تلاش چند قانون‌گذار آمریکایی برای بازگشایی موضوع PMD

5 تير 1395 ساعت 19:51


قانونگذاران آمریکا که بر این باورند تحقیقات درباره برنامه هسته‌ای گذشته ایران، ناقص بوده است از جامعه بین‌الملل می‌خواهند تا این موضوع را بازگشایی کند و بار دیگر مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش ایسنا، یک پایگاه خبری آمریکایی گزارش داد: قانونگذاران آمریکا خواهان بازگشایی موضوع موسوم به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای گذشته ایران هستند.

به گزارش پایگاه خبری واشنگتن فیری بیکن، قانونگذاران آمریکا که بر این باورند تحقیقات درباره برنامه هسته‌ای گذشته ایران، ناقص بوده است از جامعه بین‌الملل می‌خواهند تا این موضوع را بازگشایی کند و بار دیگر مورد بررسی قرار دهد.

مایک پامپئو، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا یکی از اعضای کمیته اطلاعات به واشنگتن فیری بیکن گفت:‌ تناقض‌گویی دولت اوباما درباره ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص این مسأله اورانیوم نشان دهنده لزوم بررسی دوباره گزارش ابعاد احتمالی نظامی است چرا که آژانس نمی‌تواند در شرایطی موضوع ذرات اورانیوم لحاظ نشده است، ادعا کند که به یک ارزیابی درست از این موضوع دست یافته است.

این پایگاه خبری آمریکایی در ادامه گزارش خود آورده است: مقامات آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران به کنگره قول دادند، تا زمانی که مسأله ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای گذشته ایران حل نشود توافقی با ایران انجام نخواهد شد.

پامپئو در ادامه بیان کرد:‌حتی اگر مقامات دولت اوباما با نتایج این گزارش مخالف باشند، ‌اکنون پس از گذشت شش ماه در شرایطی یک مشکل بر ملا شده است، ‌منطقی خواهد بود که برای یافتن یک راه حل به تحقیقات بپردازید.

بر اساس این گزارش، روزنامه وال استریت ژورنال هفته گذشته مدعی شد بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نمونه‌برداری محیطی از سایت پارچین در نزدیکی پایتخت ایران، ذرات اورانیوم پیدا کرده‌اند اما این موضوع در آن زمان به درستی مورد بررسی قرار نگرفت.

سناتور مارک کرک، دیگر منتقد جمهوری‌خواه سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران در گفت‌وگو با واشنگتن فیری بیکن مدعی شد: بازرسان آژانس به دلیل فشارها از سوی حامیان ایران هنگام انجام نمونه‌برداری‌ها به اندازه مستقل نبودند. این بسیار مشکل آفرین است که دیده‌بان هسته‌ای جهان یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقلال خود را به دلیل توافق هسته‌ای با ایران از دست بدهد.

او ادامه داد: بازرسان هسته‌ای پس از آن که این ذرات اورانیوم در پایگاه نظامی پارچین کشف شد، باید تحقیقات خود را تشدید می‌کردند اما در ازاء، به دلیل فشارهای سیاسی عقب‌نشینی کردند.

هم‌چنین مقامات ارشد کنگره به این پایگاه خبری گفتند که دولت اوباما به دلیل قرار داشتن در یک نقطه حساس از دیپلماسی‌اش در قبال ایران، کشف این ذرات اورانیوم را نادیده گرفت.

پامپئو به همراه دیگر قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این نیز طرحی را ارائه دادند که در آن از رییس‌جمهور اوباما خواسته شد تا پیش از هرگونه لغو تحریم‌های ایران یک ارزیابی کامل از برنامه هسته‌ای گذشته ایران ارائه دهد.

یک منبع نزدیک به این موضوع در کنگره آمریکا با تکیه بر ادعاهای بی اساس علیه برنامه هسته‌ای کشورمان به واشنگتن فیری بیکن گفت که فاش‌سازی هسته‌ای جدید درباره ایران تردیدهایی را نسبت به گزارشات آژانس مبنی بر این که ایران تمام برنامه هسته‌ای نظامی‌اش را متوقف کرده به وجود آورده است.

وی درادامه ادعاهای خود تاکید کرد: اکنون زمان آن است که موضوع موسوم به ابعاد احتمالی نظامی بازگشایی و مشخص شود که ایران در گذشته چه کاری انجام داده است.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، باز کردن دوباره موضوع ابعاد نظامی احتمالی را "آب در هاوون کوبیدن" از سوی مقامات و رسانه‌های غربی و آمریکایی دانست.

او در واکنش به گزارش روزنامه وال‌ استریت ژورنال که در آن به نقل از مقامات پیشین و کنونی آمریکایی ادعا شده است، ذرات اورانیوم در جریان نمونه‌برداری از سایت پارچین مربوط به فعالیت‌های گذشته ایران بوده است، گفت: موضوع ابعاداحتمالی نظامی (PMD) بعد از بازدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نمونه‌برداری‌های انجام شده و سپس گزارشی که مدیرکل به شورای حکام ارایه کرد برای همیشه بسته شده است و انتشار برخی مطالب از این دست با اغراض سیاسی از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی و بین‌المللی تغییری در این مساله که پرونده PMD بسته شده است ایجاد نمی‌کند.

کمالوندی با تاکید بر این‌که پرونده PMD از سوی آژانس رسیدگی شده است و در عمل خط بطلانی بر آن کشیده شده است افزود: طرح دوباره این مساله از سوی طرف‌های مقابل با اغراض سیاسی است اما دیگر ظرفیت گذشته را ندارد که بخواهند از طرح آن سوءاستفاده سیاسی کنند و به نوعی "آب در هاوون کوبیدن" است.

همچنین جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این گزارش ادعایی گفت که واشنگتن از گزارش آژانس درخصوص ابعاد احتمالی نظامی ( منتشر شده در دسامبر ۲۰۱۵) پشتیبانی می‌کند و موضوع فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران برای آمریکا تمام شده است.

ابعاد احتمالی نظامی (PMD) موضوعی است که در چارچوب موضوع "مطالعات ادعایی" بعد از سال ۲۰۰۶ درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران مطرح شد. این موضوع مجموعه ای از اتهامات را علیه ایران مطرح و به وجوه تسلیحاتی برنامه هسته‌ای ایران اشاره می‌کند. یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب برنامه اقدام مشترک، با انتشار گزارشی ارزیابی نهایی خود را از این موضوع منتشر و اعلام کرد که این پرونده مختومه است.


کد مطلب: 366322

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcj8met8uqemtz.fsfu.html?366322

الف
  http://alef.ir