توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423770
افتتاح رسمی جشنواره‌ای به رنگ کودکی
بخش فرهنگی الف، 23 آذر 95
ثبات مدیریتی و تشکیلات قوی عامل بلوغ جشنواره تئاتر کودک و نوجوان است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۳

بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با بزرگداشت یاد محمدعلی مهیمنی در سالن ابن‌سینای نمایشگاه‌های بین‌المللی همدان آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرآنلاین، مراسم افتتاحیه با حضور مسئولان کشوری و استانی‌، مدیران تئاتر کشور و هنرمندان تئاتر ، داوران و مهمانان خارجی جشنواره برگزار شد.

بلوغ جشنواره، ثمره ثبات مدیریتی و تشکیلات قوی آن است

مدیر کل هنرهای نمایشی در این مراسم گفت: خوشبختانه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به بلوغ رسیده و مورد توجه مخاطبان و خانواده‌ها قرار گرفته است.

مهدی شفیعی در ادامه افزود: این جشنواره در بیست‌و‌سه سالگی به چنان بالندگی رسیده که میزبان 10 گروه موفق از کشورهای خارجی و گروه‌های حرفه‌ای ایران است. امسال شاهد برگزاری جشنواره در محورهای مختلفی هستیم و نمایش‌ها در بخش‌های تخصصی برای کودکان، نوجوانان و خردسالان اجرا می شود که این امر برگرفته از نگاه تخصصی به مخاطب کودک و نوجوان است. این دوره از جشنواره علاوه بر حضور گروه های ایرانی، بخش بین الملل نیز قوی است و مدیران عالی کمپانی های شناخته شده در جشنواره حضور دارند.

او بلوغ جشنواره را ثمره ثبات مدیریتی و تشکیلات قوی برگزار کننده دانست و گفت: نمایش‌های کودک و نوجوان جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد و اگر به آینده جامعه علاقه‌مند باشیم و به میهن اسلامی توجه کنیم؛ باید تئاتر کودک و نوجوان را جدی بگیریم.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی خاطرنشان کرد: تئاتر محدود به اجرای صحنه ای نیست؛ بلکه باید کودک و نوجوان را در جریان تئاتر خلاقانه قرار دهیم و آنچه برای آموزش، مد نظر خانواده‌هاست در این مقوله بگنجانیم.

او با اشاره به اجرای نقالی کودکان در آغاز مراسم، تصریح کرد: نقالی و هنرهای ایرانی باعث ارتقای اعتماد به نفس کودکان شده و شیوه‌ای است که در آموزش تأثیر بسزایی دارد.

شفیعی سرمایه اصلی جشنواره را مخاطبان همدانی عنوان کرد و گفت: استقبال شما، ما را برای ادامه برگزاری این جشنواره در همدان دلگرم کرده است. همیشه شاهد حضور شما هستیم و این مسئولیت ما را بیشتر کرده و در تمام سال این مسئولیت پررنگ‌تر می شود.

او در پایان از زنده‌یاد داود رشیدی یاد کرد و از همسر او احترام برومند قدردانی کرد.

جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان مطالبه مردمی است

شهرام کرمی دبیر بیست‌و‌سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در سخنانی کوتاه این جشنواره را یک رویداد خوب و مطالبه مردمی دانست.

کرمی در آیین گشایش جشنواره بیست و سوم با بیان اینکه فقط به رسم وظیفه خدمت هنرمندان و مردم همدان رسیدم، اظهار کرد: این نوید بسیار خوبی است که مردم همدان 15 سال میزبان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بوده‌اند.

او افزود: جشنواره بیست و سوم با شعار «نمایش مهر بر صحنه کودکی» و با حضور 550 هنرمند در حال برگزاری است.

کرمی با اشاره به اینکه در طی برگزاری جشنواره برنامه‌های مختلفی اجرا می شود، تصریح کرد: آرزومندم تلاش هنرمندان عرصه تئاتر کودک و نوجوان باعث شادی کودکان همدانی شود و گامی در جهت رشد فرهنگی آینده‌سازان این استان برداشته شود.

او اضافه کرد: همه ما مشتاق حضور مردم همدان در جشنواره هستیم تا با حضور خود در سالن‌های اجرای نمایش، تلاش هنرمندان این مرز و بوم ارج نهاده شود.

مخاطب اصلی جشنواره کودکان و نوجوانان هستند

دیگر سخنران این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان بود که ضمن تبریک آغاز هفته وحدت، به میهمانان خارجی و داخلی خوش‌آمد گفت.

فاضل عبادی با تبریک آغاز بیست و سه سالگی جشنواره، اظهار کرد: این ایام فرخنده و شاد را به همه خانواده‌ها و کودکان تبریک عرض می کنم، زیرا مخاطب اصلی جشنواره کودکان و نوجوانان هستند.

او افزود: خرسندیم جشنواره در بیست و سومین سال برگزاری خود، از آوازه ملی و بین المللی برخوردار است.

عبادی خاطرنشان کرد: از اینکه در ایام جشنواره، لبخند و شادی کودکانه بر لبان فرزندان ایران بنشیند، مایه خرسندی و شعف ما خواهد بود و امیدوارم نمایش هایی که روی صحنه می رود؛ با استقابل پرشور مردم همراه باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، با گرامیداشت یاد و نام هنرمند فقید، استاد محمدعلی مهیمنی، درگذشت این هنرمند گرانمایه را به جامعه هنری و خانواده ایشان تسلیت گفت و افزود: جشنواره بیست و سوم با یاد و نام این استاد پیشکسوت عرصه تئاتر آغاز می‌کنیم.

بزرگداشت محمدعلی مهیمنی

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی ، ارمغان بهداروند مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور ، شهرام کرمی دبیر جشنواره بیست و سوم و مهدی حاجیان مدیر جشنواره های اداره کل هنرهای نمایشی ساعتی قبل از مراسم افتتاح نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره با حضور در آیین ترحیم استاد محمدعلی مهیمنی درگذشت این هنرمند پیشکسوت تئاتر همدان را به خانواده وی و هنرمندان تئاتر همدان تسلیت گفتند.

مدیر کل هنرهای نمایشی در آیین ترحیم استاد محمدعلی مهیمنی در همدان گفت: تئاتر لحظه به لحظه جای خالی بزرگان خود را حس می کند. آرزو می کنم حسرت بایدها و افسوس نبایدها، دلتنگی از دست دادن پیشکسوتان ارجمند را دو چندان نکند.

شادی کودکان و پویایی هنر هدف مهم این جشنواره است

محمدابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان نیز ضمن قدردانی از تمام هنرمندان به ویژه همسر هنرمند فقید داود رشیدی، گفت: قطعا هنرنمایی هنرمندان امروز مرهون تلاش هنرمندان ارزشمندی چون مرحوم رشیدی در گذشته است.

او با اشاره به قدمت سه هزار ساله همدان، اظهار کرد: همدان که در قرن‌ها پیش پایتخت ایران بوده و اکنون لقب پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین را یدک می کشد، بسیار در عرصه هنر فعال و پویا عمل کرده است.

او همدان را مهد مشاهیر و مفاخری چون ابن سینا، میرزاده عشقی نام برد و افزود: نام همدان با هنر عجین است چرا که علاوه بر سفال لالجین همدان پایتخت هنر تئاتر کودک نیز هست.

الهی‌تبار با بیان اینکه همدان افتخار میزبانی جشنواره بین المللی تئاتر کودک نوجوان را دارد، تصریح کرد: فراهم آوردن بستر مناسب برای شادی کودکان و نوجوانان، پویایی هنر وخلق آثار هنری خلاق از اهداف مهم این جشنواره است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان اضافه کرد: ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی هنرمندان از دست اندرکاران برگزاری جشنواره به خاطر فراهم آوردن فضا جهت حضور ارزشمند جامعه هنری و برگزاری این رخداد بزرگ تشکر می کنم.

او ضمن امیدواری از برگزاری مجدد جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان، یادآور شد: صلح و دوستی برای کودکان جهان و کودکان کشور و شادی و سلامتی برای همه آنان از آرزوهای همه ما است.

اجرای برنامه های متنوع و شاد برای کودکان و نوجوانان ، اجرای قطعات موسیقی و تواشیح از ویژه برنامه های این مراسم بود.
کلمات کلیدی : جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.