رسانه های آمریکا خبر دادند: دیپورت یک ایرانی از آمریکا به دلیل عضویت در بسیج دانشجویی

22 تير 1396 ساعت 10:23


یک محقق ایرانی به اتهام عضویت در بسیج دانشجویی پس از نزدیک به 30 ساعت بازداشت، چهارشنبه از فرودگاه بین المللی "لوگان " در شهر بوستون آمریکا با پزوار هواپیمایی قطر به ایران بازگردانده شده است.

به گزارش عصر ایران  پس از ممانعت از ورود " سید محسن دهنوی" محقق ایرانی که در قالب یک ویزای کاری قرار بود در بیمارستان کودکان شهر بوستون مشغول به کار شود، رسانه های آمریکایی مطالبی را درباره گذشته او منتشر کرده و عضویت او در بسیج دانشجویی را دلیل اصلی دیپروت شدن او و همسر و 3 فرزندش از خاک آمریکا اعلام کرده اند.

پیشتر گفته می شد دلیل اصلی دستگیری و عدم اجازه ورود او به خاک آمریکا فرمان ضد مهاجرتی ترامپ بوده است، اما بر اساس گزارش های تازه در رسانه های آمریکا سابقه عضویت دهنوی در بسیج دانشجویی و این ادعا که او یکی از اعضای فعال بسیج دانشجویی دانشگاه شریف بوده، دلیل اصلی سخت گیری ماموران اداره مرزبانی آمریکا در ورود او به خاک آمریکا بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت دهنوی در ایام انتخابات ریاست جمهوری 1392 مسئول ستاد دانشجویی سعید جلیلی نامزد اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری بوده که مواضع ضد آمریکایی این نامزد انتخاباتی پیش و پس از انتخابات مشخص است.

بر اساس ادعای رسانه های آمریکا او پیشتر نیز یکی از اعضای فعال بسیج دانشجویی و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف بوده است.

ایالات متحده آمریکا بسیج را یک نیروی شبه نظامی تحت نظارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محسوب می کند. این نیرو در ادبیات رسمی داخل ایران اما به عنوان یک نیروی مردمی شناخته می شود.

برخی از فعالان دانشجویی سابق دانشگاه شریف به شرط عدم افشای نامشان به "رادیو اروپای آزاد" گفته اند دهنوی از اعضای فعال بسیج دانشجویی بوده که در دوران فعالیت خود در بسیج دانشجویی فشار زیادی را متوجه دانشجویان فعال اصلاح طلب وارد می کرده است.

دیپورت دهنوی از آمریکا در 48 ساعت گذشته بازتاب فراوانی در رسانه های آمریکایی داشته است و حتی برخی از مقامات سابق آمریکایی از جمله جان کری وزیر امور خارجه سابق در توییتر با ابراز تاسف از این واقعه نوشته اند: او قرار بود با خدمت در بیمارستانی در آمریکا جان آمریکایی های سرطانی را نجات دهد.

دهنوی دارای ویزای کاری " جی. وان " برای ورود، اقامت و کار قانونی در خاک ایالات متحده آمریکا بوده است اما بر اساس قوانین داخلی آمریکا، ماموران اداره مرزبانی این کشور در صورتی که تشخیص دهند ورود فردی به خاک این کشور ممکن است امنیت ملی آمریکا را تهدید کند، می توانند او را از فرودگاه دیپورت کنند.

هنوز درباره صحت مطالب مطرح شده درباره سید محسن دهنوی واکنش رسمی از سوی او و نزدیکانش صورت نگرفته است.


کد مطلب: 491819

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjvvexhuqehoz.fsfu.html?491819

الف
  http://alef.ir