نظرسنجی دانشگاه مریلند درباره واکنش مردم ایران نسبت به لغو برجام

6 مرداد 1396 ساعت 12:50


 نتایج یک نظرسنجی جدید توسط دانشگاه مریلند نشان می‌دهد که اکثر ایرانی‌ها از احیای جنبه‌های محدود شده توافق هسته‌ای، در صورت خروج دولت آمریکا از آن حمایت می‌کنند.

به گزارش تسنیم، نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام)، ایرانی‌ها از آغاز مجدد برنامه هسته‌ای این کشور حمایت می‌کنند.

نتایج این نظرسنجی که روز پنجشنبه توسط «مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی» در دانشگاه مریلند و Iranpoll.com منتشر شده نشان می‌دهد، در صورت اقدام دولت آمریکا برای خروج از برجام، 55.4 درصد از مردم ایران خواستار آغاز مجدد جنبه‌هایی از توافق هسته‌ای هستند که به موجب این توافق محدود شده‌اند.

«مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی» دانشگاه مریلند می‌گوید این رقم، نسبت به زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا افزایش نشان می‌دهد. در آن زمان، 48.4 مردم ایران از احیای جنبه‌های محدودشده برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کردند.

افزایش حمایت از احیای برنامه هسته‌ای ایران در حالی صورت گرفته که نشانه‌های روزافزونی از احتمال خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌‌ای با ایران حمایت می‌کنند.ترامپ در مصاحبه‌ای با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال اظهاراتی مطرح کرد که نشان می‌دهد وی قصد دارد در گزارش سه ماهه بعدی به کنگره، پایبندی ایران به برجام را اعلام نکند.

نتایج این نظرسنجی جدید همچنین نشان می‌دهد که 67.1 درصد از مردم ایران در حال حاضر از توافق هسته‌ای برجام حمایت می‌کنند. این رقم، اندکی بعد از روی کار آمدن ترامپ 55.4 درصد و حدود یک سال پیش، 62.6 درصد بود.

نتایج یک نظرسنجی دیگر دانشگاه مریلند در ماه ژانویه نشان می‌دهد که اکثریت مردم ایران پیش‌بینی می‌کنند که دولت ترامپ، توافق هسته‌ای را نقض خواهد کرد.

«مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی» دانشگاه مریلند در خلاصه‌ای که از یافته‌های نظرسنجی جدید روی وب‌سایت خود قرار داده نوشته است: «اکثر ایرانی‌ها اعتمادی به اینکه ایالات متحده به تعهداتش ذیل برجام پایبند خواهد ماند ندارند. آنها معتقدند که آمریکا در حال جستجوی راه‌هایی برای نگاه داشتن آثار منفی تحریم‌های رفع‌شده ذیل برجام است و یا اینکه این کشور، تحریم‌هایی که قرار بوده بردارد را رفع نکرده است.»

این نظرسنجی به علاوه نشان می‌دهد که شمار روزافزونی از ایرانی‌ها معتقدند که ایالات متحده بر خلاف مفاد برجام در حال تلاش برای جلوگیری از عادی‌سازی تجارت سایر کشورها با ایران است. 


کد مطلب: 496291

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdci3qa5zt1a3r2.cbct.html?496291

الف
  http://alef.ir