دستور ادامه ساخت سد شفارود گیلان صادر شد

9 مرداد 1395 ساعت 13:50


پیرو مصوبه بیست و پنجمین جلسه شورای عالی آب، دستور ادامه ساخت سد شفارود به شرکت آب منطقه ای استان گیلان صادر و به سازمان حفاظت محیط زیست نیز اعلام شد که دیگر ممانعت نکند.

به گزارش تسنیم، در جنوب غربی شهر رضوانشهر در استان گیلان، بر روی رودخانه شفارود سدی قرار است ساخته شود که با همین نام به عنوان سد شفارود معروف است.

این سد با ۶ هدف کلی در دست ساخت قرار گرفته که عبارتند از :

۱. تأمین آب شرب شهرستان های رضوانشهرو پره سر به میزان ۵/۷ میلیون متر مکعب در سال

۲- تامین آب کشاورزی قریب ۱۰۸۳۰ هکتار از اراضی منطقه طرح ( ۶۹۰۰ هکتار اراضی بهبود و ۳۹۳۰ هکتار اراضی توسعه) به میزان ۹۸ میلیون متر مکعب درسال

۳- تامین آب صنعتی ( صنایع چوکا ) به میزان ۱۲ میلیون متر مکعب در سال

۴- تولید انرژی برق آبی ( دو واحد نیروگاهی هرکدام به توان ۸/۳ مگاوات ساعت )

۵- کنترل سیلاب های فصلی

۶- توسعه آبزی پروری

مطالعات ساخت این سد به پیش از پیروزی انقلاب اسلامی باز می گردد و در دهه ۶۰ با بازنگری در این مطالعات، عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۶۹ آغاز شد. از آغاز شروع به ساخت این سد، این پروژه با چالش های بسیاری مواجه شد و اختلاف نظر بین طرفداران محیط زیست و مجریان ساخت سد شفارود، عملا ساخت این پروژه را متوقف کرد.

در سال ۸۲ این پروژه از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر نیرو و رییس سازمان حفاظت محیط زیست وقت مجوز ساخت دریافت کرد و براین اساس، تفاهمنامه ای بین این سه نهاد به امضاء رسید و بعد از آن، ساخت سد از سوی شرکتی چینی آغاز شد. در طول مدت ۱۰ سال تا سال ۹۲ ساخت این سد به کندی پیش رفت تا اینکه این پروژه در سال ۹۲ در حالی که فقط ۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشت با روی کار آمدن دولت یازدهم و با دستور سازمان حفاظت محیط زیست بار دیگر متوقف شد.

در دولت یازدهم ابتدا موضوع ساخت این سد منتفی شده اعلام شد و سپس به دنبال بروز مشکلات عدیده در تأمین آب بخش غربی استان گیلان، سازمان حفاظت محیط زیست به بررسی دوباره این پروژه ورود کرد اما تا بهار امسال، هیچ مجوزی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای ادامه یافتن فرآیند ساخت این سد صادر نشد.

در جلسه بیست و پنجم شورای عالی آب که در تاریخ نوزدهم خردادماه سال جاری برگزار شد، گزارشهای این پروژه و همچنین گزارش سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو بررسی شد و در نهایت مصوب شد " با توجه به اینکه برای اجرای سد شفارود در استان گیلان، اعتبارات مورد نیاز مصوب شده و بر اساس توافقات انجام گرفته در کارگروه تشکیل شده با محوریت جناب آقای دکتر کلانتری، وفق مصوبات هجدهمین جلسه شورای عالی آب، تصمیمات نهایی در این زمینه اتخاذ و نیز ابلاغ شده است. لذا ضروری است عملیات اجرایی سد مذکور ادامه یابد و سازمان حفاظت محیط زیست کشور مانع از اجرای این پروژه نشود."

این مصوبه شورای عالی آب کشور ظرف روزهای اخیر برای اجرا به شرکت آب منطقه ای گیلان و سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است. پیرو ابلاغ این مصوبه، شرکت CAMCE از چین با مشارکت شرکتهای ژیان ، بانه و نیروتوان از ایران کار ادامه ساخت این سد را بر روی رودخانه شفارود در فاصله ۲.۵ کیلومتری شهرستان رضوانشهر و ۶۵ کیلومتری کلانشهر رشت آغاز کردند. این سد در حال حاضر همان پیشرفت فیزیکی ۶ درصدی سال ۹۲ را دارد اما شرکت آب منطقه ای گیلان برنامه ریزی کرده که عملیات اجرایی این سد در نیمه نخست سال ۹۷ به پایان برسد.

پیش از این، سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بود که گزارش ارزیابی زیست محیطی تخریب ۹۰ هکتار از جنگل های هیرکانی، ناشی از احداث سد شفارود را وزارت نیرو تهیه و به سازمان محیط زیست ارسال کرده است و دلیل اصلی مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با احداث این سد، همین مسئله عنوان شده بود.


کد مطلب: 377022

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciryaprt1ayu2.cbct.html?377022

الف
  http://alef.ir