ولایتی: هیچ راهی بر روی ما بسته نیست/ تصمیم‌‌های لازم و قدرتمندانه‌ای اتخاذ خواهیم کرد

5 مرداد 1396 ساعت 13:29[ولایتی]عضو هیئت نظارت بر برجام در واکنش به تصویب تحریم‌های جدید مجلس نمایندگان آمریکا علیه ایران گفت: همه گزینه‌ها پیش روی ماست و تصمیم‌های لازم، مقتضی و قدرتمندانه‌ای را اتخاذ خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، علی اکبر ولایتی در ارتباط تصویری با بخش خبری 21 شبکه یک سیما در پاسخ به این پرسش که هدف آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران چیست؟ افزود: آنچه آمریکایی‌ها انجام دادند برای ما ناشناخته نیست. آقای ترامپ هم در سیاست داخلی و هم خارجی خود، روشی را در پیش گرفته است که در نهایت به ضعف آمریکا هم در داخل و هم در صحنه بین المللی منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: ترامپ با این کارش با دنیا درافتاده است،  فقط روسیه، ایران و کره شمالی مخاطب مستقیم آمریکایی‌ها نیستند؛ بلکه آنها توقع دارند اروپایی‌ها از آنها تبعیت کنند اما اروپایی ها موضع گرفتند و از آمریکا تبعیت نمی‌کنند و این موضوع منجر به شکاف در غرب خواهد شد.

ولایتی گفت: همان بی‌حساب و کتابی که در سیاست داخلی ترامپ است، در سیاست خارجی‌اش هم وجود دارد و جواب نمی دهد.

عضو هیأت نظارت بر برجام افزود: اگر آمریکایی‌ها تصور می کنند که نفوذ غیرقانونی و نامشروع از دست رفته آنها در منطقه با این حرف‌ها احیا می شود احیا نخواهد شد و نفوذ آن‌ها در منطقه رو به زوال است.

ولایتی افزود: اگر آنها تصور می‌کنند ایران با یک تشر یا فشار آمریکا تسلیم آنها می‌شود اشتباه می‌کنند زیرا قطعاً ایران مانند برخی کشورهای منطقه نیست که با یک تشر آمریکا تسلیم باج خواهی آنها شود.

وی با تاکید بر اینکه در کمیته نظارت بر برجام تصمیمات لازم، مقتضی و قدرتمندانه‌ای را اتخاذ خواهیم کرد، اضافه کرد: دستمان در حوزه‌های مختلف باز است به طوری که در عین اینکه برجام را به هم نمی‌زنیم اما می‌توانیم اقداماتی را انجام دهیم که حکایت از اقتدار رو به افزایش هسته‌ای ما خواهد بود بدون اینکه برجام را نقض کنیم.

ولایتی افزود: تجربه گذشته نشان داده است و آمریکایی‌ها بدانند که همه گزینه‌ها برای جمهوری اسلامی ایران روی میز است.

وی با اشاره به نقض عهد گذشته غربی‌ها در مقابل جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: آمریکا و غربی‌ها از ما خواستند که مدت کوتاهی همه کارهای هسته‌ای را متوقف کنیم و ما هم متوقف کردیم اما اینها قول سه ماه داده بودند، اما بیش از دو سال طول کشید؛ بعداً جمهوری اسلامی تصمیم گرفت و فعالیت های هسته ای خود را از سر گرفت.

عضو هیأت نظارت بر برجام افزود: بنابراین هیچ راهی بر روی ما بسته نیست، اما متناسب با تدابیری که در کشور اتخاذ خواهد شد، تصمیم درست را اتخاذ خواهیم کرد.

ولایتی تاکید کرد: همه گزینه ها پیش روی ماست و متناسب با استقلال و اقتدار ایران تصمیم گرفته خواهد شد.


کد مطلب: 496120

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcj8mexyuqehvz.fsfu.html?496120

الف
  http://alef.ir