توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451670
نقد رییس کمیسیون اقتصادی به بانک‌مرکزی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید: ناهماهنگی بین بخش‌های مختلف بانک مرکزی و بازار سرمایه کل مصوبات شورای پول و اعتبار را زیر پا گذاشته و ما شاهد عدم انسجام در تامین مالی هستیم.

به گزارش خبرآنلاین، در مراسم نخستین عرضه پسته در بورس کالای ایران محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تبریک به اتاق بازرگانی و تولیدکنندگان پسته از مصوبه‌ای برای ایجاد کمیته ناطر بر بازار بدهی خبر داد و گفت: سقف انتشار اوراق بدهی در سال آینده ٣٤٥٠٠ میلیارد تومان شده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه مقام اول در تولید پسته متعلق به کرمان است،خاطرنشان کرد: پسته اولین محصول در صادرات غیر نفتی پسته است.

وی با اشاره به اینکه رقیب اصلی پسته ایران در دنیا آمریکا است اظهار کرد: شاید رقبای ما در حوزه کمی توانسته باشند با ما رقابت کنند اما در بحث کیفی به لطف خداوند کیفیت پسته ایران در دنیا بی بدیل است.

 پورابراهیمی با بیان اینکه یکی از دغدغه های ما در بخش محصولات کشاورزی خصوصا در مورد پسته فرآیند تامین مالی و صادرات و گرفتن بازارهای بین المللی است،خاطرنشان کرد:در برنامه ششم توجه ویژه ای به بازار سرمایه شد و با نگاه تخصصی در دستور کار کمیسیون اقتصادی و تلفیق قرار گرفت؛ در بندهای ۲ و ۳ و ۵ و ۶ و ۸ از ماده سوم به همین منظور تغییراتی داده شد که از ظرفیت های بازار سرمایه نهایت اسفاده انجام شود.

او با اشاره به عدم راه اندازی بورس نفت،عنوان کرد: با وجود تمام زحماتی که آقای زنگنه کشید و زحماتی که از راه اندازی بورس انرژی انجام داد، اما هنوز بورس نفت راه نیفتاده ،این درحالی است که در حال حاضر ۱۴ شرکت بین المللی با بورس انرری همکاری می کنند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به دلیل عدم هماهنگی بین بخش های مختلف بانک مرکزی و بازار سرمایه  کل مصوبات شورای پول و اعتبار زیر پا گذاشته شده و ما شاهد عدم انسجام در تامین مالی هستیم،تاکید کرد: ما به دنبال کاهش نرخ تامین مالی هستیم، در حالی که عدم انسجام بین بانک مرکزی و بازار سرمایه موجب افزایش این نرخ می شود.

وی اضافه کرد: دیروز در مجلس تصمیم گرفتیم  که از سال آینده ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق تحت نظارت کمیته ناظر بر بازار بدهی منتشر شود، این مبلغ بدون در نظر گرفتن ۱۵ هزار میلیارد تومان وزارت نفت، ۵ هزار میلیارد تومان مانده سنوات قبل و ۱۵ هزار میلیاردتومان اسناد خزانه است.
 
کلمات کلیدی : کمیسیون اقتصادی + بانک‌مرکزی+ محمدرضا پورابراهیمی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.