نظر منتشر شده
۵۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361779
چند نکته درباره اظهارات رئیس سازمان نظام پزشکی؛
پزشکان؛ در دوگانگی افزایش درآمد یا جلب اعتماد عمومی
امیر معلمی، 23 خرداد 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
داستان واضح و روشن است: پزشکان در همه چیز با بقیه فرق دارند؛ در درآمد، در سهم آنها از بودجه، در عدم رسیدگی به تخلفات آنها و … و این بار، در افزایش دستمزد و تعرفه‌های آنها!!

چند روزی است که در رسانه‌ها و به‌خصوص رسانه ملی دعوای سازمان نظام پزشکی و دولت بر سر درصد افزایش تعرفه‌ها مطرح شده است. سازمان نظام پزشکی معتقد است افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها کافی نیست و هزینه‌های پزشکان را تأمین نمی‌کند. با وجود افزایش ۱۲ درصدی حقوق دیگر کارکنان دولت، اما پزشکان به این حد راضی نبوده و درصد بیشتری را مطالبه می‌کنند و خود را در این درخواست در حدی محق می‌دانند که دکتر زالی – رییس سازمان نظام پزشکی علناً اعلام کرد که اگر خواسته آنها تأمین نشود، مصوبه دولت را اجرا نخواهیم کرد.

استدلال دکتر زالی و دیگر همکارانشان بر دو محور استوار شده :
۱- افزایش هزینه‌ها در جامعه، بیش از ده درصد است پس افزایش درآمد پزشکان هم باید بیشتر باشد*؛

۲- این افزایش طبق پیشنهادی که نظام پزشکی به دولت داده، از بودجه و با کمک به سازمان‌های بیمه‌گر تأمین می‌شود و در نتیجه از جیب مردم پرداخت نمی‌شود پس جایی برای اعتراض مردم وجود ندارد.

اما چرا این دو استدلال کاملاً غلط است؟
در ابتدا به عین جملات بیان شده، توسط دکتر زالی توجه کنید:
چرا اجرای قانون را باید فقط از جامعه پزشکی انتظار داشته باشیم؟! از فردا دولت بخشنامه کند، کل مالیات جامعه پزشکی ۱۰ درصد افزایش نیابد. از تسهیلات بانکی با چه سودی استفاده می‌کند؟ ۲۵ تا ۳۷ درصد سود می‌گیرند. از فردا بانک‌ها از پزشکان بیش از ۱۰ درصد سود نگیرند. در تهران به ۶۷۰۰ پزشک در ساعات اداری و بیمارستان‌های دولتی طرح ترافیک باید داده شود. رشد نرخ طرح ترافیک چقدر بود؟ ۱۰۰ درصد افزایش یافت. آیا دولت در مطب پزشک تعرفه برق را بر اساس ۱۰ درصد افزایش تعرفه‌های درمان می‌گیرد؟»

پاسخ استدلال اول: اما با چند دلیل می‌توان به رد استدلال ایشان پرداخت:
الف: بر فرض اینکه بعضی هزینه‌ها چون طرح ترافیک افزایش صددرصدی داشته، آیا می‌شود آن را مبنای افزایش حقوق کارمندان یا کارگران و پزشکان قرار داد؟ یقیناً هر قشری مانند کارمندان، معلمان و… از این دست هزینه‌ها و افزایش‌های چند برابری دارند و اگر دولت آن را مبنا قرار دهد، باید هر ساله حقوق اقشار مختلف جامعه را حداقل چند برابر کند.

مگر افزایش صد درصدی هزینه طرح ترافیک چه مقدار بر هزینه‌های یک پزشک اثر می‌گذارد که دولت موظف باشد بر اساس آن تعرفه‌ها را افزایش دهد؟ جناب زالی باید ابتدا کمی با مفاهیم اولیه اقتصاد مانند سبد هزینه خانوار و نحوه محاسبه تورم آشنا شود، بعد اینگونه در مورد خواسته‌هایشان اظهار نظر کند. ایشان باید بدانند که نرخ تورم را بر اساس ضریبی که افزایش هر کالا بر هزینه‌های جامعه تحمیل می‌کند، محاسبه می‌کنند و بر اساس همین روش محاسبه، نرخ تورم کشور ۱۲ درصد اعلام شده و دولت نیز با توجه به این نرخ، حقوق و دستمزدها را افزایش داده است. پس درخواست بیش از این درصد و طرح مسائلی چون سود تسهیلات بانکی یا طرح ترافیک بیش از آنکه یک استدلال علمی باشد، نوعی فرافکنی است.

ب: مهم‌ترین ایرادی که می‌توان به نظرات بیان شده ایشان که در تمام اظهارات و نامه‌ها و استدلال‌های ایشان متبلور است، وارد کرد، جدا کردن جامعه پزشکی از دیگر اقشار جامعه است .

وقتی اعلام می‌شود نرخ تورم ۱۲ درصد است و حقوق کارمندان هم با توجه به همین درصد باید ۱۲ درصد افزایش یابد، استثنا کردن پزشکان یک انحراف است، انحرافی که سال‌هاست جامعه به آن در موضوع بالا بودن درآمد پزشکان معترض است. متأسفانه روح استدلال جناب زالی و بعضی همکارانش نوعی خود برتربینی نسبت به بقیه جامعه است. حرف بسیاری از اقشار جامعه بعد از این اعتراضات نظام پزشکی این است که چه تفاوتی بین سایر اقشار جامعه با پزشکان وجود دارد که دیگر کارکنان دولت باید فقط ۱۲ درصد افزایش حقوق داشته باشند و پزشکان ۲۰ درصد و حتی بیشتر؟ مگر نه اینکه همین افزایش طرح ترافیک و مالیات و نرخ بانکی و تعرفه برق و آب و ... بر زندگی دیگر اقشار جامعه هم مانند پزشکان اثر می‌گذارد. پس چرا باید پزشکان از دیگر اقشار مستثنی شوند؟!

توضیح: شاید پاسخی که توسط پزشکان و به خصوص جناب دکتر زالی به این دو دلیل داده شود، این باشد که کارکنان دولت در شغلشان هزینه تمام شده ندارند؛ اما پزشکان همانطور که در این چند روز هم بیان شد، هزینه‌هایی چون منشی و اجاره مطب دارند که باید در افزایش در نظر گرفته شود.

در این رابطه، چند نکته را می‌توان بیان کرد: اولاً هزینه تمام شده فقط مربوط به بخش خصوصی است؛ درحالی‌که درخواست دکتر زالی و همکارانشان یک در خواست عام است و هم متعلق به بخش خصوصی و هم حقوق پزشکان در بخش دولتی است؛ ثانیاً با کدام محاسبه علمی و از سوی کدام نهاد بی‌طرف این محاسبه انجام شده که حقوق منشی و اجاره مطب و… چند درصد افزایش داشته و این افزایش چند درصد از درآمد یک پزشک را شامل می‌شود؛ به‌عنوان مثال منشی‌ها تابع قانون کار هستند و افزایش حقوق آنها هم تابع افزایش چهارده درصدی کارگران در سال جاری است؛ ثالثاً همانطور که نائب رییس اول مجلس و وزیر بهداشت دولت اصلاحات، جناب دکتر پزشکیان که یقیناً در این امر صاحب نظر می باشد، اعلام کرد حقوق پزشکان آن قدر بالا هست که برای جبران فاصله غیر عادلانه حقوق آنها با دیگر اقشار هم‌ردیف، نه تنها نباید بیش از ده درصد افزایش یابد، بلکه کلاً نباید افزایشی می‌داشت تا آن افزایش چند برابری سال‌های قبل نیز تا حدی جبران می‌شد.

پاسخ استدلال دوم:

این استدلال که «افزایش حقوق پزشکان از بودجه دولتی تأمین می‌شود و از جیب مردم پرداخت نمی‌شود پس مردم نباید معترض باشند» همان استدلال قدیمی است که در اجرای ناعادلانه طرح سلامت ۳ نیز مورد استناد قرار گرفت و با اینگونه دلایل، باعث افزایش غیرمنطقی و بیش از صددرصدی حقوق بسیاری از پزشکان شد.

دو ایراد جدی به این استدلال وارد است:
اول: پرداخت از بودجه دولتی با توجه به محدود بودن منابع دولت، یعنی کم کردن از دیگر قسمت‌های بودجه کشور و کاهش آنها و این یعنی «پرداخت حقوق پزشکان به‌صورت غیرمستقیم از جیب مردم».

در همین راستا یادآوری یک نکته، ضروری به نظر می‌رسد: در اجرای طرح سلامت ۳ که این استدلال نیز بسیار مورد استفاده قرار گرفت، نه تنها با استفاده از منابع دولتی، یعنی غیر مستقیم از جیب مردم، حقوق پزشکان را پرداخت کردند، بلکه قسمتی از منابع بودجه‌ای طرح را از مالیات بر ارزش افزوده (۹ درصد) تأمین کردند؛ به زبان ساده یعنی مردم با هر خریدی که انجام می‌دهند، قسمتی از آن ۹ درصد مالیاتی را که پرداخت می‌کنند، برای افزایش حقوق پزشکان مستقیم از جیبشان می‌دهند؛ یعنی علی‌رغم آنکه بیان می‌شد سهم پرداخت مردم افزایش نیافته؛ اما واقعیت این بود که هم غیرمستقیم و هم مستقیم هزینه‌های افزایش حقوق پزشکان را مردم پرداخت کردند.

دوم: اعتراض اصلی مردم به پرداخت از جیب و غیر جیب آنها نیست، بلکه اعتراض به بی‌عدالتی و تفاوت فاحش درآمد پزشکان با دیگر اقشار هم‌ردیف با آنهاست. فقط کافیست درآمد پزشکان را با درآمد افراد هم‌ردیف مثلاً اساتید دانشگاه و دیگر تحصیلکرده‌های رشته‌های علوم انسانی یا فنی و ریاضی، مقایسه کنیم تا متوجه وجود این بی‌عدالتی فاحش و تبعیض بین آنها شویم.

سخن پایانی:
جناب زالی در رسانه ملی جمله‌ای را بیان می‌کند که خطرناک‌ترین رویه در کشور است و آن اینکه : «اگر تعرفه‌ها واقعی افزایش نیابد، همکاران آن را اجرا نخواهند کرد.»

این رویه که در بعضی جاهای دیگر کشور هم گاهی دیده شده را به جرئت می‌توان مهم‌ترین خطر برای اداره کشور دانست؛ چرا که یعنی: «سرکشی در مقابل قانون».

بر فرض آنکه بپذیریم افزایش حقوق پزشکان کم بوده و آنها معترض باشند، آیا این اعتراض می‌تواند مجوز سرکشی در مقابل قانون شود؟ اگر قرار باشد هر گروهی با ناراضی بودن از تصمیمات دولت از اجرای قانون سرپیچی کند، چه وضعیتی برای کشور می‌توان متصور شد؟ اینجاست که دولت و مجلس و مخصوصاً قوه قضاییه باید به صورت قاطع با اینگونه تهدیدها برخورد کنند تا برای همیشه این سنت اشتباه در کشور از بین برود.
۱۳۹۶/۰۱/۰۳ ۱۰:۱۵
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۹ ۱۷:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۴/۱۴ ۱۵:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۵ ۱۱:۱۷
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۲ ۲۱:۰۷
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۲ ۱۴:۲۰
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۱ ۱۵:۲۵
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۰ ۱۵:۲۸
 
۱۳۹۵/۰۲/۳۱ ۱۳:۵۶
 
 
کلمات کلیدی : تعرفه پزشکی+زیر میزی+زیرمیزی+پزشکان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۰۴:۳۱
چند پزشک هستیم که در یک درمانگاه خصوصی طبابت می‌کنیم. بعد از گذشت ده ماه هنوز بیمه تامین‌اجتماعی برگه‌های ویزیت ما را نقد نکرده است. (3755345) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۰:۰۱:۰۴
وقتی تعرفه رو بالا میبری مشخصه بیمه ها توان پرداخت ندارن چون درامد بیمه ها هم اندازه مشخصی داره و از جیب بیمه شدگان بدست می اید لذا به زودی شاهد درشکستگی بیمه ها بواسطه پزشکان پول پرست خواهیم بود (3755666) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۰:۵۶:۳۸
من پزشك هستم و هيچ دوگانگى ندارم، فقط درآمد! (3755702) (alef-3)
 
جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۱:۱۰:۴۲
الان چیکار کنیم؟؟؟؟شماها واسه مردمی که احتمالا ماه هاست حقوق نگرفتن به کارفرماهاشون اعتراض میکنید که انتظار دارید دیگران شما رو درک کنند.متاسفانه جامعه پزشکی امروز ما فقط و فقط پول رو میشناسه (3755935) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۴:۳۷:۵۲
خوب ما چیکار کنیم؟! (3756054) (alef-3)
 
عطا
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۰۸:۴۳
تفکر پزشکان این شده :بلعخره گذر پوست به دباخ خونه می افته /من که حاظرم بمیرم ولی زندگیم رو خرج این دکترهای بی سواد نکنم (3755349) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۸:۴۸:۰۳
مافیا تشکیل دادن مظلوم نمایی می کنن و استراتژی فرار به جلو رو در دستور کار خودشون قرار دادن . درس خوندن که پزشکی قبول بشن برای پول و چون نیت از همون اول پول بوده در نتیحه اعتماد عمومی براشون مهم نیست.
از روی کامنتهاشون هم میشه پی برد چه جور ادمایی هستن (3755598) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۸:۵۲:۲۰
دوستان پزشک کامنتهایی با علط املایی زیاد اینجا مینویسن که بگن ادمای بیسواد اینجا دارن کامنت علیهشون میذارن این کارا خیلی تابلو شده هر دفعه دوستان این کارو تکرار میکنن نه پرچم کشور میندازن نه آی پی
گذر پوست به دباغ خانه می افتد.
من میبینم که به لحاط روانی هم تا میتونن در کامنتها همت به خرج میدن تا بتونن چند صباحی این درامدهای نامشروع رو ادامه بدهند. (3755603) (alef-13)
 
پزشک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۱:۵۱:۰۴
احسنت به شما دوست عزیز. دوستان منم همین رو میگم...بیاید پیش این دکتر های بی سواد، خونخوار، پول پرست ، بی وجدان و ...(که اینطوری که من از کامنت ها میبینم همه پزشک ها ظاهرا جزو همین دسته اند!) ...نرید.
براتون کارت دعوت که نفرستادن...نرید اقا جان.... نرید! ولی اگه رفتید، دیدید که یه پزشکی نصف شب از خونه و خونواده ش زده، داره برای سلامتی شما هرچی در توان داره انجام میده، اینقدر شرف و وجدان داره که علیرغم تمام این بی احترامی ها و بی اخلاقی ها کارش رو درست انجام میده و خودش رو مدیون نمیکنه(حتی اگه در ازاش کارش پول هم بگیره) ، برید جلو بگید دکنرجان، از اینهمه توهین ناراحت نباش،ما همون ملتی هستیم که دوست داریم هرکسی رو که بالاست بکشیم پایین تا خوار و ذلیلش کنیم، اینطوری دلمون خنک میشه...
افرین اقا عطا..نرو پیش پزشک و تا میتونی بقیه مردم نااگاه رو هم علیه پزشک تحریک کن...اینطوری وضع کشورمون میشه بدتر از همینی که میبینی، ولی عوضش عقده های یه قشر کوته بین خالی میشه.....ولی مرد باش و سر حرفت بمون و نرو...حتی اون موقعی که عزیزت سلامتیش در خطره...مرد باش و نرو! (3755950) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۰۰:۰۴:۵۴
والا منم تعجب میکنم.
توی بیمارستان و درمانگاه اصلا بیماران اینطور نیستند که توی کامنتها میخونم.
فقط محبت و احترام میبینم.نمیدونم این افراد کی هستند و کجا هستند و حرف حسابشون چیه. (3758170) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۰۹:۳۰
بیماری دیابتی هستم که با درمانگاه‌ها سر و کار دارم تا خردادماه که مراجعه می‌کردم برای ویزیت دو هزار تومان می‌گرفتند ولی از تیرماه ویزیت را سه برابر کرده و به شش هزار تومان رسانده است از طرفی بیمه تکمیلی را هم اضافه کرده‌اند از هر دو طرف بیمه‌گذار را تحت فشار قرار می‌دهند هم پول ویزیت هم سهم بیمه تکمیلی را از ابتدای سال افزایش داده‌اند. از وزیر محترم بهداشت که به دنبال تحقق بیمه سلامت در جامعه است انتظار می‌رود به این مشکلات هم رسیدگی نمایند. (3755351) (alef-13)
 
صمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۱:۲۷:۰۵
بابا تو خیلی باحالی 6تومن می دی ناراحتم هستی. الان موتوری سوارت کنه دو تا کوچه بالاتر ببرتت ده تومن می گیره (3755735) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۱۲:۰۹
ماه گذشته که به پزشک مراجعه کردم مبلغ 20 هزار تومان پول ویزیت پرداخت کردم. این ماه که مراجعه کردم مبلغ 42 هزار تومان بابت پول ویزیت گرفتند. اعتراض کردم فورا نامه سازمان تامین اجتماعی را نشان دادند. مسئولین سازمان تامین اجتماعی چگونه اجازه داده‌اند عده‌ای پزشک این‌گونه به مردم ضعیف و کارگر فشار بیاورند. (3755355) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۳۸:۱۹
برای پرشکان اگر 10 درصد هست حساب کنید چقد اضافه میشه

هر پزشک حداقل 30 مریض دارد

عمومی 3 هزار به تعرفه اضافه شده 3 30 =90 هزار تومان

90 26 = 2430000 اگر جمعه ها کار نکند ماهی 2میلیون 400 اضافه شده به درآمدش

متخصص 30 4500 =135 هزار تومان

135 26=3510000 ماهی 3 میلیون 500 هزار تومان اضافه شده به درامد

فوق تخصص 30 5000=150000
150 26=3900000 هزار تومان ماهی 3 میلیون و 900 هزار تومان اضافه شده به درامد


حالا به کدوم شغل ها بالای 300 هزار تومان در ماهی اضافه شده به در امد انها

تازه 30 نفر خیلی بیشتر مریض دارند و امکان نداره زیر 80 تا مریض در روز داشته باشند متخصص ها و فوق تخصص ها (3755388) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۵۰:۴۰
جدیدا پزشک ها خیلی علاقه مند شدن بیان تو صفحات مربوط به افزایش های 50-60 هزار تومنی معلمین. برای همین من هم باید بپرسم چرا پنجشنبه ها و جمعه ها و عیدها تعطیلین و زود به زود هم میرین مسافرت خارج. بابت یک دقیقه ویزیت هم 30-40 هزار می گیرین؟ از صبح تا شب هم که سر کار نیستین. دو سه ساعت میاین چند کیسه پول می زنین به جیب می رین. برای چی در هر لحظه فقط با یه بیمار طرفید؟ چرا مثلا مثل معلم ها هر ثانیه با 35 نفر سر و کله نمی زنید؟ این اسمش مفت خوری نیست؟ مدرکتون چیه؟ چرا شش سال درس خوندن شما تو دانشگاه ارزشش با شش سال درس خوندن یه معلم برابر نیست؟ فکر می کنید ما تو رشته های دیگه کتاب های کت و کلفت هزار صفحه ای کم می خونیم؟ برای چی با بیمارها با بی حوصلگی و با بی ادبی و تحقیر برخورد می کنید؟ خودتون رو چی فرض کردین؟ فکر کردین چون با دوپینگ و هزار تا کلاس خصوصی چهار تا تست اضافی زدین الان خیلی خاصین؟ (3755414) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۸:۳۰:۰۸
واقعا باید به حال معلم مملکت با این تفکرات تاسف خورد؟
پزشکان دو سه ساعت در روز کار می کنند؟
پزشکان روزهای تعطیل سر کار نمی ایند و لابد معلم ها سر کار می روند!
نه عزیز! من پزشک صبح تا شب تو بیمارستان پ اتاق عملم و وقت زندگی کردن هم ندارم نه مثل شما که هنوز تابستان نرسیده دیگر در مدارس و اداره ها پیدایتان نیست. (3755580) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۰:۴۷:۳۶
میدونیم شما تا ده بیست تا عمل در روز انجام ندین ول نمی کنید برید خونه با ویزیت 40 تا 70 تا بیمار (3755922) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۵:۱۱:۴۳
بله ما چه کار بکنیم و چه نکنیم محکومیم.این منطق این ملته (3757117) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۰۱:۲۷
درسته حقوق پزشکان بالاست ولی حقوق اساتید فنی علوم انسانی که پنج ماه تعطیلن بقیش هم هفته ای چن ساعت دروس تکراری را از پاورپوینت گفتن نیاز به این همه حقوق داره؟

پاشنه اشیل پزشکان محدودیت در پذیرش پزشکی و ممنوعیت وردود جراحان پزشکان خارجیه

باید ستلی چهار هزار نفر اول علوم تجربی و چهار هزار نفر اول علوم ریتضی برن پزشکی و بعد تخصص بعد برعکس حالا امتحانها و فارغ التحصیلی را سخت بگیرن

پزشکان وقتی انحصار دارن ادعای بازار و تعرفه شان منطقی نیست
هر وقت عرضه و تقاضا در پزشکی برابر شد بفرمایند جلو (3755433) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۰۳:۵۰
من پزشکم و در هیچ دوگانگی نیستم. مطبم رو دارم و بیمارانی رو که حق شناس هستند و دعای خیر اونهارو تو زندگی ام دارم. از درامد و زندگی ام هم رضایت نسبی دارم. مریض ها میان و کارشون انجام می شه دعام می کنن و برخی حتی من رو در اغوش می کشن و برام عاقبت به خیری می خوان. خدا رو شکر می کنم بابت انتخاب شغلم که عشق و شوق خدمت و دعای خیر پشت سرم هست و حالا هر کی می خواد جو سازی کنه و حسودی کنه و نفرت و عقده پراکنی کنه برام اهمیتی نداره. مهم ادمای بیماری هستن که میان و سلامت بر می گردن و شادی و دعای اوناست.
کار و سوادم خوبه و هرچند بیمه ها حق ما رو می خورن و از سر و ته پولمون می زنن و هزار تا کسری به بهانه های واهی دارن و هر چند جو سازی های غرض ورزانه و ازاز و اذیت عده ای بیکار و حسود که پزشک رو گدا و گرسنه می خوان وجود داره ولی من به شغلم و حس خوبم با بیمارام افتخار می کنم. (3755437) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۲:۲۲:۰۹
چند روز پیش دندانم شکست، با پرس و جو از یک دندانپزشک وقت گرفتم بی تارف انقدر تو الف منفی خوانده بودم اصلا با یک حالت دعوا طور رفتم تو مطب اونقدر بنده خدا پزشکه خوب بود خودم از فکرم خجالت زده شدم. حتی چند ساعت بعد که کارم تمام شد زنگ زد حالمو پرسید که اذیت نمی شم ...
پیرو حرف اقای دکتر، دکتر خوب کم نداریم نمی دانم چرا این همه تبلیغات بر روی اقلیت منفی پزشکان ( که خوب در هر صنفی از معلم تا استاد دانشگاه تا مدیر و مهندس هست! ) می کنید ؟! (3755775) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۴:۴۳:۵۳
درود بر همه ی پزشکان سرزمینم (3756062) (alef-3)
 
Anonymous Proxy
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۰۴:۲۰
احسنت به شما
خوب جواب این آدم های متکبر را دادید
باید از این دست مقالات بیشتر منتشر شود تا این استدلال های واهی هم کم کم از بین برود (3755438) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۰۵:۰۳
اقای وزیر و زالی و سایر پزشکان تجربه این خانم ایرانی در بلژیک را بخونید و دیگه سکوت کنید از شرم

من ده روز پيش برونشيت كردم ورفتم پيش دكتر خانوادگى و دارو گرفتم. بابت ويزيت هم ٢٥ يورو دادم كه ٢٠ يورو از طرف بيمه بهم برگردونده شد.( حداقل دستمزد يه آدم بدون تخصص و هيچكاره ساعتى ١٠ يورو هست). ديروز ديدم با اينكه داروم تموم شده هنوز خوب نيستم وسرفه مى كنم و..... أن لاين واسه امروز ساعت ٢ وقت گرفتم ورفتم پيشش وگفتم من همه داروهارو مصرف كردم ولى هنوز كامل خوب نشدم. بادقت معاينه كرد و اندازه دو تا آفتابه خون ازم گرفت كه مى فرستم الان آزمايشگاه كه ببينيم عفونت تو خونت نباشه و حساسيت وفلان و بهمان چيز و.... رو هم كنترل كنيم و برام نسخه جديد هم نوشت. وقتى خواستم ويزيت بدم، گفت نه لازم نيست چون تو يكبار واسه اين بيمارى ويزيت دادى وخوب نشدى ومن هنوز معالجه ت نكردم. فقط ٢/٥ گرفت با يه برچسب بيمه كه نمونه خون رو سريع با پيك مخصوص پزشكى بفرسته آزمايشكاه و گفت هزينه ش ٢/٥ يورو ميشه
امشب ساعت ٦ دكتر زنگ زده وچون من سركاربودم و جواب ندادم رفته رو پيغامگير و يه ربع پيغام گذاشته وهمه نتيجه آزمايش رو شيرفهم كرده و گفته به داروى ديگه اى هم نيازى نيست و اگه بازم مشكلى داشتم فورى برم يا اگه وقت نداشتم، زنگ بزنم و راهنمايى مى كنه. يعنى فكر كنم پول تلفنى كه از جيبش داده تا رو موبايل من پيغام بگذاره بيشتراز اون ٢/٥ يورويى شده كه من واسه فرستادن آزمايش خون خودم بهش دادم. اكه قرار به برچسب زدن باشه، بنده از وجناتم معلومه كله سياهم و خارجى تبار ودكترم بلژيكى خالص وبور.
بماند پناهنده ها مجانى و بيكارها يا افراد كم درآمد ١/٥ يورو بابت پزشك عمومى ويزيت ميدن (3755440) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۲:۱۹:۲۴
دوست عزیز
انجا بیمه شما هزینه ها را میپردازه
کافی است برگ معاینه شما ارسال بشه به بیمه . دکتر به حقوقش میرسه (3755772) (alef-3)
 
پویان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۳:۴۹:۵۱
دوست عزیز پیشنهاد میکنم شما تشریف ببرید بلژیک زندگی کنید ، آخه برادر من خودت تو کارت همچین استاندارد بالایی داری که از پزشکان انتظار همچین سرویسی داری؟! (3756929) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۲۱:۴۳
جامعه پزشکی در حال حاضر یک لابی و مافیای قوی تشکیل داده اند، که این بسیار خطرناک برای کشور می باشد. کارگر بیچاره برای دستمزد معوقه خودش اعتراض میکنه شلاق میخوره بعد اینا در شبکه ملی دولت و ملت رو تهدید به زیر میزی گرفتن و اجرا نکردن قانون می کنند و آب از آب تکان نمی خورد، البته پول هنگفت طرح تحول سلامت که به جیب این عزیزان سرازیر شده بد جور به دهانشان مزه کرده و حقوق های چند ده میلیونی برایشان کم است، این طرح هم از زرنگی وزیر بهداشت دولت بی تدبیر بود چون اگر برای مردم سودی نداشت برای این آقا و هم صنفی هاش خیلی خیلی پر سود بود (3755479) (alef-13)
 
حیدر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۳۷:۳۹
آقا چی می گید شما
پزشکان بادرآمدهای 10 ، 20 ، 30 ، . . . ، 100 ، 200 ، . . . میلیون تومن در ماه معلومه که با بقیه فرق می کنند
اونها همه چیشون باید نجومی باشه
حقوقهای دولتی نجومی
درآمدهای خصوصی روی میز نجومی
زیرمیز نجومی
درصد افزایش نجومی
توقعات نجومی
سهم از بیت المال نجومی
از جیب مردم نجومی
.
.
. (3755494) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۳۸:۲۹
خب بخاطر همین افزایش کمرشکن هزینه های درمانی است که حتی بیمه ها هم توان پرداخت این هزینه های سنگین که بخش عمده آن به جیب پزشکان مفت خور سرازیر می شود را ندارند (3755498) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۹:۵۰:۳۲
طمع پزشکان بالاخره بیمه ها را ورشکست کرده و کشور را وارد یک فاجعه بزرگ خواهد کرد. من نمیدونم چرا اداره مالیات به اینها مالیات نمی بنده؟ خود مالیات میگه یک پنجم مالیاتشون رو دوستان میدن و 80 درصد مابقی رو اداره مالیات دریافت نمیکنه (3755655) (alef-13)
 
دکتر فرد
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۴۸:۰۶
سلام، بر این دوست داستان نویس، دفعه قبل با ادیتور و سر دبیران ارشد سایت وزین الف صحبت شد و وقتی استدلال ها بیان شد، ایشان فرمودند، کسی اهل استدلال نیست و داستان بنویسید، احتمالا علیه کلیه پزشکان،حالا ما جز خوب یا بدشان هستیم، نمی دانیم!
بنا به گفته ایشان و تیتر زنی و داستان نویسی بخش تعاملی علیه پزشکان، جسارتا عرض کنم، اصلا این گزارش شما را مطالعه نکرده و استدلالت شما را فاقد ارزش می دانم، چون اصلا سایت شما نباید استدلالی باشد. (3755520) (alef-13)
 
مدرس اقتصاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۸:۰۵:۲۲
اولا چرا اصرار داریم تعداد پزشک را کم نگه داریم بعد التماس کنیم که خیلی گران نگیرید خوب این همه جوان آماده، به جای اینکه ارز را ببرند روسیه و یا حتی دانشگاه آزاد و پزشکی و دندانپزشکی بخونند و غالبا هم برنگردند، ظرفیت را 3 تا 4 برابر کنید تا عرضه بر تقاضا پیشی بگیرد و خود به خود قیمت ها پایین بیاید و متناسب با توان مردم بشه، پزشکی، از یک جنبه یک رشته عمدتا مهارتی هستش ریاضیات نیست که بگیم همه از پسش بر نمی آیند، از لحاظ متون درسی هم که الکترونیک دیجیتال یا برنامه نویسی و رباتیک ... نیست این بیماری فلان علائم را دارد و آن بیماری بمان علامت را متون سرراستی است نسبتا
ثانیا الف جان وقت ات را به تعرفه ها تلف نکن روی فزونی عرضه به تقاضا تمرکز کن وقتی عرضه زیاد شد پزشک خوب، متعهد نسبت به مردم و با مسئولیت و مودب گل می کنه و پزسک بی انگیزه و بی مسئولیت هم تحت فشار قرار می گیره
ثالثا بابا همه پزشک ها آدم های بدی نیستند این وضعیت فقط به دلیل محدودیت ظرفیته که یه عده را شیر می کنه، به نظرم نباید یادمون بره که هم پزشک خوب هست هم بد، به جای نفرت پراکنی، روی اصلاح ظرفیت باید کار کرد مشکلات حل میشه پزشک های خوب هم نگران افزایش ظرفیت نباشند برای پزشک خوب/مهندس خوب/اقتصاددان خوب /حسابدار خوب/وکیل خوب و ... همیشه کار هست الان وکلا زیاد شدند ولی وکلاء تاپ مشتری هاشون از قبل هم بیشتر شده (3755551) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۲:۱۵:۰۹
شما بد نیست سری به کتاب های پزشکی بزنی تا متوجه ماهیت علم پزشکی بشی.
اتفاقا این علومی مثل الکترونیک و برنامه نویسی و روباتیک هست که سرراسته، علم پزشکی به علت عدم قطعیت دشواری های خاص خودش رو داره. (3755769) (alef-3)
 
حسن بهرامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۸:۱۰:۵۷
دو تجربه متفاوت بنده تجربه اول بردن فرزندم به پزشک خانوادگی در سندیگو امریکا ویزیت 20 دولار بعد از پذیرش شدن در اطاق انتظاری شیک با اسباب بازسهای متنوع برلی کودک و انتظار کمتر از ده دقیقه توسط خانم پرستاری که با بچه من شوخی میکنه مواجه شدیم و به اطاق معاینه دعوت میشیم حدود 30 ثانیه انتظار پزشک با عذر خواهی وارد مبسه پرونده فرزندم در دستش هست علت مراجعه را چون در مذیرش گفتم میدونه باز سئوال مپرسه بعد مراحل معایته را توضیح میده و با اجازه من فرزندم را معاینه میکنه حدود 5 دقیقه توضیح میده که چی تشخیص داده و چرا این داروها را مینویسد و بجای این دلرو کدام دارو هم میتواند بنویسه بعد شماره شخصی خود را میده که اگربعد از ساعت اداری مشکل داشتم با او تگاس باشم فقط میگه هفته اینده برای عروسی پسرش مرخصی دو روزه خواهد بود و در این دو روز با پزشکی دیگه که از پرونده فرزندم خبر دادا در تماس اشم و در انتها خداحافظی من به داروخانه محل مراجعه میکنم در صف 3 نفر هستند نوبت من میشه اسم فرزندم را میگم نسخه اماده هست و منتظر من بوده بعد از راهنمایی داروساز و پرداخت وجه به صندوق به خانه میروم و تنها نگرانی من سلامت فرزندم
حالا ایران چون همه میدونیم خیلی سریع توضیح میدم و اصلا در خصوص مبلغ ویزیت که چند برابر حداقل حقوق هست نمیگم در امریکا حدود 2 برابر بود. با اینکه تلفنی وقت گرفته بودم و 15 دقیقه زودتر رفته بودم یکساعت و 45 دقیقه انتظار در اطاقی کثیف و گرم و شلوغ وقتی با فرزندم پیش پزشک رفتیم بدون توجه به من شروع کرد مثلا معاینه و 1 دقیقه بعد یک تیکه کاغذ بدخط بهم داد و گفت چیزی نیست این دادوها رو بخوره و اگر دلت خواست این امپول رو هم بزنه و خداحافظ قضاوت با شما (3755557) (alef-13)
 
دکتر فرد
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۰:۴۳:۰۳
جالبه، لطفا اسم بیمارستان و پزشک را بدهید ، تماس بگیریم، و تشکر کنیم، شما مالیات و بیمه اجتماعی تان را در ایران پرداخت می کنید و یا در آمریکا، این خدمات دولتی است، یا خصوصی؟
بر اساس بررسی های که در طب کشورها جهان سوم و درمان در سیستم اروپایی و NHS انگلیس و بیمه درمان آمریکا موجود هست گرانترین آن در آمریکا و یکی ازندگی بهترین های آن در انگلیس هست، وقتی به دوست هشتاد ساله که در آژانس جاده ای شامبرلی فرانسه در آلپ کار می کند گفته شد اینجا شش ماه هست حقوق پزشک و پرستار را در بیمارستانها ندادند، گفت همین چیزی برابر انقلاب در فرانسه هست، خوشحال باشید، البته مراجعه سرپایی و ویزیت هشتاد هزار تومانی که پرداخت کردید طبیعی است، اگر می شود از پزشک سوال کنید که حقوقش،قبل از Tax آیا بین 8000 تا 14000$ماهانه هست و با چقدر کار در هفته و در چه محیطی، معمولا پزشکان در آمریکا یا کشتی خصوصی دارند یا هواپیمای شخصی، شاید بشود از آنها هم ایراد گرفت، یا به دولت اوباما شکایت کرد. (3755918) (alef-13)
 
به آفرید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۹:۱۱:۲۷
کاش از حقوقای نجومی معلمین هم پرده برداری میکردین !! (3755619) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۰:۲۱:۰۵
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3755677) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۹:۳۰:۱۹
واقعا بنده حق را به نظام پزشکی می دهم چرا که انها هرچه در توان داشته اند بنام سلامت با افزیش تعرفه بر سر یک ملت مظلوم کوبیده اند و دولت قدرت و جسارت کاهش در امد و تعرفه انها را ندارد چه کسی انها را شیر کرده و بجان ملت انداخته است در کجای دنیا متوسط حقوق کار مندان در ماه یک میلیون تومان و متخصصان حدود پنجاه میلیون تومان است ایا در امریکا و اروپا و کشور های همسایه یک نمونه با این اختلاف طبقاتی سراغ دارند که فاش نمی کنند یا خیر در این کشور با نفوذ هایی که در قدرت داشته اند تعرفه ها را انچنان بالا و بالاتر می برند که دولت هم ناتوان از کاهش ان است چرا در این کشور کسی پیدا نمیشود بگوید که سلامت را چرا تجارتخانه کرده اید چرا سایت ها و رسانه ها سکوت اختیار کرده اند بخداوندی خدا سوگند انها که این تعرفه ها را تایید می کنند در فردای قیامت محاکمه ای سخت خواهند داشت سلامت یک ملت را تجارتخانه کردن و به ریش ملت خندیدن کجای عقل این در امد ها را قبول می کند حقوق کار مند 12 و متخصص 15 در صد افزایش می یابد فقیر فقیر تر و غنی غنی تر میشود این سرنوشت یک ملت مظلوم است والسلام (3755635) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۹:۳۲:۱۸
خدایی تو همه دنیا پاشنه اشین زندگیشون رو کارگرها میچرخه تو ایران بدبخت ترین ادم ها کارگرها هستند (3755637) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۹:۳۶:۵۶
من هم یکی از این جماعت مفت خور پزشک هستم .
در 35 سالگی مستاجرم و یک پراید بیشتر ندارم. و امسال که درس تخصصم تمون بشه وزارت محترم متک پرت میکنه یه گوشه کشور و البته بعدش هم زندگی ما معلوم نیست . بماند که هفته ای 3 روز کامل خونه نیستم . اتفاقا من وقتی بیام بیرون شروع کنم به زندگی عادی گرفتن پول را حق خودم میدونم چون 40 سال اول زندگیمو که بهترین سالهای عمرن بوده با مریضو خونو کثافت و غربت و نداری گذروندم. و رفقای دیگم که مشاغل دیگه دارن هر روز از تفریحاتشون و کوه و دشت و جنگل عکس میذارن و من ... (3755641) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۰:۰۸:۵۳
ادم ناشکر عاقبت خوشی نداره (3755670) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۰:۲۵:۱۲
چرا نرفتی امریکا و هزینه تحصیل هر سال 80 هزار دلار رو پرداخت کنی تا درگیر این مشکلات نشی؟ چرا درگیر درس خوندن رایگان شدی؟ میرفتی امریکا 4 سال یک میلیارد تومن هزینه میکردی از سال 5 به بعد هم کار میکردی یک حقوقی بهت میدادن زندگیت می چرخید واقغا من خودم ناراحتم که شما اینجور داری اذیت میشی نگفتی چرا امریکا تشریف نبردی؟ حسابی چیزی اعلام کن پول برات واریز کنیم کمکی بهت بشه (3755682) (alef-3)
 
.
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۱:۳۴:۰۷
نگران نباش اقای دکتر ماه اول که کار کنی به.اندازه چهارصد ماه من فوق لیسانس و همه دوستام حقوق و ویزیت و. .. خواهی داشت . (3755741) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۲:۱۲:۱۳
خون و کثافت؟! جالبه...مگه مجبور بودی پزشکی بخونی ؟؟ (3755965) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۹:۴۸:۲۰
آقای دکتر موضوع اعتماد از دست رفته پزشکان آغاز یک سریال بود که به مدیران رسیده و به ظاهر هم به حق است ولی بدان همه این ها عدو شود سبب خیر خواهد بود چرا که صرفا سیاسی و جهت امتیاز گیری از رقیب است و هیچ کس مبرا نیست حتی آنهایی که خود را افشا گر قلمداد می کنند کافی است شانس رو کند خودشان موقعیت بدست بیاورند اولین قسمت سریال سال 57 بود که افرادی به غارت مردم و بیتالمال حق یا ناحق را رسوا کردند و تا کنون هم ادامه دارد آن هم با دزدیهای نجومی و وضع مردم هم معلوم و اشاره به علتی سطحی برای فقر مردم باعث صدارت عده ای شده است (3755653) (alef-13)
 
حسين
Canada
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۱:۴۴:۱۸
باعث تاسفه كه سايت شما نه تنها نظرات با بار يه كوچولو سياسي رو سانسور ميكنه بلكه حتي نظري در حد مقايسه بيمه دولتي درمان در ايران و كانادا رو تحمل نميكنه!
من در نوشته "پيشنهاد جسورانه" يكي از خوانندگان در مورد تعرفه هاي پزشكان اون نظر رو گذاشته بودم كه منتشر نشد.

شما اگه دنبال اصلاح امور بودين رفتارتون اينچنين نبود. آيه شريفه براتون نمينويسم، فقط ازتون ميخوام ماسكي كه به صورتتون زديد رو ببينيد، همين! (3755947) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۲:۲۵:۰۰
پزشکان محترم متاسفانه حتی نتوانستند تبعیض درآمدی بین خودشان را حل کنند. بعضیها بیچاره و بعضیها میلیاردر هستند! (3755967) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۲:۲۷:۲۸
قبلا هم گفته ام که مدیریت سلامت جامعه باید در دست یک جامعه شناس متعهد باشد و نه یک پزشک ولو وظیفه شناس! (3755970) (alef-13)
 
قرتاسی
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۴:۵۰:۲۵
چقدر این قشر را پولدارتر می کنید؟ چه خبر بخدا؟؟؟ چند بار افزایش!!!؟ (3756070) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۸:۵۴:۲۶
اگر کارانه های پزشکان برداشته شود یا به روال قبل از طرح تحول سلامت برگردد، میشود مبلغ بسیار خوبی به تمام کارگران و کارمندان کمک کرد و بدین ترتیب فاصله ها کم میشود. (3756263) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۸:۵۵:۲۴
ایران بدلیل بی تدبیری مدیران،بهشت پزشکان شده است.آقایان هیچ جا نمی روند،چون امکان نداره درجای دیگه بتونن یک پنجم این پول را دربیارن.ممالک دیگه حساب کتاب داره،عدالت و... داره. (3756265) (alef-3)
 
Anonymous Proxy
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۱:۵۰:۰۴
اگر طرف پزشکان نه مردم بلکه یک سازمان تخصصی بود که روی کارهایشان نظارت داشت و جواز هر پزشک بیسواد یا متخلفی که منجر به مرگ بیمار یا خسارات جانی و مالی بزرگ می شد فورا باطل می شد وضعیت این نبود. (3756677) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۲۲:۴۹:۲۹
پایه گذاری حقوق پزشکان اززیربناغلط است وبایدعادلانه شوداقای زالی فقط امسال را درنظرنگیریدعاقلانه فکرکنیدواصولی تصمیم بگیرید (3758043) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.