نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با الف:

تولید در کشور سودآور نیست/هدف خارجی‌ها فقط فروش کالا است/تولیدکننده نمی‌تواند 27 درصد سود بانکی بدهد

بخش اقتصادی الف، ۲۶ فروردین ۹۶

26 فروردين 1396 ساعت 8:11

نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه امروز تولید در کشور سودآور نیست، چگونه یک تولیدکننده بتواند 27 درصد بهره بانکی بدهد، گفت: بالا بودن نرخ بهره بانکی و تشریفات فوق‌العاده بانک‌ها باعث ایجاد مشکلاتی برای تولید شده است و باید نرخ سود بانکی کاهش یابد.


به گزارش الف؛ دولت و بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی را در 6 ماه و 9 ماه سال گذشته به ترتیب 7 و 11.2 درصد اعلام کردند، رشدی که به عقیده همه کارشناسان اقتصادی به دلیل افزایش تولید نفت و فروش آن بوده است که در رشد اقتصادی سال جاری خود را نشان خواهد داد، زیرا ظرفیت تولید و فروش نفت کامل شده است.

بااین‌حال بخش تولید کشور همچنان در رکود به سر می‌برد و دولت یازدهم که به در ماه‌های پایانی عمر خود است تاکنون دو بار اعلام کرد اقتصاد ایران از رکود خارج‌شده است، اما نرخ‌های اعلامی برای رشد اقتصادی فقط آماری است بر روی کاغذ و در جامعه هنوز نمود عینی پیدا نکرده است.

کارشناسان با اشاره به دستاورد دولت در تک‌نرخی شدن رشد تورم، اعتقاددارند ادامه‌دار بودن رکود در سال جدید (1396) باعث عمیق‌تر شدن آن و منجر به خشک شدن ریشه تولید خواهد شد که خروج از آن و ایجاد تولید بارونق نیازمند سال‌ها زمان است و در کوتاه‌مدت و میان‌مدت قابل‌درمان نیست. رهبر انقلاب نیز برای سال 96 را سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام‌گذاری کردند تا دولت اقدام مؤثری در این زمینه بردارد.

علاءالدین میرمحمدصادقی، نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد عملکرد دولت یازدهم در بخش اقتصادی، اظهار کرد: عملکرد دولت یازدهم نوسانات و تحولات زیادی داشت؛ دولت که تحریم را مشکلی بر سر راه خود می‌دید، با امید و اشتیاقی فوق‌العاده به دنبال حل آن بود که سرانجام آن برجام بود.

وی با تأکید بر اینکه امیدی که برای اجرایی شدن برجام وجود داشت، محقق نشد، افزود: پیش‌بینی‌ها از اجرایی شدن برجام محقق نشد؛ در کنار این موضوع، امیدی فوق‌العاده در مردم برای بهتر شدن و بهبود یافتن وضعیت اقتصادی نسبت به از گذشته ایجاد شد که متأسفانه به دلیل اجرایی نشدن کامل برجام و برخی اقدامات دولت و کسرهایی، این به واقعیت نپیوست.

میرمحمدصادقی ادامه داد: یک از اقدامات این بود که دولت بودجه‌های عمرانی را کمتر اختصاص داد و به بخش خصوصی عرضه نکرد و بخش خصوصی هم نتوانست به آن امیدی که از ابتدا تاکنون داشت، برسد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران با اظهار امیدواری که برای سال جاری تحولی و اقداماتی در اقتصاد کشور و رفع رکود و مشکل بیکاری انجام شود، گفت: هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی امیدوار بودند با اجرایی شدن برجام، مبادلات بانکی به‌راحتی انجام شود؛ البته در برجام قیدشده بود که همه موانع باید برداشته شود و زمانی هم اجرا شد آقای ظریف در اتاق بازرگانی گفتند که کلیه تحریم‌ها برداشته می‌شود ولی در عمل این اتفاق رخ نداد بخشی زیادی هم به دلیل کارشکنی آمریکایی‌ها بود.

وی در خصوص این‌که قبل و بعد از اجرایی شدن برجام هیئت‌های خارجی زیادی از کشورهای مختلف به ایران آمدند، چه نتیجه‌ای داشت؛ بیان داشت: مذاکراتی انجام شد، البته اقدام برای سرمایه‌گذاری زمان‌بر است و نمی‌توان نتیجه آن پیش‌بینی کرد؛ اما همین‌که آمدند خوب بود و نشان داد سد تحریم شکسته؛ ولی تاکنون اقدام محسوسی در این جهت انجام نشده است.

میرمحمدصادقی تصریح کرد: مسلماً هدف خارجی‌ها فقط فروش کالا است؛ در کنار آن می‌توانیم از این فرصت استفاده و کالاهای خود را بفروشیم و باید مبادلات تجاری و واردات داشته باشیم، اما به‌موازات واردات باید صادرات هم داشته باشیم و این باعث تجارت شکوفا و رونق خواهد شد که دولت هم در این زمینه تلاش کرد اما مشکلات خارجی و عدم تدبیر باعث شد که نتوانیم از این فرصت استفاده و به موفقیت کامل برسیم.

عضو اتاق بازرگانی در مورد اینکه دولت از رشد 11.2 و 7 درصدی در سال گذشته خبر می‌دهد، آیا این نرخ رشد لمس شد؛ گفت: بخش خصوصی این موضوع را حس نکرد و برعکس رکود را خیلی بیشتر حس شد که همه شاهدِ آن هستند؛ زیرا تولید کارخانه‌ها کاهش‌یافته شده و فروش پایین آمد؛ لذا تولید، بخش خصوصی و عموم جامعه رکود را لمس کرد و می‌کنند و رکود خیلی سنگین تمام شد.

وی در مورد سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، اظهار کرد: اجرای اقتصاد مقاومتی تماماً مختص دولت نیست و نهادها، سازمان‌های نیمه‌دولتی و بخش خصوصی هم وظیفه‌دارند که در بخش خصوصی هم اقدام اساسی در این جهت نشده است.

 میرمحمدصادقی افزود: مبین دارم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و دستور رهبری در سال جاری اجرایی شود که موفقیت ما با تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود و همه باید دست در دست هم دهند و برای تحقق آن تلاش کنند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران نرخ بهره بانکی بالا را عاملی مخلل تولید عنوان کرد و افزود: نظام بانکی دچار مشکلاتی است که این مشکلات خودبه‌خود به بخش خصوصی منتقل شد؛ از طرفی هم به دلیل بالا بودن نرخ بهره و تشریفات فوق‌العاده‌ای که بانک‌ها برای اعطای وام دارند، باعث شد ایجاد مشکلاتی در تولید شده و انتظار بخش خصوصی اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: باید شرایط را فراهم کنیم که سرمایه‌گذاری در تولید بعدازاینکه کالایی تولید شد، 20 الی 25 درصد سود داشته باشد که این‌گونه نیست و از سوی دیگر اگر تولیدکننده بخواهد 27 درصد سود بانکی بپردازد، تولید کردن مقرون‌به‌صرفه نیست.

میرمحمدصادقی تصریح کرد: با وضعیت کنونی اقتصاد و نرخ سود بانکی تولید روبه افول حرکت می‌کند و متوقف خواهد شد و باید زمینه برای رونق تولید را فراهم کنیم که سرمایه‌گذاری و تولید به‌صرفه باشد و این امر نیازمند بهره کم بانکی و اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان است، اگر چنین شد، شاهدِ رونق خواهیم بود و در غیر این صورت مشکلات تولید دوچندان خواهد شد.


کد مطلب: 460407

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciuua5yt1aq52.cbct.html?460407

الف
  http://alef.ir