توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443976
مقام آمریکایی: آزمایش موشکی ایران بالستیک نبود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۶
مقام آمریکایی گفته است موشک پرتاب شده یک موشک زمین به هوای غیر بالستیک بوده که مغایرتی با قطعنامه 2231 شورای امنیت ندارد.

به گزارش عصرایران، یک مقام آمریکایی به شبکه خبری سی ان ان این کشور گفت ؛ ایران روز چهارشنبه یک فروند موشک دفاعی زمین به هوای (SAM) غیر بالستیک آزمایش کرده است.

این مقام آمریکایی که نام او به میان آورده نشده به سی ان ان گفت این آزمایش از همان محل آزمایش قبلی ایران در استان سمنان انجام شده است اما نوع موشک استفاده شده بالستیک نبوده و یک موشک دفاعی زمین به هوا بوده است.

این مقام آمریکایی تاکید کرد انجام این آزمایش موشکی مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت که به گفته او آزمایش و توسعه موشک های بالستیک را به مدت 8 سال ممنوع می کند، نیست.

او با اشاره به اینکه آزمایش روز چهارشنبه در راستای رزمایش 10 روزه به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است، افزود واشنگتن به دقت تحرکات نظامی و آزمایش های موشکی ایران را زیر نظر دارد.

گفتنی است پس از آزمایش موشکی هفته گذشته سپاه پاسداران در استان سمنان مقامات آمریکایی واکنش گسترده ای نشان دادند و وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های جدیدی را علیه 12 فرد و 13 نهاد مرتبط با برنامه های موشکی ایران وضع کرد.

دونالد ترامپ و دیگر مقامات نظامی و امنیتی آمریکا نیزدر مواضعی جمهوری اسلامی ایران را تهدید به مقابله و برخورد کردند.

منابع آمریکایی مدعی شده بودند آزمایش موشک بالستیک خرمشهر که هفته گذشته از سمنان پرتاب شد، ناموفق بوده و این موشک پس از طی 630 کیلومتر در آسمان منفجر شده است. منابع نظامی ایران این ادعا را رد کرده اند.

دیروز برخی رسانه های آمریکایی مدعی شده بودند پس از تهدیدات اخیر آمریکا ، ایران از انجام یک آزمایش موشکی بالستیک دیگر منصرف شده است.

جمهوری اسلامی ایران انجام آزمایش موشکی را در راستای حق دفاع مشروع و ارتقای توان بازدارندگی نظامی دانسته و تاکید دارد این مساله هیچ ارتباطی به دیگر کشورها و نیز "برجام " ندارد.

آمریکا مدعی است قطعنامه 2231 شورای امنیت حق توسعه موشک های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای را به مدت 8 سال برای ایران ممنوع کرده و ایران در طی این مدت باید از انجام آزمایش های موشکی بالستیک خودداری کند.
 
کلمات کلیدی : توان موشکی + قدرت دفاعی + آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.