آیت الله جوادی آملی:روحانیت نه بیراهه می رود نه راه کسی را می بندد

9 بهمن 1395 ساعت 21:15


آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید گفت: روحانیت نه بیراهه می رود نه راه کسی را می بندد.

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز خبر حوزه، وی در دیدار جمعی از مردم، طلاب و استادان حوزه علمیه آمل که در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اِسرا قم ، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 6 بهمن آمل به وظایف اصلی طلاب حوزه اشاره و بیان کرد: امام(ره) در وصیت ‌نامه‌ اش آن ‌طور از این شهر اجلال و تکریم می ‌کنند شایسته گرامیداشت است.
این مرجع تقلید افزود: در حماسه 6 بهمن آمل در حقیقت هر یک ربع، یک جوان قربانی شد در ظرف 10 ساعت، 40 جوان قربانی شدند تا دروازه شمال را حفظ کنند.
وی ادامه داد: شما از دیار علویان هستید؛ یک بیان نورانی امام صادق(ع) درباره فرزندان روحانی خود دارد که فرمود اگر یعقوب(ع) در فراغ یوسف(ع) به خدا شکوه می‌ کرد من از فراغ طلبه‌ ها به خدا شکوه می‌ کنم، چرا که این حکومت طاغی نمی ‌گذارند من یک مدرسه بسازم و چند حجره داشته باشم و خودم در حجره ‌ای کنار شما باشم و برای شما درس بگویم! این بیان نورانی امام صادق(ع) است، حالا این ها مقدمه است تا روشن شود از مدرسه و حوزه چه چیزی برمی ‌آید، از کسوت روحانیت چه چیزی برمی‌آید! حفظ دین و تاسیس انقلاب و ادامه انقلاب در سایه خدمات صادقانه و خالصانه روحانیت بود و هست.
آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: اما آن نکته ‌ای که باید ما از این مدرسه‌ ها و از این جامعه توقع داشته باشیم بیش از این هاست؛ تمام آرزوی ما این است که امام زمانمان را ببینیم، از این بالاتر این است که او ما را ببیند و این راه باز است.
وی افزود: این باید در بین روحانیت باشد نه بیراهه برویم نه راه کسی را ببندیم، آن نور اول را قرآن به همه ما داد که در خط انقلاب و دین باشیم، در خط قرآ‌ن و ولایت باشیم این نور صراط مستقیم است این نور لازم است اما کافی نیست. 
این مرجع تقلید تصریح کرد: باید بکوشیم نور دوم را پیدا کنیم، یک نور دیگری در قرآن معرفی کرده که آن هدف است، طالب شدن، روحانی شدن، عادل شدن این حداقل انسانیت است، خُب وقتی ما به جایی برسیم که امام زمان(عج) بگوید من مشتاق دیدن فلان کس هستم، این راه باز است! نه امام باید باشد نه امامزاده، یک طلبه ساده می ‌‌تواند با اخلاص موحدانه به این مقام برسد.
وی گفت: هرگز یک روحانی بی ‌وضو نخواهد بود، هرگز بدون نماز شب نخواهد بود، هرگز حرفی که رضای خدا در آن نیست نخواهد گفت، هرگز از هدایت و تبلیغ و ارشاد مردم صرف‌ نظر نخواهد کرد، مواظب زبان و گفتارمان باشیم و این نور اول را که به ما دادند که خط مشی را نشان بدهند برای این که به مقصد برسیم، باید نور دوم را هم کسب کنیم.
وی افزود: این درس و بحث تا پایان عمر ماست از آن به بعد کسی از ما درس نمی ‌خواهد، ما علمی می ‌خواهیم که ما را رها نکند و بعد از مرگ هم با ما باشد، این برای شما عزیزان آماده است به لطف الهی استعداد دارید، آمادگی دارید، عده زیادی از شما از خاندان معظم شهیدان هستید از این سرمایه باید حداکثر استفاده را کرد.
6بهمن ماه 1360 مصادف با شورش مسلحانه گروهی از معارضان و افراد ضدانقلاب در آمل (استان مازندران) با هدف فتنه انگیزی علیه انقلاب نوپای اسلامی بود که در این روز تاریخی مردم آمل با بصیرت و شجاعتی مثال زدنی به مبارزه با آنها پرداختند و در کمترین زمان ممکن سرکوبشان کردند. 


کد مطلب: 440021

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcirua5zt1a5u2.cbct.html?440021

الف
  http://alef.ir