زاکانی: برجام سندی پر از ابهام است

برای عضویت در کانال خبری الف اینجا کلیک کنید , 7 آبان 1394 ساعت 9:34


رییس کمیسیون وی‍‍ژه برجام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان نظام و مردم اجازه نخواهند داد کسی از نامه رهبری در خصوص برجام عدول کند، گفت: باید شروط رهبری، شورای امنیت ملی و مجلس در مورد برجام به دقت رعایت شود؛ زیرا برجام سندی پر از ابهام است.

به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی شامگاه چهارشنبه در مسجد ارشاد اهواز با بیان اینکه آمریکا خواستار بدست‌گیری اداره جهان است، اظهار کرد: آمریکا هر چیزی که مانع از این هدف شود را بر نمی​تابد و از هر ظرفیتی، چه زور یا شیطنت و نفوذ برای تحقق این خواسته خود استفاده می​کند. وی افزود: در مقابل ایران اسلامی قرار دارد که به دنبال تمدن نوین اسلامی است و نگاه جهانی هم دارد و زمینه ساز ظهور است، اما نگاه جهانی ما بر خلاف آمریکا، اسلامی با حمایت از مستضعفان است.

رییس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس با اشاره به اینکه آمریکا برای ما مزاحم است، گفت: آمریکا در جهان به دنبال منافع خود است و تنها به آن توجه می​کند و برای تمام کشورها مزاحم و به​شدت بدقول است و تمام آنچه را در توافق ژنو متعهد شده فراموش کرده است. نباید به آمریکا امیدوار بود؛ برخی آنقدر به آمریکا امید دارند اما به ارکان انقلاب امیدوار نیستند.

زاکانی با بیان اینکه دو نوع نگاه در کشور وجود دارد، تصریح کرد: یک نگاه بر ارزش​های انقلاب تاکید دارد و معتقد است که نباید از این آرمان​ها فاصله گرفت و از تمام ظرفیت داخلی باید استفاده کرد. اما نگاه دیگر اعتقاد دارد که نمی​توان انقلاب و مسیر آمده را ادامه داد و باید مشکل با غرب و آمریکا را حل کرد.

وی ادامه داد: برخی در داخل کشور بیان می​کنند که غرب و آژانس اتمی از ما شفافیت می​خواهد، چرا حرف نادرست می​زنند. آیا در این ۱۲ سال تنها شفافیت از ما می​خواستند؛ مگر آقای البرادعی رییس وقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نامه رسمی ننوشتند که برنامه هسته​ای ایران مشکلی ندارد، اما پس از آن قطعنامه​ها علیه کشور صادر شد.

رییس کمیسیون بررسی برجام در مجلس عنوان کرد: کسانی که چنین توصیه​هایی می​کنند خود را با اندیشه​های امام(ره) بسنجند؛ نگاهی در برجام مبتنی بر اعتماد و این که آمریکا با ما مشکلی ندارد، موجب ابهاماتی در آن شده است. ما زحمات را ندیده نمی​گیریم اما باید کامل شود. اگر توصیه​های رهبری، شورای امنیت ملی و مجلس رعایت نشود خطرات بسیاری در برجام وجود دارد که منافع ملی ما را تحت الشعاع قرار می​دهد.

زاکانی بیان کرد: یکی از پیش فرض​های مطرح شده برای قبول برجام این بود که فروش نفت کاهش یافته و اداره کشور قابل اداره نبود در حالی که فروش نفت در یک سال و نیم تا پیش از توافق ژنو و حتی پس از ژنو هم ثابت بود.

وی ادامه داد: همچنین دائما اعلام می​کردند ایران در معرض تهدید نظامی بود و با برجام سایه جنگ از کشور برداشته شد اما با بررسی در کمیسیون برجام چنین چیزی صحت ندارد. تمام مسئولان در کمیسیون بررسی برجام مطرح کردند که آمریکا توان نظامی برای حمله ندارد و اگر ذره​ای توان داشت اقدام به عملیات می​کرد.

زاکانی با بیان اینکه پس از نامه رهبری کسی حق ندارد حرف​های قبلی را تکرار کند، گفت: رییس جمهور در نامه خود به رهبری اعلام کرده که تحریم​ها برداشته می​شود اما طبق برجام تنها بخشی از تحریم​ها برداشته می​شود و نه آنچه نظر رهبری است.

وی با تاکید بر این​که توجه و دقت یک اصل است که همه مسئولان به آن موظف هستند، بیان کرد: باید ۹ ویژگی رهبری، ۱۰ ویژگی شورای امنیت ملی و ۹ ویژگی مجلس در مورد برجام به دقت رعایت شود؛ زیرا برجام سندی پر از ابهام است. مسئولان نظام و مردم اجازه نخواهند داد که کسی از نامه رهبری در خصوص برجام عدول کند.

نماینده مردم تهران با بیان این​که هم دولت و هم مجلس باید بدانند که راه پیشرفت در داخل کشور است خاطرنشان کرد: اگر قرار است اصلاحی انجام شود باید در فقر و تبعیض صورت بگیرد. تا زمانی که فقر و تبعیض در کشور وجود دارد هیچ اتفاقی حاصل نمی​شود. پس از ۳۰ سال از انقلاب ۲۰ هزار کارتن خواب در تهران وجود دارد و این برای مسئولان خجالت​آور است.

زاکانی با اشاره به حواشی سخنرانی صالحی در مجلس گفت: تهدید به قتل در شأن یک نماینده مجلس نیست و ما این ادبیات را نمی​پسندیم، اما انتظار داشتیم آقای صالحی در مجلس می​گفتند که کدام بخش گزارش بررسی برجام اشکال دارد. وی در خصوص نحوه تصویب برجام در مجلس بیان کرد: اقدام آقای لاریجانی قانونی اما نادرست بوده است، زمانی دو قطبی ایجاد می​شود که جامعه در ابهام به‌سر می​برد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان این​که چندین سال است در سوریه، آمریکا با ایران در حال ستیز است، عنوان کرد: در مقابل تمام قدرت​های جهانی که در سوریه در حال جنگ هستند تنها ما بودیم که از حکومت سوریه حمایت کردیم؛ حتی روسیه هم به ایران پیغام داده بود که بشار اسد برود و این تنها رهبر انقلاب بودند که گفتند بشار اسد بماند و اگر این اراده نبود اکنون داعش در روسیه بود؛ اما اکنون داعش در حال از بین رفتن است و این برای کشور عظمتی است.


کد مطلب: 305535

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcipwapwt1auw2.cbct.html?305535

الف
  http://alef.ir