رای الیوم: سیاست عجیب رئیس‌جمهور ترکیه گیج‌کننده است

9 دی 1395 ساعت 15:18


رای الیوم نوشت اردوغان با سرعت نور به مسکو نزدیک می‌شود و به واشنگتن و ناتو پشت می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه اینترنتی روزنامه رای الیوم چاپ لندن در مقاله‌ای به قلم عبدالباری عطوان نوشت: انسان به نفس طولانی نیاز دارد تا اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و وزرایش را دنبال کند. همچنین به همه نوع فرهنگ سیاسی نیاز است تا محتوای این اظهارات را تحلیل کرد و از آن پند گرفت. آیا این اظهارات دقیق است یا صرفا برای آزمایش است.

در اینجا سه اظهارنظر یا موضع را بررسی می کنیم که غافلگیرکننده و برخی مواقع به ویژه در پرونده سوریه ضد و نقیض است. 

نخست اینکه اردوغان پریروز در کنفرانس خبری با همتای غنایی‌اش آمریکا را متهم کرد که از گروه‌هایی از جمله (گروه تکفیری صهیونیستی) داعش، یگان های مدافع خلق کُرد و حزب اتحاد دموکراتیک(کُردهای سوریه)، حمایت می کند. وی گفت ادله قطعی یعنی عکس و نوار ویدیویی در اختیار دارد.

دوم اینکه مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت دو پیش‌نویس توافق برای اعلام آتش‌بس در روز پنج شنبه آماده شده است که در پی آن روند مذاکره بین دولت سوریه و گروههای مخالف -غیر تروریستی- در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز می شود. اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت از این اظهارات غافلگیر شده و از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرد. اگرچه وی اعتراف کرد تماس‌ها بین روسیه و ترکیه ادامه دارد.

سوم خود چاووش اوغلو گفت توافق آتش‌بس به بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و گروههای دیگر برای موافقت ارائه خواهد شد. وی در عین حال تاکید کرد محال است روند انتقال سیاسی در سوریه با حضور اسد انجام شود زیرا مخالفان با هر گونه نقش وی مخالفند. 

در ادامه این مقاله آمده است اگر قرار باشد رئیس جمهور سوریه هیچ نقشی در هر نوع توافق درباره آینده سوریه نداشته باشد چگونه وی یا وزیر خارجه اش در مذاکرات آستانه شرکت کند و از وی خواسته شود که با آتش بس موافقت کند.

اردوغان در این شرایط هیچ راهبرد ثابتی ندارد که بر تحرکات سیاسی اش حاکم باشد. اگر وی اسناد و مدارک محکمی درباره حمایت آمریکا از تروریسم دارد چرا به عموم ارائه نمی دهد؟

اگر واقعا آنچه که اردوغان می گوید ثابت شود یک کودتای نظامی، سیاسی و راهبردی در سراسر منطقه خواهد بود. تونسی‌ها برای موضوعی که سرشار از تناقضات باشد ضرب المثلی دارند. ضرب المثل این است: می خواهی بفهمی گیج می شوی. اعتراف می کنیم که اردوغان ما را گیج کرد و شاید بسیاری مثل ما از مواضع اخیرش گیج شدند.

اردوغان متحد نزدیک آمریکا در جنگ علیه تروریسم و ستون اصلی سیاست تغییر نظام سوریه و گشودن پایگاه اینجرلیک به روی جنگنده های ائتلاف متشکل از شصت کشور بود تا از آنجا پایگاههای داعش را هدف قرار دهند. وی کشورش را به گذرگاهی برای عبور میلیاردها (دلار پول) و تروریست های علاقمند به شرکت در جنگ تبدیل کرد. اکنون پس از شش سال می گوید آمریکا از این گروه تروریستی یعنی داعش حمایت می کند و اصلا با آن نمی جنگد. 

در ادامه این مقاله آمده است اگر واقعا آمریکا از این گروه حمایت می کند و ما در این دوره و زمانه دروغگویی و گمراه سازی، هیچ چیزی را بعید نمی دانیم، این حمایت با اطلاع و مشارکت اردوغان و متحدانش در کشورهای عربی حوزه خلیج(فارس) انجام گرفت و ما از وی انتظار داریم اسناد تصویری اش را ارائه دهد و از وی تشکر خواهیم کرد. 

اردوغان با سرعت نور به مسکو نزدیک می شود و به واشنگتن و ناتو پشت می کند. این کار زیبایی است اما آیا این یک تحول راهبردی است یا مانوری با هدف تحریک واشنگتن و ناتو. این سوال را از شخص اردوغان می کنیم و منتظر پاسخش می مانیم.


کد مطلب: 429593

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjhhextuqe8iz.fsfu.html?429593

الف
  http://alef.ir