نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438071
از صد روز اول تا صد روز آخر؛ روزهایی که بر اقتصاد ایران گذشت و قفل هایی که باز نشد
بخش اقتصادی الف،5 بهمن ماه 95
حل مشکلات اقتصادی کشور در صد روز؛ شعار انتخاباتی که با گذشت بیش از ۱۳۰۰ روز هنوز به منصه ظهور نرسیده که شاهد وعده ای دیگر از سوی طیب نیا برای رونمایی از دستاوردهای اقتصادی دولت در ۱۰۰ روزآتی هستیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۲
دولت یازدهم ماه های آخر چهارمین سال عمرش را سپری می کند. 44 ماهی که مثل برق و باد گذشت و برای مردم خاطره وعده‌‌های رنگارنگ و پر آب و تاب روزهای انتخابات برجا ماند. دولتمردان هم ظاهرا تمامی داشته‌ها و دانسته‌های خود را به کار گرفته‌اند و خروجی آن همین بوده که هست و بیش از آن نباید انتظار داشت.
 
نتیجه کار هر چه هست، پیش چشم مردم است. هر وعده و ادعایی که می‌شود، بهترین ملاک آن خود مردم و زندگی آنهاست. اگر ادعا می‌شود تورم 10 درصد شده، حرف رئیس جمهور در ذهنمان زنده می‌شود که «ملاک تورم، جیب مردم است نه آمار مرکز آمار و بانک مرکزی» حال باید ادعای تورم ده درصدی را با جیب مردم سنجید. با قیمت کالاهای اساسی مثل گوشت، برنج، میوه و سبزیجات که بلندپروازی می‌کند،‌حال بماند اندر رکود و بیکاری فزاینده و تعطیلی پی در پی کارخانه ها و مراکز تولید.

دولتی که روز اول با نشان دادن کلید به مردم قرار بود قفل مشکلات کشور را باز کند و با ایجاد تنفس به واحد های تولیدی و کارخانه ها مشکلات اقتصادی را بهبود بدهد ، حالا نه تنها مشکلات اقتصادی کشور را نتوانستند حل کنند بلکه عملکرد نامناسب برخی جوری دامن واحد های تولیدی و کارخانجات را گرفت که تعطیلی بهترین گزینه انتخابی شان شد. این مساله نشان می دهد که بیشترین ضربه بی خیالی دولت به وضعیت اقتصادی کشور و رکود حاکم بر بازار را تولید کنندگان و مردم خواهند خورد که علت آن نیز نبود برنامه جامع تحول اقتصاد کشور است.

به گزارش خانه ملت، رها کردن اقتصاد کشور و پرداختن به مسائل سیاسی  کار را به آنجا کشیده که مردم در سایه آمارهای دولتی نرخ تورم ، آنقدر قدرت خریدشان کاهش یافته که جهت رفع امورات اقتصادی خود در یک ماه ناچارا برخی اقلام مصرفی را از سبد خرید خانوار حذف کنند.

با این اوضاع و احوال یادآوری شعار انتخاباتی حل مشکل کشور در 100 روز ابتدای آغاز بکار دولت یازدهم،‌کمی روز آدم را تلخ میکند که از وزیر اقتصاد بشنود که در 100 روز آینده یک صد دستاورد دولت در شفافیت مالی،‌تامین منابع مالی پایدار و بهبود کسب و کار معرفی و رونمایی می شود!!

حال صد روزها یکی پس از دیگری به پایان رسید و نه راهی برای رفع بیکاری پیدا شد و نه دولت توانست با بسته‌هایش از رکود خارج شود و چرخ اقتصاد را بچرخاند.
 
وعده های انتخاباتی که فراموش شد
دکتر روحانی رئیس جمهور در اولین نشست خبری خود پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با مورد توجه قرار دادن وعده های انتخاباتی گفت: "وعده های انتخاباتی را فراموش نخواهم کرد." با این وجود سخنانی که اخیر ایراد کرده اند، همخوانی کاملی با وعده های انتخاباتی ایشان ندارد یا میتوان گفت حل مشکلات اقتصادی در اولویت کاری وی قرار ندارد.

اما با اینکه حل مشکلات اقتصادی کشور در کوتاه مدت (دوره یک ماهه و صد روزه) تاکید شده بود با گذشت نزدیک به 4 سال از فعالیت دولت قیمت کالاهای اساسی کمتر که نشده ، بلکه بیشتر هم شده است.

نگاهی به سخنان رئیس جمهور و نمایندگان وی در گرمای رقابت انتخابات ریاست جمهوری به وضوح تاکید بر حل مشکلات اقتصادی در 100 روز را نشان میدهد.
گزارش الهیاری
 
در شرایط کنونی عاقلانه‌ترین کار این است که دولت کاستی‌ها و نقصان‌های خود را بپذیرد و تلاش کند برای این کمبودها راه حل مناسب ارائه دهد. دولت باید نگاه خود را از بنگاه‌های بزرگ به سمت بنگاه‌های کاربر که اشتغال بیشتری تولید می‌کند تغییر دهد و تلاش کند به صورت همزمان هم تولید داخلی و هم اشتغال را تقویت کند. بدون شک در انتخابات آینده شعارهایی مانند اینکه طی 100 روز مشکلات اقتصادی کشور رامی‌توان حل کرد مورد پذیرش مردم قرار نخواهد گرفت.

اقداماتی که منجر به شفافیت اقتصادی نشد
علی محمد احمدی استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس و نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره‌شهر در مجلس نهم شورای اسلامی، پیرامون اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده، اظهار داشت: توقع مردم و کارشناسان اقتصادی از برنامه های اقتصادی دولت تبدیل به واقعیت نشد و آنها نتوانستند با توجه به محدودیت ها و مشکلاتی که با آن مواجه بودند ، اقدام خاصی را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور انجام دهند.

وی با بیان اینکه مطمئنا با این اوضاع نمی شود اقدام خاصی انجام داد و حال چطور می خواهند در 100 روز صد کار انجام بدهند باید منتظر بود ،‌گفت: واقعا اگر دولت چنین توانایی و قدرتی در بحث اقتصادی داشت ، چرا تا اکنون انجام نداده است، ولی به هر حال باید منتظر بود و برآیند و نتیجه این کارها را دید که البته به نظر می اید شدنی نباشد.


استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه البته با نزدیک شدن به فصل انتخابات ، مطالب و مسائل مختلفی مطرح می شود که این موضوع هم می تواند بی ربط با فرایند انتخابات سال آینده باشد،‌ بیان داشت: این شائبه نیز وجود دارد که این بحث ها کاملا انتخاباتی و جریان سازی برای خوب جلوه دادن کارنامه اقتصادی دولت باشد.

احمدی با تاکید بر اینکه اقدامی که منجر به شفافیت اقتصادی و رونق کسب و کار و بهبود اوضاع تولید و اقتصاد باشد را در این مدت ندیده ایم،‌گفت: طی این مدت البته برخی اقدامات ساختاری انجام شد و کمی در ثبات اقتصادی موفقیت های بدست آمد و نگذاشت اقتصاد از وضع لجام گسیخته فراتر برود.

وی در پایان افزود: دولت طی این سالها در اقتصاد و سرمایه گذاری و کمک به تولید و رفع رکود عملکرد موفقی نداشته است و نتوانست شعارهای انتخاباتی و وعده های 100 روزه خود را جامعه عمل بپوشاند.
 
طیب نیا شرایط بد اقتصادی را توجیه نکند
محمدقلی یوسفی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، در خصوص اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده،‌ با بیان اینکه واقعیت این است، کسی که آگاه به وضعیت و سیاستهای اقتصاد باشد، به راحتی متوجه می شود که وضعیت اصلا مطلوب نیست، اظهار کرد: فکر نمی کنم که دولت بخواهد چنین ریسکی کند و عملکرد خود را در این حوزه مثبت ارزیابی نماید، چرا که در این صورت یا عاشق هستند و یا دیوانه!

وی با ابراز تاسف از اینکه نتیجه ارزیابی ها در زمینه های اقتصادی اصلا مثبت نیست و نتایج بدست امده بسیار مایوس کننده است، گفت: این مشکلات و معضلات را از ریشه های غلط سیاست های اقتصادی و نامناسب که تشدید کنند وضع موجود هستند، باید دید.

یوسفی با بیان اینکه از نظر علمی و عملی هیچ چیزی را از بهبود وضعیت اقتصادی طی سالهای اخیر نمی توانیم ببینیم،تصریح کرد: نه بر اساس نظریات اقتصادی و نه بر اساس احساس بهبود وضعیت از سوی مردم هیچ دستاورد مناسب و مثبتی را نمی تواند از اوضاع اقتصادی بیان کرد.

وی با تاکید بر اینکه نابسامانی و لجام گسیختگی اقتصاد آنچنان عیان است که نیاز به بیان از سوی کارشناسان ندارد، گفت: دولت در وضعیت رکود تورمی، تیم اقتصادی را تشکیل داد که تعریف درستی از این وضعیت نداشته و مشکلات را درک نکردند، چرا که در اقتصاد باید هم رکود و هم تورم با هم دیده شود و برای حل هر دو نسخه پیچید.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه با اشاره به اینکه تاکنون دولت هیچ وقت بحث عرضه را مطرح نکرده و همواره بر روی تقاضا متمرکز شده است و به نظر می رسد نوعی عوام فریبی انجام می دهد و به بخش صنعت و کشاورزی توجه ای نمی کند، افزود: به وزیر اقتصاد توصیه می کنم که واقعیت های اقتصادی را در نظر بگیرد و سعی نکند که با مواضع سیاسی ، شرایط نامناسب اقتصادی را توجیه کند.
 
اعلام دستاوردهای اقتصادی با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری
سید حسن حسینی شاهرودی عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در خصوص اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده ، با اعلام تعجب از این گفته، اظهار داشت: ما نیز منتظر اعلام این خبرها و دستاوردها هستیم تا مایه خوشحالی مردم قرار بگیرد،‌که البته کمی غیر ممکن به نظر می رسد.

وی با اشاره به اینکه دولت طی یک سال اخیر اقداماتی را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی شروع کرده است که قابل تقدیر می باشد، بیان داشت: ولی به نظر نمی رسدکه این کارها و برنامه ها خروجی با این سرعت داشته باشد. شاید باید منتظر بود و در سالهای آینده شاهد این خبرها باشیم.
 
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه در حوزه اقتصادی و رفع رکود، راه اندازی صنایع، ایجاد اشتغال و بهبود تولید هیچ چیز قابل لمس و مناسبی را مشاهده نمی کنیم، گفت: همه مشکلات و مسائل به راحتی در نزد مردم روشن و شفاف است.

وی افزود: بی صبرانه منتظر ارائه گزارش وزیر اقتصاد هستیم که شاید اتفاق جدیدی افتاده که ما از آن بی خبر هستیم.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی نزدیک بودن به ماه های پایانی دوره یازدهم ریاست جمهوری و فصل انتخابات را یادآور شد و تصریح کرد: طبیعی است که با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دولت سعی دارد، گزارش ها و دستاوردهای را به عنوان عمکلرد منتشر نماید، ولی امیدواریم که آنها واقعیت های جامعه و مردم را در گزارش ها لحاظ کنند نه آنچیزی که خودشان دوست دارند.

وعده های 100 روزه حاصلی برای مردم نداشت
عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، پیرامون اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده ، با بیان اینکه اگر عنوان کنیم که دولت کاری برای اقتصاد انجام نداده ، حرف مناسبی نزده ایم، اظهار کرد: ولی کاری در حوزه اقتصادی که تناسبی با توقع و انتظار و خواست مردم باشد صورت نگرفته شده است.


وی با تاکید بر اینکه دولت در ابتدای شروع به کار قول تحقق شعارها  و وعده های انتخاباتی را در 100 روز اول را داده بود که نتایج مناسبی و حاصلی برای مردم نداشت،‌گفت: حال با نزدیک شدن به آخر دوره 4 ساله طرح اعلام 100 دستاورد در 100 روز باعث ایجاد دلسردی در مردم می شود و مردم احساس می کنند که دولت فقط به دنبال شعار دادن است.

یوسفیان با بیان اینکه دولت به دنبال حل مشکلات اقتصادی مردم است ولی عزم و توانایی مناسب برای این امر را ندارد، تصریح کرد: وعده های اقتصادی که دولت داده بود کمتر محقق شد و مردم وقتی می بینند که این مشکلات حل نشده و گره ای از مسائل آنها باز نشده نا امید می شوند.

وی با اشاره به اینکه دولت در تبلیغ دستاوردهای خود با ضعف مواجه است و عملا توانایی طرح اقدامات را ندارد، افزود: عزم جدی و توان مناسب و خوبی برای حل مشکلات اقتصادی در دولت دیده نمی شود.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه برخی مواقع سیاسی کاری دولت بر واقعیت ها اثر می گذارد ، ولی برای حفظ منافع مردم باید همه جانبه نگاه شود،‌بیان داشت: انتظارات مردم در حوزه اقتصاد که چندین صد روز نیز از آن گذشته هنوز محقق نشده و توقع این است که دولت با واقعیت ها به دنبال حل مشکلات باشد.


استراتژی اقتصادی دولت جلوگیری از وخیم شدن اوضاع کشور بود
ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم بهارستان و رباط‌کریم در مجلس نهم، در خصوص اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده،‌ بیان داشت: دولت یازدهم اقدامات و برنامه های خوبی در حوزه اقتصادی و بهبود اوضاع کشور داشته است و با استراتژی مناسب از اعمال بیشتر خسارات در اقتصاد کشور جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه دولت با برنامه ریزی توانست اوضاع اقتصادی را از نابسامانی خارج کند و از بحران جلوگیری کند، تصریح کرد: استراتژی تیم اقتصادی دولت اقدام برای بهبود بخشیدن به وضعیت اقتصاد و تولید کشور بوده است که تا حدودی موفقیت های خوبی به دست آورده اند.
 
نماینده مردم بهارستان در مجلس نهم اعلام 100 دستاورد دولت در یک صد روز آینده را البته نوعی بازی انتخاباتی دانست و گفت: با توجه به نزدیکی فصل انتخابات ریاست جمهوری ، افکار عمومی اینگونه موضع گیری ها و سخنان را با نگاه انتخاباتی می نگرند.

 
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران+دولت یازدهم+رکود+وعده های اقتصاد+علی طیب نیا
 
ali
Ukraine
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۲:۳۵:۰۳
دولت احمدی نژاد باعث و بانی همه این مشکلات و رنج مردم است.در دوره احمدی نژاد 90%قطعنامه های سازمان ملل تصویب شد . در اون دوره اقلام با افزایش قیمت 400%روبرو شد.پرداخت یارانه باعث افزایش چند برابری قیمتها شد.انواع اختلاس انجام شد(خاوری:رحیمی:زنجانی:دکل نفتی:و.....................).حالا یک نفر مثل روحانی کم کم داره مشکلات و حل میکنه نباید اینطور تخریب بشه.ما ایرانی ها احساسی و عقلمون به چشمونه.میدونن که در دوره احمدی نژاد چه اتفاق هایی افتاده ولی امان از فراموشی امان.تورو خدا بیاید یکم فکر کنیم و احساسی تصمیم نگیریم. (4132141) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۳:۳۵:۵۸
طیب نیا:بابك زنجاني بزرگ‌ترين بدهكار بانكي نيست
اختلاس 12 هزار میلیاردی صندوق بازنشستگی آموزش و پرورش / دریافت حقوقهای نجومی تحت عنوان برداشت حق خود از سفره انقلاب / دادن لقب ذخیره انقلاب به نجومی بگیرها و ...........

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که آیا ادعای ارتباط حسین فریدون با رسول دانیال زاده یکی از فعالان اقتصادی و بدهکار بزرگ بانکی که اخیرا دستگیر شده صحت دارد یا خیر، گفت: ارتباط فرد مورد اشاره با فرد دستگیر شده روشن است،

خبرنامه دانشجویان ایران: حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با اشاره به ارتباط دانیال‌زاده با حسین فریدون برادر رئیس جمهور، گفت: دانیال‌زاده چندی پیش یک واحد مسکونی را به ارزش 16.6 میلیارد تومان در میدان تجریش تهران به همسر حسین فریدون هدیه داده است.
وی افزود: همچنین این فرد چکی را به مبلغ 250 میلیون تومان برای هزینه مراسم ختم مادر یکی از مسئولان دولتی پرداخت کرده است.

واقعاً کجای این موارد به احمدی نژاد ربط دارد؟

ربط دادن ضعفهای دولت به احمدی نزاد ، آنهم در سال چهارم دولت جداً مضحک و خنده دار است. (4132208) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۴:۱۵:۱۱
منفی (4132264) (alef-18)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۴:۴۹:۳۳
اقای روحانی زمانی که رییس جمهور شد همه این قضایارو میدونست و قبول کرد و وعده داد (4132305) (alef-18)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۴:۵۲:۵۶
هیچ دولتی مثل این دولت در حل مشکل "بی پولی" پزشکان و مدیران نجومی موفق نبوده. پس چون بهبود وضع اقتصاد فقط به بهبود وضع اونها کمک کرده ما هم باید بریم دوباره به این دولت رای بدیم!!! (4132311) (alef-18)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۲۵:۳۲
این حرفا بدرد خرداد سال 92 می خورد نه الان (4133673) (alef-11)
 
کارشناس ارشد دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۳:۴۹:۵۵
تنها ثمره دولت یازدهم برای پزشکان و مدیران نجومی بود و بس.

حقوق و کارانه پزشکان را با کشور آمریکا مقایسه و بر اساس دلار و از جیب مردم و بیت المال و تحت عنوان طرح تحول سلامت پرداخت کردند و در واقع هزینه درمان مردم بالا رفت چرا که از یک سو تعرفه کلیه خدمات بهداشتی و درمانی را حداقل 3 برابر کردند و از سوی دیگر بخشی از مالیات بر ارزش افزوده را به کارانه پزشکان اختصاص دادند. یعنی اینکه پول همه ملت را جمع کرده و به جیب پزشکان ریختند و افرادی هم که مثلا به قول خودشان هزینه مستقیم درمان را نداده اند این هزینه را تمامی مردم از محل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و حق بیمه ای که کارمندان و کارگران می پردازند پرداخت کردند. (4132228) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۴۵:۰۳
کارانه پزشکان در بخش های دولتی ؛ پاشنه آشیل دولت مثلا" اعتدال (4133712) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۲۷:۲۲
سفره بنده در این 3/5 سال اخیر کوچکتر شده است (4133675) (alef-11)
 
مجتبی
Austria
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۲۸:۵۰
قفل زدن آسان است اما باز کردن قفل زمان میبرد.دولت قبل همه جا را قفل زده و جای سالم باقی نگذاشته است (4133678) (alef-11)
 
جسمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۶:۲۰:۱۵
قفل باز کردن زمان میبره که وعده 100 روزه داد ؟
الان میگی زمان میبره ؟
همون اولش باید میگفت مردم : من توی 4 سال آینده هیچ کاری نمیتونم انجام بدم و باز کردن قفل باشه برای 4 سال دوم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4133776) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۳۰:۵۷
دولت در زمینه اقتصاد هیچ گُلی به سر ملت نزد (4133685) (alef-11)
 
زاده پی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۳۱:۵۷
تو که نمیتونستی کاری انجام بدی ، چرا وعده الکی دادی ؟ (4133687) (alef-11)
 
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۳۷:۰۹
13 تا 100 روز گذشت و خبری نشد از گشایش اقتصادی (4133698) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۵:۴۷:۴۹
بزرگترین افتخار اقتصادی ! دولت رساندن نرخ دلار از 3200 به 4100 بود . (4133721) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۷:۰۴:۲۳
الان که 3800 تومنه.ضمنا رساندن دلار از 900 تومن به 4000 تومن افتخار کدوم دولت بود؟ (4133830) (alef-11)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۶:۱۹:۰۵
راست میگن. چرا روحانی نتونسته 8 سال خرابکاری و زلزله 8 ریشتر در اقتصاد و سیاست و مسائل اجتماعی کشور را جمع و جور کند؟ چرا؟ باید از رشد اقتصادی منفی 6 درصد به رشد اقتصادی مثبت 50 درصد میرسید. چرا نتونست؟ باید تورم را از 40 درصد به منفی 40 درصد میرسوند. چرا نتونست؟ باید ارزش هر ریال را معادل یک دلار آمریکا تعیین میکرد. چرا اینکار را نکرد ؟ باید فروش نفت ایران از 800 هزار بشکه در روز به 8 میلیون بشکه در روز میرسید، آنهم هر بشکه 200 دلار، چرا نتونست؟ عوض توافق هسته ای باید 1000 تا ایرباس و 800 تا بوئینگ که نصفشون بعنوان هدیه محسوب میشدن و مابقی هم پرداخت اقساط در مدت 100 سال یا اصلا هرطوری که دلمون خواست ، حساب میشد. چرا نتونست؟ باید آمار اشتغال را جوری بالا میبرد که نرخ بیکاری منفی شود. چرا نتونست؟ اصلا باید در این 4 سال دولت روحانی اقتصاد ایران دست کم مثل ژاپن یا آلمان میشد. چرا نشد؟ پس من هم به روحانی رای نمیدم تا ادب بشه! (4133775) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۲۲:۱۵:۴۲
دولت یکم زیادی روی برجام حساب باز کرده بود
در واقع هیچ برنامه ای جز برجام نداشت ، یا بهتره بگیم همه برنامه هاشو به برجام گره زده بود
برجام هم اصلا اونطوری که پیش بینی میشد از آب در نیومد، بنابراین دولت هم هیچکدوم از برنامه هاش پیش نرفت...
الان هم به نظر میرسه هیچ برنامه مشخصی برای تغییر، تو چنته نداره (4134245) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۰۲:۴۷:۰۶
پلاسکو 4 ساعته ریخت 5 روزه دارند آوار بر می دارند 2 سال طول می کشه ساختش (4134432) (alef-11)
 
رافضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۱:۲۲:۱۷
دقیقا بفرمائید تا تا چند دهه ی دیگه تقصیر احمدی نژاده؟ (4143018) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.