از چنان ظرفیتی برخوردار است که می تواند در اقصی نقاط جهان و در قالب عملیات های جداگانه دست به عملیات های تروریستی بزند. همچنین تشدید شکاف های فرقه ای و طایفه ای همچنان به قوت خود باقی است و حتی برخی دولت ها نظیر عربستان به این تنفر دامن می زنند که می توانند مانند آتش زیر خاکستر عمل کند.

در این بین دولت های خارجی نیز در تلاش هستند تا با استفاده از ابزار داعش به اهداف خود در منطقه برای کنترل بیشتر کشورهای در راستای تقویت بیشتر امنیت اسرائیل دست یابند. به همین دلیل است که مایکل هیدن، رئیس سابق سازمان جاسوسی امریکا CIA تاکید کرد: به زودی حداقل دو کشور عربی از نقشه خاورمیانه حذف می شوند؛ این کشورها به موجب توافقنامه سایکس پیکو که در سال ۱۹۱۶ بین انگلیس و فرانسه به امضا رسید تشکیل شدند. وی که با روزنامه لوفیگارو فرانسه صحبت می کرد، با اشاره به نام برخی کشورها که کانون جنگ هستند، گفت: باید حقیقت را بپذیریم، دیگر عراق و سوریه عملا وجود ندارند و تجربه لبنان هم رو به شکست است. هیدن در ادامه گفت: نام هایی چون داعش، القاعده، کردها، سنی و شیعه جایگزین اسامی سوریه و عراق شده اند.


کد مطلب: 364693

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdci35appt1aqq2.cbct.html?364693

الف
  http://alef.ir