چند نکته در مورد صحبت های وزیر محترم بهداشت در برنامه ثریا

با طرح تحول سلامت به کجا می رویم؟

جعفر قادری/ نماینده سابق مجلس، ۴ دی ۹۵

4 دی 1395 ساعت 11:02


جناب اقای دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت با حضور در برنامه تلویزیونی ثریا مطالبی را مطرح کردند که لازم میدانم چند نکته را با مردم در میان بگذارم .

 منظور کردن حقوق های بالای صد میلیون تومانی برای برخی از گروه های پزشکی و بالای بیست میلیون تومانی برای عموم گروه های پزشکی (حتی برای پزشکان عمومی) نوعی نگاه جزیره ای به توسعه کشور و آبادانی و رشد بخش پزشکی به قیمت خرابی و عدم توسعه سایر بخش های اقتصادی است و این نگاه جزیره ای با عدالت اجتماعی به عنوان یک اصل حاکم بر الگو های توسعه کشور ناسازگاراست. 

 افزایش شکاف بین پرداخت هایی به بخش دولتی و بخش غیر دولتی در حوزه سلامت که همراه با رشد پرداختی  به هر دوبخش پس از اجرای طرح تحول سلامت بوده نشان از عدم کارآمدی سیاست های اتخاذ شده در این بخش از کشور است. 

پیش بینی درآمد حاصل در بخش بهداشت و درمان به عنوان درآمد اختصاصی و تعیین کارانه بر مبنای درآمدهای وصولی با اصول بودجه نویسی سازگاری ندارد و اگر بنا باشد این نگاه مورد تایید قرار گیرد  کار کنان بخش های درآمدزا مثل نفت، برق، آب، شهرداری ها و... چنین ادعایی خواهند داشت که این نگاه ها با اصول بودجه نویسی هماهنگی ندارد. 

ادعای کاهش پرداختی مردم از هزینه ها ی بخش سلامت اگر چه از نظر در صدری ممکن است درست باشد ولی به علت افزایش ۵/۲ برابری متوسط تعرفه های پزشکی از نظر مطلق عددی صحت ندارد و این طرح قدر مطلق هزینه های پرداختی مردم و سازمان های بیمه گر را بشدت افرایش داده است. 

 افزایش بار مالی بخش سلامت بر مردم و بیمه های اجتماعی باعث شده تا سازمان های بیمه گر با کسری شدید منابع مواجه شده و برای تامین کسری منابع فشار زیادی بر واحد های تولیدی وارد کنند. دریافتی های بی حساب و کتاب واحد های بیمه گزار بخش تولید عملاً باعث رکود و افت تولید شده و چون کسری منابع با همه این فشارهای تامین نشده است دولت را وادار به انتشار اوراق مشارکت و استفاده از خزانه برای شرکت های بیمه گر نموده است.

نگاه جزیره ای به بخش بهداشت و درمان و وفور پرداخت های نجومی در این بخش باعث شده تا کشور در تخصیص منابع انسانی نیز با مشکل مواجه باشد. در همین راستا در کشور ما بر خلاف کشور های پیشرفته افراد با استعداد به جای ورود به رشته های اثرگذار کلان بیشتر در صف ورود به رشته های پزشکی قرار می گیرند که این خود باعث اتلاف منابع و اشغال پستهای مهم مدیریتی توسط افراد غیر مستعد شده است. 

 با اجرای طرح تحول سلامت نه تنها کشور از واگذاری تصدی گری ها در بخش دولتی دور نشده است بلکه باعث شده تا اشتغال در بخش های دولتی بهداشت و درمان که در دولت قبلی دو برابر شده بود در این دولت با نسبت بیشتری  افزایش یابد. 

ایجاد محدودیت در پذیرش دانشجو در رشته های  پزشکی همراه با بالا بودن تعرفه های پزشکی بیشترین مشکل را برای مردم به عنوان استفاده کنندگان از نظام سلامت ایجاد می کند.


کد مطلب: 427496

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjhaexmuqe8xz.fsfu.html?427496

الف
  http://alef.ir