پیش بینی سرطان ریه از طریق جستجوی اینترنتی

بخش دانش و فناوری الف،23 آبان95

23 آبان 1395 ساعت 9:41

ممکن است در آینده نزدیک تشخیص احتمال ابتلای افراد به سرطان ریه از طریق بررسی سوابق جستجوی اینترنتی آنها و تطبیق اطلاعات آن با موقعیت جغرافیایی افراد ممکن باشد.


 مهر به نقل از انگجت، گروهی از محققان شرکت مایکروسافت معتقدند که ۳۹ درصد از موارد تشخیص بیماری سرطان و تومورهای سرطانی را می توان در زمانی زودتر و حتی یک سال زودتر انجام داد.

آنها با استفاده از سوابق جستجوی کاربران در موتور جستجوی بینگ، برای شناسایی کاربرانی تلاش کرده اند که مواردی مانند این را جستجو کرده اند: به تازگی ابتلای من به سرطان ریه تشخیص داده شده است.

در ادامه محققان سوابق جستجوهای این افراد را برای یافتن مواردی دال بر وجود علائم این بیماری در آنها دقیق تر بررسی کرده اند. از جمله این سوابق می توان به جستجوی عباراتی مانند برونشیت یا درد قفسه سینه اشاره کرد. علاوه بر این با بررسی موقعیت مکانی افراد، سابقه قرار گرفتن آنها در برابر گاز رادون و همین طور میزان مصرف سیگار آنها بررسی شده است.

محققان با ترکیب این اطلاعات توانسته اند احتمال ابتلای افراد به سرطان ریه را با نرخ موفقیت ۳۹ درصد پیش بینی کنند. همچنین نرخ تشخیص اشتباه به ازای هر هزار بیمار از این طریق تنها یک مورد بوده است. بررسی مذکور نشان می دهد به ازای هر صدهزار نفر سه درصد از افراد دارای نشانه های ابتلای احتمالی به سرطان ریه بوده اند و باید برای مراجعه به پزشک متخصص به آنها هشدار داده شود. آنان امیدوارند بتوانند در آینده از این روش برای شناسایی به موقع این نوع سرطان استفاده کنند.

 


کد مطلب: 413202

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcjytex8uqev8z.fsfu.html?413202

الف
  http://alef.ir