توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 336470
گزارشی از رابطه پنهان عربستان و اسرائیل
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۰۰
مرکز پژوهش های امنیت ملی دانشگاه تل آویو پژوهشی جدید درباره رابطه پنهان میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی منتشر کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،بر همین اساس، علی رغم وجود روابط دیپلماتیک عادی میان دو طرف، منافع مشترک باعث جلوگیری ایران از تبدیل شدن به یک ابرقدرت درمنطقه و نزدیکی بیشتر ریاض و تل آویو شد.

مرکز پژوهش های امنیت ملی دانشگاه تل آویو، ادامه داد، هدف اساسی طرح عربستان که به طرح عربی تبدیل شده بهبود وجهه سعودی ها پس از رویدادهای ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود. عربستان بارها اعلام کرده که پس از طرح عربی دیگر قدم مثبتی به طرف رژیم صهیونیستی بر نمی دارد؛ اما پژوهش به نقل ازاسناد ویکی لیکس حاکیست ریاض و تل آویو گفت و گوهای سری و مستمری درباره مساله ایران انجام دادند.

در بخشی از گزارش این مرکز آمده است، اسناد حاکیست شماری از شرکت های اسرائیل به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مشاوره امنیتی دادند، در زمینه آموزش نیروهای ویژه به یاری آن شتافتند و آن را به سامانه های فناوری پیشرفته مجهز ساختند، همچنین ملاقات هایی سری و مستمر میان مسئولین بلندپایه طرفین انجام شد.

رژیم صهیونیستی سیاست صادرات سلاح به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را تسهیل نمود، مخالفتش با تجهیز کشورهای مزبور به سلاح آمریکایی از سوی واشینگتن را کاهش و در واقع با این اقدام، آشکارا به کشورهای خلیج فارس پیام داد که می توانند همکاری را جایگزین تهدید نمایند. همچنین تل آویو از آزادی فروش تولیداتش در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برخوردار شد، به شرط آنکه بر آن اصطلاح "ساخت اسراییل" درج نشود.

پژوهش به نقل از داستان سعودی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس افزود، روابط دیپلماتیک علنی با اسرائیل در زمان حاضر بیش از آنکه مثبت باشد، دارای نتایج منفی است چون کشورهای مزبور از روابط سری با تل آویو برخوردارند بدون آنکه واکنش منفی افکار عمومی عربی را در پی داشته باشد که با عادی سازی روابط با تل آویو مخالف است و هر نوع رابطه با این رژیم را نمی پپذیرد.

مرکز پژوهش های امنیت ملی دانشگاه تل آویو خاطر نشان ساخت، این مساله منوط به اسرائیل نیز می باشد چون برایش بهتر آن است که رابطه با عربستان و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس سری و غیر رسمی بماند چون این کشورهای مرتجع، حقوق بشر را محترم نمی شمارند. رابطه ریاض - تل آویو اخیرا تحکیم شده اما تصمیم گیران در تل آویو خواستار عدم ایجاد ائتلاف با عربستان و همچنین مصر علیه "باراک اوباما" رییس جمهوری آمریکا هستند چون برای روابط اسراییل و آمریکا که در وضعیت حساسی قرار دارد، زیانبار است.
 
کلمات کلیدی : عربستان+اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.