درخواست هاموند برای تحقیق درباره حملات عربستان به یمن

21 آبان 1394 ساعت 22:35


وزیر امور خارجه انگلیس انجام تحقیق پیرامون حملات هوایی عربستان به یمن را خواستار شد.

به گزارش العالم، "فیلیپ هاموند" در گفتگویی تلویزیونی مدعی شد که در هفته های اخیر موضوع این حملات را با عربستان سعودی بررسی نموده است.
هاموند با اذعان به مورد استفاده قرار گرفتن تسلیحات انگلیس در حملات علیه یمن، خاطرنشان کرد که تاکید عربستان درباره تعهد به قوانین انسان دوستانه کافی نیست، به همین دلیل اگر نقض قوانین بین المللی توسط عربستان ثابت شود فروش سلاح به ریاض متوقف می شود.
وی گفت: تکذیب به تنهایی کافی نیست، ما نیازمند تحقیقات و همکاری با سعودی ها برای تضمین تعهد این کشور به قوانین انسان دوستانه هستیم.
وزیر امور خارجه انگلستان یادآور شد: ما برای صادرات ساز و کار و قوانینی داریم، که می توانیم به وسیله آن به عدم تعهد به قانون پاسخ دهیم؛ ما نمی توانیم به محموله های بیشتری از سلاح مجوز دهیم.
بنیاد خیریه "آکسفام" که توقف صدور سلاح انگلیسی و تحقیق درباره وقوع جنایات جنگی را خواستار شده بود از سخنان هاموند استقبال کرد.
"ژوزفین هتون" مدیر برنامه خاورمیانه این بنیاد گفت، بحران انسانی در یمن هر روز بدتر می شود و شهروندان نه فقط با سلاح بلکه با محاصره ای مواجهند که به شکل گسترده به خدمات اساسی و اقتصاد کشور ضربه زده است؛ به همین دلیل انگلستان باید تمام توانش را برای تحقق صلح مبذول دارد.
آکسفام و سازمان عفو بین الملل از آمریکا و انگلستان توقف فروش سلاح به عربستان و تحقیق درباره وقوع جنایات جنگی در یمن را خواستار شده اند.
حمله عربستان به یمن که از مارس ۲۰۱۵ آغاز شده تا زمان حاضر هزاران کشته و مجروح به جا گذاشته است.
گزارش تجارت دفاعی بین المللی حاکیست که عربستان با یک میلیارد هفتصد میلیون دلار درسال بزرگترین بازار تسلیحات انگلستان است.


کد مطلب: 309424

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcj8hetxuqeyxz.fsfu.html?309424

الف
  http://alef.ir