روسیه رقیب ایران در ترکیه شد

19 مهر 1395 ساعت 22:32


مقام های دو کشور روسیه و ترکیه از امضای قرارداد تاسیس خط لوله انتقال گاز از روسیه به ترکیه همزمان با برگزاری بیست و سومین کنگره جهانی انرژی خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، قرارداد خط لوله انتقال گاز روسیه به ترکیه میان رهبران دو کشور به امضا رسید.

بر اساس این گزارش، «رجب طیب اردوغان» و «ولادیمیر پوتین»، رهبران دو کشور روسیه و ترکیه در حاشیه کنگره جهانی انرژی در استانبول، سرانجام قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز از روسیه به ترکیه را امضا کردند.

این پروژه که خبر تاسیس آن نخستین بار توسط «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه در دسامبر سال ۲۰۱۴ اعلام شده بود، گاز این کشور را از طریق دریای سیاه به ترکیه انتقال می دهند. قرار است یکی از خطوط لوله با ظرفیت ۱۵.۷۵ میلیون متر مکعب، گاز مورد نیاز ترکیه را تامین کرده و خط دوم آن، گاز روسیه را به بازارهای اروپا منتقل کند.

گفتنی است مذاکرات مربوط به احداث این خط لوله با بروز اختلاف میان دو کشور بر سر شلیک نظامیان ترکیه به یک جت جنگنده روسی به حال تعلیق درآمده بود.

شرکت روسی گازپروم اما در پی برقراری روابط سیاسی مجدد میان دو کشور، ماه گذشته از آغاز کار ساخت این خط لوله با شروع سال جدید میلادی و البته در صورت انجام توافقات لازم میان دولت های دو کشور تا ماه اکتبر سال جاری میلادی خبر داد. گمان می رود این پروژه تا سال ۲۰۱۹ میلادی به بهره برداری برسد.

گفتنی است ترکیه پس از آلمان با واردات ۳۰ میلیون متر مکعبی خود از روسیه دومین مشتری گاز این کشور به حساب می آید.


کد مطلب: 401115

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjvvexiuqeyvz.fsfu.html?401115

الف
  http://alef.ir