نقطه غیرقابل تحمل در بیمارستان‌ها / بحث‌های انحرافی درباره تجمیع بیمه‌ها

17 آبان 1395 ساعت 14:42


سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: مباحثی که حول تجمیع بیمه‌ها مطرح می‌شود، تا حدودی انحرافی است.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشستی خبری که در بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، گفت: با توجه به تغییر رفتاری که در زندگی مردم ایجاد شده و پیشرفت‌هایی که در حوزه سلامت حاصل شده است، ما در دوره گذار اپیدمیولوژیک هستیم و این بدین معنی است که تا حدود ۷۰ سال گذشته قسمت عمده‌ای از مرگ و میر انسان‌ها ناشی از بیماری‌های عفونی، تغذیه‌ای و... بوده است. اما اکنون با توجه به بهبود شرایط اقتصادی و بهداشتی، شاهد گذار اپیدمیولوژیک هستیم که طول عمر را بالا می‌برد و عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر را نیز افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه در این گذار تمامی بیماری‌ها از واگیر به غیرواگیر تبدیل می‌شوند، گفت: حال راه‌حل مقابله با این موضوع آگاهی دادن به مردم و تغییر رفتار در آنهاست. در حال حاضر حدود ۷۰ درصد مردم ما اضافه وزن و چاقی دارند و و ۲ درصد نیز لاغر هستند و تنها ۲۸ درصد مردم وزن ایده‌آل دارند. حال باید پرسید که آیا کسی از این افراد نمی‌داند که وزنش مناسب نیست؟ همه این موضوع را می‌دانند اما نمی‌توانند تغییر رفتار دهند. بنابراین در درجه اول تغییر رفتار برای درمان این بیماری‌ها سخت است و دوم اینکه این بیماری‌ها بسیار هزینه‌بر هستند. بنابراین سیستم‌های سلامت باید خودشان را با این گذار تطبیق دهند و این باعث می‌شود که ساختارشان تغییر کند و به همین دلیل است که مردم به خدمات بیمارستانی بیشتری نیاز دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه ۳۲ تا ۳۵ درصد رشد اقتصادی ۱۱ کشور صنعتی جهان از حوزه سلامت حاصل شده است، ادامه داد: این موضوع به این دلیل است که در این کشورها انسان‌هایی با طول عمر سالم و طولانی حضور دارند و هرچند که هزینه‌های سلامت‌شان بالا رفته، اما این موضوع در موارد دیگر جبران می‌شود. به عنوان مثال سن بازنشستگی در اکثر کشورهای جهان ۶۰ سال است. حال باید ببینیم چه اتفاقی افتاده که افراد می‌توانند تا ۶۰ سالگی کار کنند.

به نقطه غیرقابل تحمل در بیمارستان‌ها نزدیک شدیم

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره موضوع تجمیع بیمه‌ها که اخیرا شاهد چالش‌هایی میان وزارت بهداشت و بیمه‌ها در این زمینه هستیم، گفت: مباحثی که حول تجمیع بیمه‌ها مطرح می‌شود، تا حدودی انحرافی هستند. در حال حاضر موضوع اصلی که تحمل‌مان را در بیمارستان‌ها به مراحل پایانی خود رسانده است، موضوع مطالبات است.

حریرچی افزود: در عین حال ما به خط قرمزمان پایبند هستیم و اجازه نمی‌دهیم که هزینه مازادی از مردم دریافت شود. اما باید توجه کرد که بیمارستان‌ها هزینه دارند و اکنون داریم به نقطه غیرقابل تحملی نزدیک می‌شویم که به بیمه‌ها بازمی‌گردد. در عین حال باید توجه کرد که طبق قانون سازمان‌های بیمه‌گر موظف شدند تا ۶۰ درصد صورت‌حساب‌های ارسالی از بیمارستان‌ها را در همان روز نقدا تحویل دهند و ۴۰ درصد باقیمانده را تا سه ماه بعد پرداخت کنند، اما اکنون شاهد هستیم که نه تنها این اتفاق نمی‌افتد بلکه تا همین امروز ۱۰ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان سند رسیدگی شده در سازمان‌های بیمه‌گر وجود دارد و ۳۰ هزار میلیارد نیز سند بین راهی داشته‌ایم. در عین حال سازمان تامین اجتماعی فقط ۱۶۰۰ میلیارد تومان بابت سال ۹۴ به ما بدهی دارد. بنابراین موضوع اصلی ما در این مقطع پرداخت مطالباتی است که به تاخیر افتاده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه ما اکنون ۵۱۲۴ میلیارد تومان از بیمه‌ها بابت سال ۹۴ طلب داریم، گفت: بنابراین موضوع این است که ما انتظار داریم مواردی را که قانون معین کرده و طرح تحول بر آن تاکید کرده است، عملیاتی شود.

پولی که برای سلامت بیمه شدگان اخذ می‌شود باید برای سلامت‌شان هم خرج شود

حریرچی در همین راستا اظهار کرد: موضوع دوم بحث اعتباراتی است که مربوط به حوزه سلامت بیمه شدگان است و برای سلامت بیمه شدگان از آنها اخذ می‌شود. تاکید می‌کنیم که این پول باید در سلامت افراد خرج شود و نه در جای دیگر. این در حالی است که دو رییس سازمان بیمه‌گر بزرگ اعلام کرده‌اند که در سال‌های گذشته و پیش از تصدی آنها ارقام قابل توجه پولی که بیمه شدگان برای سلامت‌شان پرداخت کردند، در جاهای دیگری هزینه شده است تا جایی که تامین اجتماعی اعلام کرد که به جای ۹ - بیست و هفتم، پنج- بیست و هفتم برای سلامت بیمه شدگان هزینه شده است.

وی ادامه داد: از طرفی براساس سیاست‌های کلی سلامت، وزارت بهداشت به عنوان متولی باید روی هزینه کرد پولی که به عنوان حوزه سلامت اخذ می‌شود، نظارت داشته تا این پول برای سلامت بیمه‌شدگان و به گونه مناسبی خرج شود. براین اساس حتی آقای رییس جمهور نیز طی نامه‌ای دستور دادند و نظر فقهی‌شان این بود که حتی بیمه‌ها نمی‌توانند از این ۹ بیست و هفتم بیمارستان بسازند و وزارت بهداشت باید روی هزینه‌کرد این موضوع نظارت کند تا اولا این پول در حوزه سلامت خرج شود و ثانیا به صورت مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از گلایه‌های ما به سازمان‌های بیمه‌گر این است که برخی هزینه‌های بیمه در حوزه سلامت به درستی خرج نمی‌شود، ادامه داد: در زمینه مطالبات باید بپرسم که چطور است سازمان تامین اجتماعی به عنوان دومین بیمه درمانی کشور مطالبات دستگاه‌های خودش را به روز پرداخت کرده، اما مطالبات بیمارستان‌های دولتی را هنوز پرداخت نکرده است و ما از سال ۹۴ بدهی‌هایمان مانده است.

چه کسی گفته بیمارستان‌های ملکی یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به وزارت بهداشت منتقل شوند؟

حریرچی تاکید کرد: حال دوستان به جای پاسخ دادن به این موضوعات به مسائلی پاسخ می‌دهند که اصلا از سوی وزارت بهداشت مطرح نشده است. چه کسی گفته که بیمارستان‌های ملکی تامین اجتماعی یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به وزارت بهداشت منتقل شوند؟ ما خودمان آنقدر مشکلات داریم که اگر خودشان هم بخواهند این مراکز را به ما بدهند، قبول نمی‌کنیم، بنابراین مطرح کردن این مسائل برای پاسخ‌ندادن به مشکلات واقعی است که وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در مورد موضوع تجمیع بیمه‌ها نیز گفت: تجمیع بیمه‌ها طبق ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه است باید انجام شود و طبق سیاست‌های کلی سلامت، تعیین بسته خدمتی بیمه باید با وزارت بهداشت باشد. این در حالی است که اکنون تعیین این بسته با شورای عالی بیمه است. بنابراین نمی‌شود که خریدار خدمت، تعیین‌کننده بسته بوده و نظارت بر آنها از سوی وزارت بهداشت انجام گیرد، اما یک شورای عالی بیمه هم وجود داشته باشد که وزارت بهداشت از ۹ رای آن تنها یک رای را داشته باشد. بنابراین وزارت بهداشت باید در حوزه سیاست‌گذاری نقش بیشتری داشته باشد و تاکید می‌کنم که ما علاقه‌ای به تصدی‌گری نداریم.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره توزیع متخصصان در کشور گفت: با اقداماتی که در شهرستان‌ها انجام داده‌ایم در حال حاضر ۵۷۹۹ پزشک در ۳۸۸ بیمارستان محروم حضور ۲۴ ساعته دارند و همچنین در ۴۱۲ بیمارستان بزرگمان، ۷۲۰۰ پزشک در ۱۹ تخصص در طرح مقیمی ۲۴ ساعته شرکت می‌کنند؛ به طوری که در مجموع در ۵۷۰ بیمارستان دولتی تعداد متخصصان به ۱۶ هزار و ۸۵۲ نفر رسیده است.

حریرچی افزود: همچنین در گذشته تنها دو درصد افرادی که طرح‌شان را می‌گذراندند تمام وقت جغرافیایی می‌شدند، اما اکنون صددرصد این افراد تمام وقت جغرافیایی هستند. همچنین در حال حاضر ۶۵۸ کلینیک را اداره می‌کنیم و ۲۵۰ کلینیک ویژه با ۶۴۴۰ مطب در آنها وجود دارد تا بتوانیم خدمات سرپایی را به آنها ارائه دهیم؛ چراکه ما در حال حاضر توانسته‌ایم هزینه مردم در بخش بستری را کاهش دهیم و اکنون بیشترین پرداخت از جیب مردم در حوزه خدمات سرپایی است که باید آن را کنترل کنیم.

فاضلابی که از بیمارستان خارج می‌شود، فاقد ضرر است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آب و فاضلابی که از بیمارستان‌ها خارج می‌شود، گفت: در حال حاضر در اکثر بیمارستان‌های فعلی‌مان طوری سیستم زباله و فاضلاب‌شان را طراحی کرده‌ایم که هر آنچه از بیمارستان اعم از آب و فاضلاب خارج می‌شود، فاقد ضرر است. در بیمارستان‌های جدید نیز این روش بسیار مدرن‌تر شده و جای نگرانی وجود ندارد.

آیا تحول سلامت شکست خورده است؟

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره طرح تحول نظام سلامت که اخیرا در اظهارنظری از یکی از نمایندگان مجلس اعلام شده بود که طرح تحول شکست خورده است، گفت: همه کسانی که در این حوزه اظهارنظر می‌کنند، آرزویشان این بوده که پوشش مردم در حوزه سلامت گسترش یابد. حال باید پرسید آیا طرحی شکست خورده است که توانسته برای ۵۶ میلیون نفر یعنی ۷۰ درصد مردم پرونده الکترونیک سلامت تشکیل دهد، آیا طرحی شکست خورده که توانسته ۹ میلیون نفر را بیمه کند، آیا طرحی شکست خورده که توانسته ۱۶.۵ میلیون بار بستری داشته باشد که این میزان ۷۲ درصد بستری‌های کل کشور را تشکیل داده و فقط ۳ تا ۶ درصد هزینه از مردم دریافت شده است. آیا طرحی شکست خورده که توانسته تمام دریافت‌های غیرقانونی در کشور را حذف کند؟

حریرچی افزود: در ۱۰ سال منتهی به آغاز طرح تحول سلامت در مقاطعی می‌دیدیم که در روستاها ۱۲۰۰ یا ۲۰۰۰ پزشک وجود دارد، اما اکنون ۶۵۰۰ پزشک در روستاها داریم و اجازه ندادیم که یک نفر از آنها کم شود. همچنین در دوره‌های گذشته به حاشیه شهرها که حتی نیازهای بهداشتی‌شان از روستاها بیشتر است، توجهی نمی‌شد اما ما همه آنها را سرشماری کرده و به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار حاشیه‌نشین خدمت ارائه می‌کنیم و باعث افتخارمان است که مقام معظم رهبری اعلام کردند که تنها وزارتخانه‌ای که در حاشیه شهرها کار می‌کند، وزارت بهداشت است. بنابراین باید پرسید که آیا چنین طرحی که توانسته واکسن پنتاوالان را در کشور تزریق کند و تاکنون ۳۹ هزار تخت بیمارستانی را بازسازی کرده، شکست خورده است؟

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: در ۲۰ سال منتهی به طرح تحول نظام سلامت، سالانه ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ تخت در کشور ساخته می‌شد، این در حالی است که ما در سه سال اخیر ۱۲ هزار و ۵۴۳ تخت ساختیم که فقط ۵۰۰۰ تخت در سال ۹۳ تحویل دادیم و تا پایان دولت نیز ۲۱ هزار تخت بیمارستانی را تحویل می‌دهیم.

حریرچی با بیان اینکه ۹۴ میلیون ویزیت در کلینیک‌های ویژه ارائه شده و مردم برای آنها هزینه‌ای نداده‌اند، گفت: اخیرا یکی از سرداران دفاع مقدس برای درمان مادرشان به بیمارستان قلب آمدند و هزینه‌شان دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد اما فقط ۶۵ هزار تومان را پرداخت کردند و اصلا باورشان نمی‌شد.

وی افزود: تاکیدمان این است که اجازه ندهند کارد به استخوان‌مان برسد و مصوبات دولت و مجلس را عملیاتی کنند. یکی از مصوبات این بوده که مطالبات وزارت بهداشت به موقع داده شوند و اعتبارات طرح تحول سلامت هم همزمان با واریزی هدفمندی پرداخت شوند، اما هیچ یک از اینها اجرا نشده و در عین حال ما به خط قرمزمان پایبند هستیم و مطمئن هستیم که مجموعه مجلس و دولت به ما کمک می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره حادثه تروریستی سامرا و تمهیدات وزارت بهداشت برای رسیدگی به مجروحان این حادثه گفت: بعد از این حادثه ما هواپیماهایی برای انتقال مجروحان اعزام کردیم که تا ساعت ۳ صبح امروز همه مجروحان به بیمارستان‌های تهران منتقل شده و در بیمارستان‌هایی مانند شریعتی، امام خمینی (ره)، طالقانی، هفت تیر، سینا و... بستری شدند و اکثرا وضعیت پایداری دارند و درمان‌های لازم روی آنها انجام می‌شود.

حریرچی افزود: رسیدگی به مجروحان مناسب بوده و امیدواریم حوادث مشابه پیش نیاید تا بزرگ‌ترین تجمع مردمی شیعیان به بهترین نحو انجام شود.

حضور پزشکان گردشی در میان عشایر

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره خدمات وزارت بهداشت به عشایرنشینان گفت: بالاترین خدماتی که از نظر پیشگیری و خدمات اولیه بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهیم و شامل تربیت بهورز، پزشک عمومی و... است، در روستاها، شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مناطق عشایرنشین است که هم در آنجا بهورز وجود دارد و هم پزشک به صورت گردشی به آنجا مراجعه می‌کنند.

شرمنده پرستاران، پیراپزشکان و پزشکان هستیم

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره کارانه پرستاران گفت: یکی از مشکلات‌مان این است که به دلیل پرداخت مطالبات از سوی بیمه‌ها شرمنده پرستاران، پیراپزشکان و پزشکان هستیم. در حال حاضر تاخیرها متفاوت است و گاهی به بالای ۹ ماه می‌رسد. البته در هیچ‌ کجا پرداخت وزارت به پرسنل عقب‌تر از بیمه‌ها نیست و حتی دو، سه ماه هم جلوتر و هم در بعضی موارد نیز به روز است، البته در کارانه‌ها عقب‌ماندگی داریم که امیدواریم با اقدامات بیمه و دولت بتوانیم آن را جبران کنیم.

وی درباره فاصله کارانه پزشکان و پرستاران گفت: با روش‌های جدید پرداختی این فاصله نسبت به گذشته به طرز معنی‌داری کاهش یافته و رقم خالص دریافتی پرستاران نیز به طرز معنی‌داری بالا رفته است، اما اینکه آیا به نقطه ایده‌آل رسیده‌ایم یا نه قابل بحث است و باید با توجه به شرایط زمانی حرکت کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به برخی انتقادات درباره اوراق قرضه گفت: در حال حاضر ۹۰۰۰ میلیارد تومان اوراق برای خرید گندم منتشر شد و هیچ‌کس انتقادی نکرد اما در حوزه سلامت این مسائل را بزرگ می‌کنند. حال باید پرسید با وجود قانون بیمه همگانی آیا آرزو نداشتیم که تمام مردم بیمه شوند؟ حالا که ۹ میلیون افراد جدید را بیمه کرده‌ایم و ۹۰ درصدشان ماهیانه یک میلیون درآمد دارند، آیا مناسب نیست؟ در عین حال باید توجه کرد که در سال اولی که افراد جدید را بیمه کردیم، ۲۰۰۰ میلیارد تومان، در سال سوم ۳۳۰۰ میلیارد تومان و در سال جاری نیز پیش‌بینی می‌کنیم که ۳۶۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته باشند. آیا بیمه شدگان ما به اندازه خرید گندم مهم هستند یا خیر؟ اگر مهم هستند باید اعتباراتش را هم تامین کنیم.

حریرچی افزود: آیا همه ما نمی‌گفتیم که پرداخت‌های غیرقانونی حذف شود؟ آیا در گذشته ۹۰ درصد بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی برای تامین دارو و تجویزات‌شان به بیرون از بیمارستان نمی‌رفتند؟ آیا تکلیف قانونی‌مان این نبود که این مشکلات را رفع کنیم، بنابراین باید اعتبارات لازم برای این اقدامات دیده شوند حتی وزیر بهداشت اعلام کردند که اگر ۷۰ درصد اعتبارات سال اول را به ما بدهند ما مشکلی نداریم.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره شفافیت در حوزه سلامت گفت: قبل از این دوره به مدت ۵ سال حساب ملی سلامت وجود نداشت، اما بعد از آن حساب ملی سلامت را ایجاد کردیم و حتی به مرکز آمار گفتیم که حساب‌های ملی سلامت را در همه حوزه‌ها اعلام کند، اما برخی به آمار سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار توجه نکرده و ارقام نجومی اعلام می‌کنند.

حریرچی ادامه داد: باید توجه کرد که تولدی ناخالص ملی ما ۴۰۰ میلیارد دلار است و حدود ۳۰۰ میلیاردش در حوزه سلامت هزینه می‌شود. حال برخی می‌گویند اگر بودجه آمریکا را هم به طرح تحول اختصاص دهند برایش کافی نیست. باید گفت که ادعا در این کشور مالیات ندارد. این حرف‌ها در حالی است که کشور آمریکا ۲۱۰۰ میلیارد دلار را برای بهداشت و درمانش هزینه می‌کند.


کد مطلب: 411259

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjivexhuqev8z.fsfu.html?411259

الف
  http://alef.ir