چالش انتخاب کلیددار بهشت برای منتخبان شورای شهر پنجم/ عیار کارآمدی شورای شهر جدید فردا مشخص می شود

بخش سیاسی الف، 18 مرداد 96

18 مرداد 1396 ساعت 21:13


فردا قرار است شهردار تهران توسط اعضای منتخب شورای شهر پنجم انتخاب شود. با انصراف محمد علی افشانی و رفتن محمد شریعتمداری و حبیب الله بی طرف به کابینه دوازدهم، اینک گزینه های شهرداری تهران به 4 نفر تقلیل پیدا کرده است. در این بین با وجود استعفای محمدعلی نجفی از سازمان میراث فرهنگی در دولت یازدهم بدلیل بیماری، گفته می شود وی اصلی ترین گزینه برای رسیدن به صندلی شهرداری می باشد و احزاب اصلاح طلب برای انتخاب وی به اجماع رسیده اند.

به گزارش الف، با انصراف افشانی، تنها نجفی ، مرعشی ، کولایی و مهرعلیزاده برای کسب کرسی شهرداری تهران باقی مانده اند.

محمدعلی افشانی، نامزد حزب اعتماد ملی برای تصدی سمت شهرداری تهران در نامه ای که به مرتضی الویری نوشت از تغییر فرایند دومرحله ای انتخاب شهردار تهران به یک مرحله انتقاد کرد و بدلیل آنچه «ضرورت حفظ اتحاد و همبستگی اعضا» نامید از ادامه رقابت ها انصراف داد.

در واقع طبق جدول اولیه زمان‌بندی پروسه انتخاب شهردار تهران بنا بود پس از انتخاب 7 گزینه نیمه‌نهایی انتخاب شهردار تهران، طی دو مرحله دیگر شهردار جدید پایتخت انتخاب شود. به این صورت که ابتدا از میان 7 گزینه، دو گزینه مرحله نهایی انتخاب و سپس از میان این دو گزینه یک گزینه به‌عنوان کلیددار جدید بهشت برگزیده شود. اما در هفته جاری 21 عضو شورای شهر پنجم که به‌صورت غیررسمی جلسات خود را پیش از موعد رسمی و قانونی دوره پنجم شورای شهر آغاز کرده، پس از دریافت برنامه پنج‌نامزد نیمه‌نهایی در روز دوشنبه، اعلام کردند به جای انتخاب دو مرحله‌ای، فرآیند انتخاب شهردار تهران در یک مرحله دیگر به نتیجه خواهد رسید.

گمانه زنی ها درباره انتخاب شهردار تهران
با توجه به این شرایط، امروز دو نامزد تصدی شهرداری تهران برنامه های خود را برای اعضای شورای شهر پنجم تشریح کردند.

ابتدا محمد علی نجفی به ارائه برنامه پرداخت. در حالی از نجفی به عنوان گزینه اصلی شهرداری تهران یاد می شود که وی چند سال پیش از سازمان میراث فرهنگی بدلیل مشکلات شخصی ناشی از بیماری کنار کشیده بود و مشخص نیست بر چه اساسی خواهان پذیرش مسئولیت سنگین شهرداری تهران شده و یا چگونه اعضای شورای شهر او را به عنوان گزینه اصلی خود مطرح کرده اند.امروز احمد مسجدجامعی عنوان کرده بود: اینکه آقای نجفی احتمال رای آوردنش بالاست طبیعی است چرا که در همان مرحله انتخاب کاندیدا رای بالایی آورد.برنامه آقای نجفی برنامه خوبی است و شانس ایشان برای اینکه شهردار بشوند بیشتر است، از اول هم شانس ایشان از بقیه بیشتر بود.

شهربانو امانی، دیگر عضو شورای شهر نیز در این باره گفته است: در خصوص نجفی و انتخاب ایشان به عنوان شهردار تهران یک اجماع وجود دارد.

خبرگزاری آنا نیز گزارش داده است: احزاب اتحاد ملت، کارگزاران سازندگی و اعتماد ملی در یک معامله بزرگ بر سر انتخاب شهردار تهران به نتیجه رسیده اند و با مهندسی آرای اعضای شورای شهر تهران فردا محمد علی نجفی در جلسه فرمایشی این شورا به عنوان شهردار تهران انتخاب می شود.

الهه کولایی ، استاد دانشگاه تهران و نماینده مجلس ششم نیز که سابقه مدیریت اجرایی در کارنامه خود ندارد دیگر کاندیدایی بود که امروز به ارائه برنامه های خود پرداخت. به عقیده برخی با توجه به ناآشنایی و عدم تجریه جدی این نماینده مجلس ششم با مسایل شهری، نامزدی وی صرفاً گرفتن یک ژست تبلیغاتی مبنی بر توجه به زنان توسط اصلاح طلبان می باشد. البته امروز کولایی این گمانه زنی ها را رد کرد و عنوان داشت که قصد کناره گیری از فرایند انتخابات شهرداری تهران را ندارد. اما یکی از سایت های نزدیک به اصلاح طلبان درباره او نوشت: «الهه کولایی نیز بعنوان گزینه نمادین زن برای شهرداری تهران مطرح شده و بعید است حتی اگر در حالت انتخاب تک گزینه، انصراف ندهد تعداد آرایش بیش از سه رای باشد».

در این بین قرار است فردا صبح نیز حسین مرعشی برنامه های خود را تشریح کند.  بر اساس گفته اعضای شورای شهر برنامه مرعشی 4 صفحه بیشتر نمی باشد اما فرصتی 2 ساعتی یعنی از ساعت 8 تا 10 برای او در نظر گرفته اند. اما برخی رسانه ها عنوان کرده اند بدلیل داشتن سابقه محکومیت بعید است مرعشی به عنوان شهردار تهران انتخاب شود.

همچنین فردا قرار است محسن مهرعلیزاده به ارائه برنامه های خود بپردازد. گفته می شود اعضای اصلاح طلب کارگزاران و اتحاد ملت شورای شهر چندان حسابی برای وی باز نکرده اند. سایت انتخاب درباره مهرعلیزاده گفته است« برای انتخاب بعنوان شهردار ، بیشترین تحرک و فعالیت و هزینه را در ماههای اخیر نسبت به سایر گزینه ها داشته است. از مهرعلیزاده اقلیت مستقل شورا حمایت می کند».

به گفته علی اعطا، عضو شورای شهر به محض پایان اعلام برنامه‌های کاندیداهای شهرداری تهران بلافاصله رأی‌گیری صورت گرفته و یک نفر به عنوان شهردار تهران مشخص خواهد شد.

البته یکی از احتمالاتی که از چند روز قبل در برخی رسانه ها مطرح شد احتمال بررسی کاندیداهای دیگر به غیر از گزینه های فعلی برای شهرداری تهران می باشد. امروز مجید فراهانی، یکی از اعضای شورای پنجم نیز این احتمال را مطرح کرده بود. فراهانی گفته بود: اگر اعضای شورای شهر هیچ یک از برنامه های پیشنهادی را نپسندند و یا اینکه به دلایل و مصالحی فرد دیگری را اصلح بدانند، این امکان وجود دارد که در انتهای ارائه برنامه ها تصمیم دیگری بگیرند و نهایتا روی فرد دیگری اجماع کنند.

حال باید منتظر ماند و دید فردا قرار است اعضای شورا چه تصمیمی بگیرند. آزمون انتخاب شهردار بزرگترین آزمون برای منتخبان جدید شورای شهر می باشد و بدون شک عیار و کارآمدی شورای جدید را در همین ابتدای راه تعیین خواهد کرد.


کد مطلب: 500385

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcivuawwt1aup2.cbct.html?500385

الف
  http://alef.ir