توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 366477
شایعترین ناهنجاری مادرزادی نوزدان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
 دبیر علمی پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران گفت: ناهنجاری قلبی شایعترین ناهنجاری مادرزادی است.

به گزارش مهر، دکتر وجیهه مرصوصی اظهار داشت: ناهنجاریهای مادرزادی اعم از ناهنجاری قلبی، سیستم اعصاب مرکزی، کلیه ها و مجاری ادراری، دستگاه گوارش، صورت و اندام ها در دوران جنینی در اکثریت موارد با سونوگرافی قابل تشخیص است.

وی گفت: در کل ۲-۱ درصد نوزادان با ناهنجاری شدید به دنیا می آیند که این رقم تا سن بلوغ به ۵ درصد افزایش می یابد. با تشخیص قبل از تولد به خصوص قبل از هفته ۱۹ می توان از تولد زنده این نوزادان که بار مالی و اجتماعی روانی زیادی را به خانواده تحمیل می کند ممانعت به عمل آورد. بروز این ناهنجاریها علل مختلفی دارد که از مهم ترین آنها می توان به عوامل محیطی، ژنتیکی و مصرف برخی داروها در دوران بارداری اشاره کرد.

وی افزود: تلاش متخصصین بر این است که با پیشرفت تکنیک تصویربرداری سونوگرافی بتوان در سه ماهه اول بارداری بسیاری از این ناهنجاری ها را تشخیص داده و در همان سه ماهه اول مبادرت به ختم بارداری کرد و در مواردی هم که ضایعه قابل ترمیم باشد بعد از تولد اقدامات ضروری از جمله جراحی را انجام داد. البته در مواردی هم جنین در داخل رحم قابل درمان بوده و با تکنیک های خاص می توان مبادرت به این عمل کرد.

این فلوشیپ پریناتولوژی عنوان کرد: زمانیکه خانواده ای صاحب فرزندی با ناهنجاری مادرزادی باشد احتمال اینکه فرزند دوم نیز به این ناهنجاری مبتلا شود ۴ تا ۵ برابر افزایش می یابد.

دکتر مرصوصی در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که زمینه خانوادگی ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی را دارند باید قبل از اقدام به بارداری با پزشک مشورت کنند.
 
کلمات کلیدی : مرگ نوزادان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.