پاسخ وزرای دولت یازدهم به سوالی درباره حضور در کابینه دوازدهم/ بی اطلاعیم و هنوز با ما صحبتی نشده است

بخش سیاسی الف،‌ ۳ خرداد ۹۶

3 خرداد 1396 ساعت 17:43


گمانه‌زنی در مورد موضوعات سیاسی یکی از امور پایان‌ناپذیر و از جمله مواردی است که در دل خود جذابیت‌های خاصی هم دارد. جذاب‌ترین و پر رونق ترین نوع گمانه‌زنی‌های سیاسی، در مورد آینده‌ی سیاسی رجل سیاسی و مقام و مناصب آینده‌ی آنها است.
 
مردم کشور ایران به اعتراف بسیاری از کارشناسان، سیاسی‌ترین مردم جهان هستند. علت کسب این رتبه توسط مردم ایران، علاقه‌ی شدید آنها به موضوعات سیاسی و دنبال کردن اخبار مربوط به آن است. این علاقه‌مندی در مقاطعی فراتر می‌رود و می‌بینیم که در میان عامه‌ی مردم درک و شناخت نسبتاً جامعه در مورد شخصیت‌های سیاسی وجود دارد. شناخت مذکور از دانستن اسامی و دیدگاه سیاسی آنان آغاز می‌شود و تا گمانه‌زنی برای پست آنها هم پیش می‌رود.

طبیعتاً در چنین جامعه‌ای پرداختن به وزرای آینده‌ی یک دولت جدید، از اهمیت بالایی برخوردار است و مطالب مرتبط با آن هم با اقبال خوبی از سوی جامعه روبرو می‌شود. آنچه تا به اینجا بیان شد، جزو دلایل گمانه‌زنی در مورد وزرای دولتی است که هنوز مراسم تنفیذ ریاست جمهوری آن هم برگزار نشده است. فارغ از جذابیت بحث‌های سیاسی، علت مهم دیگری که منجر به این شتاب‌زدگی در دانستن اسامی می‌شود، شرایط خاص و حساس کشور است. در شرایط کنونی همه‌ی کشور نگران وضعیت حال هستند و چشم امیدشان به آینده‌ی کاری دولت دوازدهم است.

گمانه‌زنی‌هایی که تا امروز در مورد وزرای آینده صورت گرفته است، بیشتر محدود به وزرای کنونی دولت می‌شود. گویی کارشناسان شرایط حساس کنونی را زمان خوبی برای آغاز به‌کار افراد جدید ندانسته و ابقای وزرا قبلی را محتمل‌تر می‌دانند.

وزرای دولت دوازدهم بر طبق برآیند نظرات و گمانه‌زنی‌ها به شرح زیر است:
مصطفی پورمحمدی (وزیر دادگستری) معصومه ابتکار (رئیس سازمان محیط‌زیست) سید رضا صالحی امیری (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) محمدرضا نعمت زاده (وزیر صنعت و معدن) عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی) فخرالدین دانش آشتیانی (وزیر آموزش‌وپرورش) محمدباقر نوبخت (سخنگوی دولت) بیژن زنگنه (وزیر نفت) واعظی (وزیر ارتباطات) شریعتمداری (معاون اجرایی رییس‌جمهور)
نام‌های مطرح‌شده در مورد گمانه‌زنی‌ها واکنش مختصری هم داشته‌اند و عموماً این گمانه‌زنی‌ها را شتاب‌زده دانسته‌اند.

حتی برخی از آنها قاطعانه آن را رد کرده‌اند؛ مانند واعظی، وزیر ارتباطات که در مورد شایعات گفته است: شایعه معاون اولی‌ام در دولت آینده صحت ندارد اینها شایعاتی است که مطرح می‌شود، ماهیت شایعاتی ازاین‌دست هم معلوم است.

نوبخت و صالحی امیری هم در واکنش به شایعات ابراز بی‌خبری کردند.

نوبخت در رابطه با گمانه‌زنی‌ها گفت: اجازه دهید اول دولت تشکیل شود! فکر نمی‌کنم اکنون ضرورتی برای صحبت در این زمینه باشد.

واکنش صالحی امیری هم این‌گونه بود: رییس‌جمهور به‌عنوان امین مردم باید دولتی را تشکیل دهد که بتواند پاسخگوی مطالبات مردم باشد و این امر صرفاً در صلاحیت رییس‌جمهور است و کسی حق مداخله در این تصمیم‌گیری را ندارد.

پورمحمدی، نعمت زاده، دانش آشتیانی و زنگنه هم در مورد آینده‌ی خود در دولت دوازدهم ابراز بی‌اطلاعی کردند.

پورمحمدی در این رابطه گفت: درباره حضور در کابینه بعدی هنوز با من صحبتی نشده است.

بیژن نامدار زنگنه هم در این رابطه تصریح کرد: تا جایی که اطلاع دارم رئیس‌جمهوری هنوز وارد بحث انتخاب اعضای کابینه دولت دوازدهم نشده‌اند.

نعمت زاده در این رابطه گفت: هنوز خیلی مانده، با کسی صحبت نشده است.

دانش آشتیانی هم این‌گونه توضیح داد: هنوز برای حضور در کابینه از من دعوت نکرده‌اند. البته هنوز سه ماه از این دولت باقی است و درباره کابینه آینده، آقای رئیس‌جمهور تصمیم می‌گیرد.

آخوندی، وزیر راه و شهرسازی هم تنها به گفتن این جمله بسنده کرد که: فکر نمی‌کنید خیلی زود است!

اما پاسخ ابتکار از جنس دیگری بود و به نوعی از پاسخ دادن به سؤال طفره رفت. ابتکار در رابطه با ادامه‌ی رئیس سازمان محیط‌زیست گفت: احتمال حضورم در شهرداری‌ تهران شایعه رسانه‌ها است!

اما در میان واکنش کسی هم بود که به نوعی گمانه‌زنی‌ها را تائید کند.

محمد شریعتمداری در واکنش به شایعات گفت: مجدداً در معاونت اجرایی ریاست‌جمهوری مشغول هستم.

با توجه به زمان باقی‌مانده و نبود پاسخی روشن به گمانه‌زنی‌ها، پیش‌بینی می‌شود که برخی از آنها به واقعیت نزدیک و برخی هم فراتر از تصورات و پیش‌بینی‌ها رخ دهد.

با توجه به اظهارات شب گذشته وزیر کشور درباره اظهارات حسن روحانی مبنی بر افزایش ۲ تا ۳ میلیونی رای خود درصورت سرعت گرفتن رای گیری و اخذ رای در ساعات پایانی شب انتخابات و تخمین رحمانی فضلی مبنی بر رای ندادن تنها یک میلیون رای، برخی گمانه زنی ها حاکی از پایان همکاری وی با دولت حسن روحانی تا آخر این دوره دانستند.

همچنین با توجه به اظهارات روحانی در اولین نشست مطبوعاتی خود پس از پیروزی، و اعلام اینکه در دولت دوازدهم شاهد جوانگرایی در کابینه خواهیم بود،‌ به نظر می رسد برخی وزرای فعلی همچون نعمت زاده و زنگنه در دوره بعدی دولت حضور نخواهند داشت.

باید منتظر ماند و دید که در روزهای واپسین دولت یازدهم چه اتفاقاتی در وزارت خانه‌ها رخ می‌دهد و در سخنرانی‌های آتی حسن روحانی، چه پیش‌بینی در مورد مدیریت و سیاست آینده‌ی او استنباط می‌شود.


کد مطلب: 475493

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjhiextuqeaxz.fsfu.html?475493

الف
  http://alef.ir