اپل به طرز مشکوکی در حال تست کردن ماشین های خودران است!

بخش دانش و فناوری الف،7 شهریور96

7 شهريور 1396 ساعت 9:47

مدتی است که مهندسان اپل یک خودروی لکسوس مجهز به تشخیص نور را در خیابان های کالیفرنیا جابه‌جا کرده و به نظر می رسد در حال بررسی سیستم کنترل ماشین های خودران هستند.


به گزارش کلیک، اپل ترجیح داده است درباره ورود ناگهانی اش به دنیای اتومبیل های خودران سکوت کند، اما صرف نظر از تلاش این شرکت برای مخفی نگه داشتن اقداماتش در این زمینه، یکی از کاربران شبکه های اجتماعی که نزدیک دفتر اپل واقع در شهر «سانی ویل» ایالت کالیفرنیا زندگی می کند، چند روز پیش گفت که یکی از اتومبیل های اسپورت لکسوس را دیده که با ظاهر نامتعارفش در حال گشت و گذار در شهر بود و عده ای کارشناس آن را به دقت زیر نظر داشتند.

به گفته این کاربر، در این ماشین که حسابی توجه عموم را به خود جلب کرده سخت افزارهای پیشرفته تشخیص نور بکار رفته است.

کمپانی اپل سال گذشته تولید نوعی خودرو را در دستور کار قرار داده بود اما بنا به دلایلی این طرح را ناتمام باقی گذاشت. حال، به نظر می رسد این غول فناوری فقط بر روی تکنولوژی اتومبیل های خودران و هوش مصنوعی بکار رفته در آنها تمرکز کرده است و قصد ندارد درگیر طراحی و تولید سایر بخش های خودرو شود.

این روزها مردم کالیفرنیا شاهد گشت و گذار مهندسان اپل در سطح شهر هستند که نوعی سیستم کنترل هوشمند را روی سقف یک اتومبیل اسپورت لکسوس قرار داده اند و عملکرد آن را به دقت بررسی می کنند.

به نظر می رسد روی سقف این ماشین تجهیزات پیشرفته تشخیص نور به کار رفته باشد که با انتشار لیزر قادر است تصاویر سه بعدی از محیط اطراف تهیه کند؛ نوعی تکنولوژی که ماشین های هوشمند را قادر می سازد تا موانع پیش رو را تشخیص دهند.

در تصویر زیر سنسورهای سیستم تشخیص نور را روی سقف ماشین مشاهده می کنید که هر کدام قادرند در هر ثانیه اطلاعات ۳۰۰ هزار نقطه مکانی را در فاصله ۱۰۰ متری تشخیص دهند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های مجازی و رسانه های خبری، انواع سیستم های کنترلی از قبیل جی پی اس، رادار و تجهیزات رادیویی، این اتومبیل را در دسته بهترین ماشین های خودران حال حاضر قرار داده است.

هنوز مشخص نیست که اپل چه زمانی قصد دارد کنترل و فرمان اتومبیل های هوشمند را به دست نرم افزارهای منحصربفرد خود بسپارد. اما گفته می شود این تکنولوژی قرار است ابتدا در ماشین های خودران درون شرکت اپل برای جابه‌جایی کارکنان بین بخش های مختلف بکار رود.


کد مطلب: 506416

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjvmeimuqeyxz.fsfu.html?506416

الف
  http://alef.ir