کردها، کنترل ۹۰ درصد حسکه را در دست گرفتند

2 شهريور 1395 ساعت 11:31


نیروهای کرد سوریه پس از درگیری‌های شدید با نیروهای نظام، کنترل زندان مرکزی شهر حسکه را در دست گرفتند. همچنین منابع مخالف سوری مدعی شدند کردها کنترل ۹۰ درصد این شهر را در دست دارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه مستقل رأی الیوم، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است و حامی مخالفان محسوب می‌شود، مدعی شد نیروهای کرد سوریه پس از درگیری‌های شدید شب گذشته کنترل زندان مرکزی شهر حسکه را در دست گرفتند و اکنون کنترل ۹۰ درصد شهر را در دست دارند.

بنا به گزارش این مرکز، نیروهای کرد در شمال شرق سوریه از نیروهای حامی بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور خواستند سلاحشان را تحویل داده و خود را تسلیم کنند.

شهر حسکه طی روزهای گذشته شاهد شدیدترین درگیری‌ها میان نیروهای نظام سوریه و کردهای این کشور بوده و میانجیگری روسیه برای آشتی دادن دو طرف هیچ فایده‌ای نداشته است.

تا پیش از درگیری‌ها نیروهای کرد کنترل دو سوم حسکه را در دست داشتند اما همچنان بخش مرکزی شهر و برخی مناطق عرب نشین در دست نیروهای اسد و حامیان آن‌ها بود که اکنون بنا بر گفته منابع در شمال سوریه کردها بر مناطق تصرف شده خود به شکل "چشم‌گیری" افزوده‌اند.

به گفته منابع وابسته به یگان‌های "مدافع خلق" کرد کنترل محله "غویران"، "دوار الباسل"، "الملعب" و "دار الثقافه" در داخل منطقه مربع امنیتی حسکه را در دست گرفتند. اما منابع وابسته به نظام اعلام کردند که نیروهای ارتش در داخل مربع امنیتی محاصره شده‌اند و کردها کنترل هیج مناطقی را در دست نگرفته‌اند.

منابع سوری می‌گویند نیروهای کرد پایگاه‌های ارتش سوریه را هدف حملات زمینی و خمپاره‌ای قرار دادند اما ارتش سوریه به این حملات پاسخ نداده است.

به گفته این منابع کردها تنها در محله "غویران" پیشروی داشته‌اند.

منابع دیگر نیز اعلام کردند که هیئتی از فرماندهان یگان‌های "مدافع خلق" کرد برای دیدار با یک هیئت دولتی سوری و میانجیگر روسی به پایگاه آشتی حمیمیم رسیدند.

اخیرا با میانجیگری روسیه آتش‌بس برای ساعاتی در حسکه برقرار شد اما کردها کارشکنی کردند و حملاتشان را ازسر گرفتند.


کد مطلب: 384250

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjixetyuqeo8z.fsfu.html?384250

الف
  http://alef.ir