اولین نشست ایران و 1+5 در دوران ترامپ

4 ارديبهشت 1396 ساعت 12:26


هفتمین نشست کمیسیون مشترک ایران و کشورهای 1+5 فردا - سه شنبه - در وین به ریاست عراقچی - اشمید برگزار می شود. این نخستین نشست کمیسیون در زمان روی کار آمدن دولت جدید آمریکاست.

به گزارش ایرنا، نشست قبلی، روز 21 دی - 10 ژانویه - ده روز پیش از پایان دوران ریاست جمهوری اوباما و به درخواست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد تا به بد عهدی های آمریکا و تمدید قانون موسوم به ایسا بپردازد.

یکی از موضوعاتی که در دستور کار نشست فرداست، رسیدگی به درخواست خرید 950 تن کیک زرد از قزاقستان طی یک دوره سه ساله است که موافقت همه کشورهای طرف کانال خرید در خصوص آن اخذ نشده است.

گفته می شود انگلیس با این درخواست موافق نیست و قرار است در این نشست درباره آن مذاکره شود. هرچند که مخالفت با این درخواست، به معنای نقض برجام محسوب نمی شود.

سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه که ریاست ستاد پیگیری اجرای برجام را نیز به عهده دارد، دو روز پیش گفت در جریان نشست کمیسیون مشترک ایران و کشورهای 1+5 'تمامی موارد بدعهدی، تعلل و مقابله جویی دولت آمریکا نسبت به برجام را مطرح و پیگیری خواهد کرد'.

هنوز تعداد روزهای ریاست جمهوری ترامپ به 100 نرسیده است اما تاکنون ده ها بار به روش های مختلف علیه برجام سخن گفته است.

هرچند که او از موضع تند انتخاباتی خود نسبت به توافق هسته ای با ایران کوتاه آمده و وزیر خارجه اش هم در گزارش 90 روزه به مجلس نمایندگان آمریکا، پایبندی ایران به اجرای برجام را تایید کرده است. 

با این حال اظهارنظرهای متناقض وزیر خارجه و رییس جمهوری آمریکا که با سخنان تند نماینده تازه کار این کشور در سازمان ملل نیز همراه بوده، می تواند موارد نقض برجام به حساب آید.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روز جمعه در توییتی به سخنان تند ترامپ که ایران را به نقض روح برجام متهم کرده بود، واکنش نشان داد و نوشت: خواهیم دید که آیا آمریکا آماده است به متن برجام پایبند باشد یا نه، چه برسد به روح آن! تاکنون که از هر دو سرپیچی کرده است.

او در پاسخ به همتای امریکایی اش ' رکس تیلرسون ' که از بازنگری برجام سخن گفته بود هم گفت: اتفاقا برجام نتیجه بازنگری اسلاف آقای تیلرسون در سیاست های سراپا اشتباه آمریکا در گذشته در مقابل ایران و منطقه بوده است.

هرچند که فضای اظهارنظر و پاسخ در میان تهران - واشنگتن گرم است ولی به نظر نمی رسد تغییری محتوایی در اجرای برجام روی دهد. 

دولت ترامپ به رغم همه اظهارنظرها، تاکنون پایبندی خود را به برجام نشان داده و اعلام کرده آن را تحمل می کند و قصد برهم زدن توافق هسته ای با ایران را نخواهد داشت.
 


کد مطلب: 465402

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdciuwa5rt1aq52.cbct.html?465402

الف
  http://alef.ir