ارائه مجوز قانونی به 2 شرکت تاکسی اینترنتی در شیراز

3 اسفند 1395 ساعت 7:05


معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت: 19 شرکت برای راه‌اندازی تاکسی اینترنتی در شیراز اعلام آمادگی کرده‌اند که تاکنون مجوز دو شرکت در مرحله تائید قرارگرفته است.

ناصر شمس امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ما مخالفتی با شرکت‌های تاکسی اینترنتی مجوزدار و تحت نظارت نداریم که در شرایط فعلی اگر مسافری کرایه اضافی دریافت شود به سازمان حمل مسافر مراجعه می‌کند اما در مورد تاکسی اینترنتی غیرمجاز کسی پاسخگو نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه فعالیت مسافربرهای شخصی از هر طیف و با هر خودرو بدون هیچ‌گونه ممانعت چه تفاوتی در فراخوان تاکسی با نرم‌افزار وجود دارد، گفت: سؤال ما این است که اگر کسی اپلیکشینی درست کند و از طریق آن شرکت هرمی راه بیندازد و یا از طریق نرم‌افزار اقدام به فروش اینترنتی دارو کند نباید با آن مخالفت کرد؟ به‌طورقطع همان‌گونه که فروش دارو باید تحت اشراف نظام سلامت باشد، حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری در کلان‌شهرها نیز باید توسط شهرداری‌ها نظارت شود.

معاون شهردار شیراز بیان کرد: ما از تمام شرکت‌های توانمند تاکسی اینترنتی که در این حوزه سابقه یا علاقه برای فعالیت دارند دعوت کردیم و تاکنون 19 شرکت اعلام آمادگی کرده‌اند و به یک یا دو شرکت مجوز می‌دهیم و البته قطعاً همچنان افرادی با نرم‌افزارهای فراخوان تاکسی غیرمجاز فعالیت می‌کنند اما هر زمان مراجع ذی‌ربط و پلیس فتا متوجه این اقدام شوند با آن برخورد خواهند کرد.

شمس تصریح کرد: در حال حاضر سه شرکت تاکسی بیسیم با یک هزار خودروی تحت نظارت خود فعالیت می‌کنند و مجموعه تاکسی‌های تلفنی هم ازاین‌دست هستند و پدیده تاکسی اینترنتی به کسب‌وکار این‌ها آسیب می‌زند اما ما هم اعتقادداریم در بلندمدت گریزی از فناوری وجود ندارد و ما به تاکسی بی‌سیم و آژانس‌ها گفته‌ایم باید خود را با فناوری روز تطبیق دهند.

وی اضافه کرد: در این زمینه فعالیت هر تاکسی اینترنتی باید مطابق قوانین، امنیت و حقوق شهروندان، مسائل اخلاقی و رعایت کیفیت و ملاحظات کسب‌وکار فعالان این حرفه باشد و زمانی که نرم‌افزار تاکسی اینترنتی مجوزدار را آغاز کنیم افراد تاکسی‌ران و مسافربر شخصی احراز هویت شده می‌توانند زیر نظارت این سامانه فعالیت کنند تا حداقل مجموعه‌های نظارتی بدانند این خودرو از نظر سلامت، آلایندگی، مالکیت مورد تائید است.

شمس تصریح کرد: آموزش ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی با محوریت گردشگری را در دستور کار داریم که مواردی مانند زبان انگلیسی، حقوق شهروندی، رفتار با توریست و غیره را شامل می‌شود.

وی در پایان عنوان کرد: ما هشت دستگاه اتوبوس مگاترانس مدرن را تجهیز کردیم و به صورتی شکیل در نوروز امسال به جابجایی گردشگران خواهند پرداخت.


کد مطلب: 447575

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjaaexiuqexiz.fsfu.html?447575

الف
  http://alef.ir