طرح مرسدس بنز برای عرضه سریع ون خارق‌العاده

بخش دانش و فناوری الف،8 آبان95

8 آبان 1395 ساعت 9:53

چند هفته ای از رونمایی ون پیشرفته و کاملا الکتریکی مرسدس بنز می‌گذرد اما این شرکت به طور جدی قصد دارد نمونه عملیاتی و تولید انبوه آن را در اوایل ۲۰۱۸ روانه بازار مصرف کند.


خبرآنلاین؛ «ویژن ون مرسدس بنز» (Mercedes-Benz Vision Van) در واقع همه فرضیات ما را درباره ون‌ها تغییر می‌دهد. پیشرانه این ون کاملا الکتریکی است و موتور آن ۷۵ کیلووات (معادل ۱۰۰ اسب بخار) توان خروجی و ۲۶۹ نیوتون متر گشتاور نیرو تولید می‌کند. حداکثر سرعت این خودرو در زمان فعال بودن سیستم محدود کننده سرعت حداکثر ۸۰ کیلومتر بر ساعت است، اما با غیرفعال کردن این سیستم ایمنی سرعت آن به ۱۲۰ کیلومتر هم می‌رسد.


استفاده نکردن از هرگونه موتور احتراق داخلی و گیربکس و کاربرد یک موتور الکتریکی بر روی دیفرانسیل عقب موجب شده تا ۱۰ درصد فضای بارگیری افزایش یابد. در داخل کابین نیز تجهیزات مختصر و مفید بوده و حتی فرمان با یک جوی استیک کوچک جایگزین شده تا فضای بیشتری هم برای بار و هم مدیریت عملیات حمل و نقل ایجاد شود.
مرسدس برای بخش پشتی ون و نگهداری بار طرح ویژه‌ای را پیاده کرده است. برای اینکه بسته‌های بیشتری در این ون جا بگیرد یک سیستم خودکار طراحی شده که قفسه‌های طراحی شده را پر و خالی می‌کند و بار را به دست کاربر خود برای تحویل می‌رساند. بسته‌ها در قفسه‌هایی قرار می‌گیرند و می‌توانند بدون دخالت انسان بیرون کشیده می‌شوند. کل این سیستم قابلیت کنترل از راه دور و به وسیله اینترنت را هم دارد که می‌تواند مورد استفاده بخش توزیع شرکت‌ها قرار بگیرد.

یکی دیگر از خصوصیات این ون همراه داشتن پهپاد یا همان هواپیمای بدون سرنشین است. این خودرو دو پهپاد روی سقف خود به همراه دارد که می‌توانند بار دو کیلوگرمی را تا مسافت ۱۰ کیلومتر حمل کنند. در نقاطی که ون نمی‌تواند به محل دقیق تحویل کالا برسد یا ترافیک بسیار سنگینی وجود دارد که در برنامه تحویل کالا اخلال ایجاد می‌کند این پهپادها بسته مشتری را به او می‌رسانند و به روی ون باز می‌گردند.


مرسدس عقیده دارد در کلانشهرهای شلوغ و آلوده آینده یک ون الکتریکی می‌تواند در حمل و نقل درون شهری بسیار موثر باشد؛ به ویژه آنکه از پهپادهای هدایت شونده برای تحویل بسته و دور زدن ترافیک های سنگین نیز استفاده خواهد کرد.


کد مطلب: 407712

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcizya5rt1auy2.cbct.html?407712

الف
  http://alef.ir