نظر منتشر شده
۷۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 345777
سیف در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگ و برای چندمین بار در آمریکا مطرح کرد؛
تقریباً "هیچ‌چیز" از اجرای برجام نصیب ایران نشده است
بخش اقتصادی الف، 28 فروردین 95
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران گفت، با گذشت ۳ ماه از اجرایی‌شدن توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های غربی، جمهوری اسلامی نتوانسته به حدود ۱۰۰میلیارد دلار از دارایی‌هایش که در خارج از کشور است دسترسی پیدا کند.

به گزارش بلومبرگ، ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت، با گذشت ۳ ماه از اجرایی شدن توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های غربی، جمهوری اسلامی نتوانسته به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌هایش که در خارج از کشور است دسترسی پیدا کند و اینکه این کشور به‌دنبال دسترسی به سیستم مالی آمریکا برای کمک به پرداخت‌هایش است.

سیف روز جمعه گفت، در حالی که قرار بود دسترسی به پولهای ایران در خارج از کشور میسر شود، اما بانک‌های اروپایی نگران نقض مقررات دولت آمریکا هستند.

وی خواستار صدور دستورالعمل‌هایی از سوی اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا برای تشویق بانک‌های اروپایی نسبت به همکاری با ایران شد.

سیف روز پنجشنبه در حاشیه نشست‌های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن با جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا دیدار و درباره نگرانی‌های ایران با وی گفت‌و‌گو کرد.

سیف در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: تا به اینجا، ایران «تقریباً هیچ‌چیز» از اجرای توافق به دست نیاورده است. «یکی از چیزهایی که ما به‌صورت قطع به آن نیاز داریم تبدیل ارزها برای پرداخت پول کالایی است که خریداری می‌کنیم، این امر مستلزم دسترسی به سیستم مالی آمریکاست».

توافق هسته‌ای که بعد از نزدیک به یک دهه تحریم‌های غرب علیه ایران به دست آمد، امیدواری‌ها در ایران برای ورود سرمایه گذاران خارجی به این کشور را افزایش داده است. شرکت‌های هواپیماسازی نظیر ایرباس و بوئینگ برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی این کشور وارد عمل شده‌اند، اما هنوز بسیاری از شرکت‌ها به‌دلیل تحریم‌های دولت آمریکا که در دهه ۱۹۹۰ علیه این کشور وضع شده و همچنان پابرجاست، از معامله با ایران اجتناب می‌کنند.

بسیاری از بانک‌های اروپایی در دوره تحریم‌ها به‌اتهام همکاری با ایران میلیون‌ها دلار جریمه شده‌اند و موافقتنامه‌هایی را به‌منظور مصالحه به امضا رسانده‌اند که در آنها مقرر شده برای سالها هیچ‌گونه همکاری‌ای با ایران نداشته باشند. بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریبا در جولای ۲۰۱۴ توافق کرد که به‌دلیل نقض تحریم‌های ایران، سودان و کوبا ۸.۹ میلیارد دلار جریمه پرداخت نماید. کومرز بانک آلمان هم توافق کرد که ۱.۴۵ میلیارد دلار بابت انتقال پول از طریق سیستم مالی آمریکا به ایران و سودان جریمه پرداخت کند، سیف خواستار لغو این موافقتنامه‌ها است.

سیف گفت: «دلیلی ندارد که این تعهدات ادامه پیدا کند... اداره کنترل دارایی‌های خارجی باید این بانک‌ها را (از قید این تعهدات) آزاد نماید».

مقامات دولت اوباما بارها گفته‌اند که آنها دسترسی ایران به حساب‌های خارجی‌اش را محدود نکرده‌اند. اوایل هفته جاری، آدام سزوبین، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریزم و اطلاعات مالی گفت، وی نشانه‌هایی را مشاهده کرده مبنی بر اینکه بانک‌های غیرآمریکایی از «محدوده تحریم‌های آمریکا در ارتباط با سپرده‌های ایران که قبلاً تحریم شده بودند» اطلاع ندارند.

اما سزوبین در عین حال گفت که آمریکا امکان دسترسی ایران به سیستم مالی آمریکا را فراهم نخواهد کرد. وی گفت، دسترسی به سیستم مالی آمریکا، که در آن معاملات ارزش گذاری شده به دلار از طریق یک مؤسسه مالی آمریکایی انجام می‌گیرد، هرچند که پول در بانک آمریکایی نمی‌ماند، برای ایران مجدداً برقرار نخواهد شد.

این مشکلات، امتیاز اقتصادی قابل توجهی که دولت ایران انتظار داشت از لغو تحریم ها به دست آورد را به خطر انداخته است. اظهارات سیف یک روز پس از نشست رو در روی وی با جیکوب لو، وزیر خزانه داری آمریکا بیان می شود که با تمرکز بر تقاضای ایران برای برطرف کردن موانع پیش روی اجرای توافق برگزار شد.

آمریکا و قدرت های جهانی در قالب توافق برجام، متعهد به لغو تحریم های ایران هستند. اما خزانه داری آمریکا همچنان مانع از استفاده این کشور از سیستم مالی امریکا یا دلار آمریکا می شود.

به گفته مقامات آمریکایی، در هفته های اخیر، دولت اوباما مشغول بحث هایی داخلی درباره تسهیل داد و ستدهای ایران بوده است. این بحث ها شامل یافتن راه هایی برای فراهم کردن امکان انجام داد و ستدهای دلاری برای ایران بدون دسترسی مستقیم به سیستم مالی آمریکا بوده است. تهران برای بازگرداندن درآمدهای نفتی اش بدون دسترسی به دلار نیز با محدودیت مواجه شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت، تجار ایرانی باید اجازه داشته باشند معاملات دلاری انجام دهند و به سیستم مالی آمریکا دسترسی داشته باشند. «ما می خواهیم هر دو طرف این توافق به ویژه آمریکا اقدامات لازم برا برای برداشتن موانع انجام دهد.»

کاخ سفید روز جمعه در واکنش به اظهارات سیف اعلام کرد دولت آمریکا به تعهدات خود بر اساس برجام پایبند است.

جاش ارنست، مسئول رسانه ای کاخ سفید گفت: «آمریکا در حال عمل به تعهدات خود بر اساس برجام مطابق با متن و روح توافق است.»

اظهارات این مقام ایرانی بحث ها در واشنگتن درباره آینده روابط ایران و آمریکا و مقدار تحریم هایی که باید در قبال تهران لغو شود را داغ کرده است.

برخی نمایندگان جمهوری خواه از کاخ سفید از اینکه اجازه داده سیف به واشنگتن سفر کند انتقاد کرده و گفته اند که وی بانک هایی را اداره می کند که قبلا به دلیل تسهیل برنامه هسته ای ایران و آنچه آنها حمایت از تروریزم می خوانند، تحت تحریم بوده اند.

یک بانکدار عالی رتبه ایرانی که نخواست نامش فاش شود گفت، بانک های بزرگ بین المللی حتی شروع به هشدار به دیگر بانک ها کرده اند مبنی بر اینکه اگر هرگونه همکاری ای با ایران داشته باشند، با بررسی های بیشتری مواجه خواهند شد.

«آنها دارند بانک های دیگر را تهدید می کنند، و می گویند همکاری با ایران موجب خواهد شد کارهای آنها با سرعت کمتری انجام شود. به همین دلیل این بانک ها نگران شده اند.»
 
کلمات کلیدی : تحریم دلار+تحریم+اجرای برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۵:۱۰:۰۵
سخنان اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی در آمریکا علاوه بر آنکه تعریف صادقانه یک مسئول ایرانی از برجام است، نشان می‌دهد سیف بدون توجه به آثار احتمالی بیان برخی واقعیات از فرصت مذاکره رودررو با طرف مقابل برای مطالبه حقوق مردم ایران نهایت استفاده را کرده است. (3649038) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۰:۴۶
آمریکا که به تعهداتش در برجام پایبند نبود همان قدرت زورگویی است که حامی اصلی تروریسم صهیونیسم هم هست و تا به امروز مرتکب جنایات زیادی بر ضد بشر شده است. این را همه می‌دانند من فقط یک سؤال از اصلاح‌طلبان و گردانندگان روزنامه‌های زنجیره‌ای‌شان دارم: چرا این همه مشتاق هستید که کلاغ را رنگ کرده و بعد حتی خودتان طوری رفتار می‌کنید که آن را قناری تصور کنید و نشان دهید؟! (3649266) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۲:۰۲:۵۸
دست کم مثل دولت قبل دروغ تحویل ملت نمی دهیم....این صداقت منافع ملی ما را تامین می کند و آمریکا را تحت فشار می گذارد از نظر افکار عمومی زیرا شکست مذاکرات را به دوش آمریکا خواهد انداخت (3650821) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۲:۴۶:۳۰
نتایج فتح‌الفتوح و آفتاب تابان یکی پس از دیگری خود را نشان می‌دهد. اجلاس سران کشورهای اسلامی در دولت قبل در ایران اسلامی با اقتدار برگزار شد این بار در ترکیه با افتضاح سیاست خارجی و علیه ما؟!! از سوی دیگر خانم موگرینی با انبوهی از تحریم‌ها به ایران می‌آید. آقای سیف به آمریکا رفت و پشت درهای بسته برای فعالیت بانکی که به دروغ اعلام شده بود مذاکره کرد، مذاکره‌ای که بی‌نتیجه بود و طرف ایرانی هیچ اقدام عملی در برابر بدعهدی‌ها و پیمان‌شکنی‌ها از سوی شیطان بزرگ و طرف اروپایی نکرده است. تاکی مردم این همه تحقیر را تحمل کنند؟! (3650931) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۱:۲۷
می‌خواستم به دولتی‌ها عرض کنم که منتقدین برجام بابت برباد رفتن حاصل چندین سال تلاش فرزندان این مرز و بوم و شهدایی که در این راه داده‌ایم و در عوض با بدعهدی و کارشکنی‌های پی‌درپی از سوی طرف مقابل رو به روایم ناراحتند و نگران که با اوضاع موجود در جامعه می‌توان نگرانی منتقدین برجام بی‌دلیل نیست. (3649268) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۵:۴۳
ما که از این مذاکرات به همون خنده و لبخند ظریف راضییم بقیه هم اگه نارضین مشکل خودشونه (3649276) (alef-13)
 
مشکین نقاب
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۲:۴۲:۰۹
شما و همفکرانتون همیشه اینطور استدلال می کنین؟ (3649862) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۶:۵۳
برای مطالبه حقوق مردم ایران؟ عزیز اگر حقوقی هم بود باید قبل توافق بحث می شد نه الان.... (3649317) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۷:۲۶
شما اگر فن مذاکره خونده بودید دانشگاه متوجه میشوید سیف داره چی میگه دقیقا. برادر این از اصول صحبت است که دستاورد خودتون رو کوچک نشون بدید و به دنبال امتیاز بیشتر باشید مشکل اینجاست که دولت آچمز شده. اگر اینجوری بگه خب مخالفان داخلی پدرش رو در میارن اگر بگه خوبه نمیتونه چونه بزنه توی دنیا! (3649338) (alef-13)
 
تحلیل درست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۳:۵۹:۱۸
این تحلیلی درست و منطقی است . آفرین (3649990) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۰:۲۴:۱۸
وقتی ان ها واقعیت را می گن می گوید مصرف داخلی داره
وقتی ما واقعیت را بیان می کنیم می گوید رفته امتیاز بیشتر بگیره
تا کی سر در برف کردن و واقعیت را ندید
واقعیت این است که ما تمام تعهداتمون انجام دادیدم سرمون کلاه رفت صنعت هسته ای را از بین بردیم و ان ها هیچ کاری نکرد (3650606) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۷:۱۸
الانه که اقای رئیس بگه سوالای بانکی هم از ایشون نپرسید و همشو از خودم بپرسید کم سوادا (3649554) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۳:۵۱:۲۳
سیف روز جمعه گفت، در حالی که قرار بود دسترسی به پولهای ایران در خارج از کشور میسر شود، اما بانک‌های اروپایی نگران نقض مقررات دولت آمریکا هستند.بانک های اوروپایی نگران نگران نگران نگران نگران هستند حال چه ربطی به امریکا و اجرای برجام دارد (3649974) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۰:۳۵:۰۵
اقای سیف نباید چنین صحبت های را میکردن (3650635) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۵:۱۹:۱۶
این حرف را به این دلیل زده تا تندروهای آمریکا و کنگره کمی ساکت بشن و کمتر کارشکنی کنند، کمی سیاست و دوراندیشی بد نیست! (3649063) (alef-13)
 
میلاد
Germany
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۵:۰۴
اینجوری جاها روحانی مچکریم گویان پیداشون نمیشه.بیچاره ها دیگه نمیدونن از چی این توهم دفاع کنن (3649333) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۸:۲۹
دقیقا همینه.
برای چونه زنی بیشتر.
منتهی الان بعضیا همینو میکنن چماق! (3649341) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۹:۲۳:۲۵
برادر گلم قرارداد امضا شده رفته سر چی چونه بزنن!!! (3650481) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۴:۳۵
آقای عراقچی شمایین ؟ (3649373) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۸:۴۰
خوش بینی در حد پرسپولیس (3649384) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۹:۰۴:۱۸
عجب رویی دارید شما !!!
از آذر 92 فعالیت های هسته ای را متوقف و کند کردیم ... از سه ماه پیش همه تعهدات عجیب و غریب اتمی را انجام دادیم ... اما بعد از سه ماه :
مردم هیچ اثری از برجام را در زندگی نمی بینند اما رئیس جمهور میگه برجام مثل آفتاب تابان است !
تجار و بازرگانان میگن سوئیف باز نشده و امکان تبادل بانکی نداریم هنوز بسیاری از مبادلات به شیوه سابق انجام میشه ، عراقچی و سیف میگن سوئیفت باز شده و اینقدر ال سی باز کردیم و...
رئیس جمهور اتریش میگه سوئیفت برداشته نشده و هنوز بر سر برداشتن تحریم ها مشکلاتی وجود دارد ، بعیدی نژاد میگه احتمالا در جریان نیست و خبر نداره (دقت کنید که اتریش عضو شورای سوئیف هست !) عراقچی هم میگه خبرنگار ایرانی سوال را بد پرسیده یا اینکه فیشر در جریان نبوده و اطلاع نداره !

بعد خبرنگاران را می برن بانک مرکزی و میگن : ببینید داریم پیام رد و بدل میکنیم ! جالبه بعد از این نمایش هم بسیاری از اعضای اتاق بازرگانی و تجار گفتند مشکلات پابرجاست ...
حالا نفر اول سیستم بانکی بعد از دیدار با وزیر خزانه داری امریکا، گفته که تقریبا هیچ چیز از برجام عاید ایران نشده !!! (3649522) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۷:۰۶:۱۴
رو را کسانی دارند که علت تحریم را فراموش می کنند (3650219) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۷:۵۰
اها، ینی خالی بسته که منافع بیشتری نصیبمون بشه! عچب خوش خیال هایی هستید شماها واقعا (3649556) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۹:۲۴:۳۹
مصرف داخلی برای آمریکا داره اینجا که ما پولا گرفتیم داریم حالشو می بریم (3650484) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۵:۲۰:۰۹
چهار سال گذشت از وعده‌های کلید و امید و آرزو و لبخند و.. چه راحت همه وعده‌ها را فراموش میکنند... نمیگذارند، نشد، در توان ما نیست در مورد وعده‌های داخلی‌.... هیچ چیز نسیب ایران نشد، در مورد وعده خارجی‌،و از آن بدتر، خواست رئیس بانک مرکزی ایران( همه کاره اقتصاد ایران) از وزیر اقتصاد آمریکا(هیچ کأره اقتصاد آمریکا در غیاث با رئیس بانک مرکزی آمریکا یا وال استریت) که یک نامه یی یک توصیه نامه یی به بانک اروپا بدهید که با ما بیشتر راه بیایند!!!!!.... یعنی‌ عملا قبول کرده که آمریکا خلاف برجام کاری نکرده و تحریم ایران در بازار مالی‌ آمریکا، جدا از برجام بوده ولی‌ چون ما کلید داریم و امید داریم، پس شما هم یک کاری برای ما بکن!!!!!!!... به هر حال پرواز مستقیم تهران‌نیو یورک در چند ماه که برای مردم نشد، ولی‌ برای مسئولین مانند همه ۸ سال مدیر جهانی‌ شد!!!!! (3649064) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۷:۲۳
کاهنان مصر هم کلید داشتند (3649381) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۷:۰۷:۴۸
کاری که محمود جان کرده به این ساده گی اثرش پاک نمی شه (3650220) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۵:۲۵:۰۲
ولی‌الله سیف درحالی به بیان زوایای جدیدی از برجام پرداخت که پیش از این برخی مسئولان تأیید بی‌چون و چرای برجام را در دستور کار قرار داده بودند ولی برداشتی ساده از اظهارات جدید رئیس‌کل بانک مرکزی نشان می‌دهد که با این وضعیت برجام و لغو تحریم‌های هسته‌ای رسماً گشایشی در ایران نخواهیم داشت. (3649086) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۵:۳۲:۲۶
اظهارات صادقانه رئیس‌کل بانک مرکزی هرچند بعد از گذشت چند ماه از اجرای برجام اعلام شد ولی باز هم جای تقدیر دارد که اولین مرد نظام بانکی سرانجام اذعان کرد که برجام تاکنون عایدی چندانی برای ایران نداشته است، البته قبلاً هم شنیده بودیم که تعدادی از اعضای تیم اقتصادی دولت از جمله وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی به آنچه در متن برجام مورد توافق قرار گرفته بود ایراداتی داشته و گفته بودند آنچه به توافق رسیده نمی‌تواند گره‌گشای مشکلات اقتصادی باشد. (3649105) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۱۹:۱۷
در کمیسیون برجام از تلویزیون پخش شد و در انجا نماینده ها به تیم مذاکره کننده گوش زد کردند که امریکا اجازه معامله با دلار را نمی دهد.... (3649321) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۸:۰۳:۲۰
پس بی خود کردند قبل توافق کلی وعده و شعار دادند مخصوصا همین جناب سیف (3649407) (alef-13)
 
Denmark
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۵:۳۳:۱۵
دروغ نگو جناب سیف، تو بهتر میدانی یا سیاستمداران؟ (3649110) (alef-13)
 
احمد
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۵:۴۲:۰۲
در مورد اجرای برجام از ظریف بپرسید و نه سیف
مگه سیف چیزی از ارتباطات بانکی هم بلده؟ (3649137) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۵:۴۳:۳۲
سیف هم به جرگه دلواپس ها پیوست!!!!!!!!! (3649139) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۰۱:۴۴
متاسفانه در مورد برجام توقع زیادی در داخل ایجاد شده است. از طرفی آمریکایی ها با نگهداشتن تحریم U turn عملا امکان مبادلات مالی ایران را از بین برده اند و در نتیجه امکان قراردادهای تجاری برای ایران خیلی محدود خواهد شد.
باز هم ثابت شد که آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند. (3649179) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۰۳:۴۱
ابتدا دکتر صالحی از بدعهدی گفتند متهی رئیس جمهور گفتند بروید از بانک مرکزی بپرسید...اینم جواب بانک (3649186) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۳:۳۰:۵۷
کلا نگران نباشید. چون چیزی برای نگرانی باقی نمانده! (3649935) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۰۴:۱۰
دکتر عراقچی: جناب دکتر سیف را 24 ساعت در اتاق سوئیفت حبس کنید (3649187) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۱۲:۴۵
نمیدونم چرا کسی کامنت نمیذاره

واقعیت هر چی هست مهم نیست

مهم اینه که واقعا دروغگویی و تناقض گویی در این دولت بیداد کرده. صد رحمت به دولت قبل (3649201) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۹:۳۹:۲۰
دروغ گویی و بی عدالتی دولت قبل را با هیچ دولت دیگر مقایسه نکن که رکوردی بود برای خودش (3649579) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۲:۳۳:۱۹
فکر کنم تا 50 سال دیگه هم دست از دولت قبل برندارید ..تنها حرف بدون ایرادی که از دارنده کلید میشود گفت که مورد تائید همه جناح ها است این است ...امسال سال 95 است (3653116) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۱۶:۱۷
نفرمایید قربان همچین هم هی چی نصیب ما نشده

بشکه های خالی آب سنگین

ظروف خالی کیک زرد

یه راکتور پر از بتن

کلی سانترفیوژ بلااستفاده

و...............

این بی انصافیه که بگید هیچ چیزی نصیب ما نشده (3649211) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۲۳:۵۸
اگر قرار باشه ما تاسیسسات هسته ای تکنولوژی هسته وغیره را نابود کنیم وهیچی بدست نیا وریم که نشد (3649224) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۱:۱۰:۳۸
چرا! اتفاقا همین شد که امریکا می خواست (3650105) (alef-3)
 
جوان
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۱:۵۶:۱۰
فعلا که شد امریکا بد قولی نکرده این موارد قبلا به ذهن تیم مذاکره نرسیده ودر برجام قید نشده (3650144) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۲۵:۳۴
عزیز من چی بگه؟ بره بگه ما یه سری سودهایی هم بردیم؟ رفته داره برای ما جونه میزنه و داره میگه انتظار ما بیشتره! حالا باز رفتن حرفای این رو تابلو کردن که مثلا مچ دولت رو بگیرن
شما خودت از طرف ملت ما بری مذاکره میری میگی خیلی خوب بوده؟ معلومه که باید از موضعی حرف بزنی که طرف سوء استفاده نکنه
فروش نفت از دی ماه تا حالا دو برابر شده
بخشی از پولها که برگشت
مسبیر سوئیفت هم که باز شد
تحریم کشتیرانی و هواپیمایی و ده ها تحریم هم که برداشته شد
قطعنامه ها هم که باطل شد
اگه براتون اینقدر مهمه چرا اونده سال پیش از این بحثها نمیکردین که فلان مورد تحریم شد و روز شمار حساب نمیکردین؟ قطعنامه که کاغذ پاره بود چی شد یهو؟ (3649225) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۲:۳۵:۵۴
خسته نباشی .................اون ده سال پیش نه ...سی و هفت سال پیش که تحریم شدیم را بگو .......اونوقت احمدی نژاد نبود ....لغو تحریم روی کاغذ بدرد نن جون بعضی ها هم نمیخورد چه برسد به ملت ایران ......تا دولت امثال شما را دارد غم ندارد (3653121) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۳۵:۲۹
خسته نباشی حاج حسن !!! خداقوت !!D (3649239) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۰:۳۶
شما مثل اینکه ندیدی پول های بلوکه شده آزاد شد ؟؟؟ (3649501) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۶:۵۳:۲۵
خیلی دوست دارم توجیهات استاد بزرگوار عراقچی را بشنوم! باور کنید جوری توجیه ( بخونید ماست مالی) می کنن که آدم متحیر می مونه

صد رحمت به دولت قبل! (3649270) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۳:۴۴
یکی از نشانه های موفقیت برجام این است که افراد و نهاد های شهره به مخالفت با آسایش و ارامش مردم، با ان مخالفند (3649329) (alef-13)
 
lمحمدعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۶:۳۵
ما الان در مرحله شیمی درمانی و رادیوتراپی هستیم صبر پیشه کنید . اگر روحانی نبود تا به حال مرده بودیم (3649335) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۲۷:۳۱
اینجور که دولت پیش میره, وعده اقتصادی 100 روز به 100 سال هم میرسه !!!!!! (3649339) (alef-13)
 
بی اطلاع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۰:۲۸
برجام را ازآقای سیف نپرسید ازعاباس آقاسرکوچه بپرسید.... (3649347) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۳۹:۴۵
کاش روز انتخابات به جای کلیدـ یک قفل بزرگ در دست گرفته بودی چون با عملکرد دولت بیشتر همخوانی داره (3649364) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۳:۴۶:۵۲
آن مرد کلید در دست آمد.
کلیدی برای قلب های ساده و خوش باور (3649965) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۷:۴۰:۴۵
دولت عزیز! بیا برگردیم. گیریم که دلواپسان با شما مخالف بودند و سزای دلواپسی جهنم بود. اعضای دولت کم و بیش بدعهدی امریکا و کدخدای اعظم
را پذیرفته اند.بیایید به نام دولت جمهوری اسلامی رسما و صراحتا به سازمانهای مسئول بین المللی اعلام کنید که در صورت ادامه رویه فعلی کدخدا،طبق مقررات بین المللی پیگیر بازگشت صنعت صلح آمیز هسته ای به شرایط پیش از برجام خواهیم شد. (3649366) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۳:۴۹:۲۰
این دوستان توانایی بازگشت ندارند چون دیگه پلی پشت سرشون باقی نذاشتن (3649970) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۸:۰۲:۱۴
وقتی به رهنمودهای رهبری گوش نمیکنید باید سرتان به سنگ بخورد تا واقعیت را بفهمید ! (3649404) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۳:۵۰:۵۷
آقایان خطوط قرمز نظام را رعایت نمی کنند آن وقت در روز روشن در صحن علنی مجلس می فرمایند ما همه ی خطوط قرمز رهبری را حفظ کردیم!!
تن امیر کبیر را لرزاندند بی مروت ها (3649971) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۸:۰۹:۳۷
چرا خودتونو گول میزنید مگه گفته نشد دلار همچنان برای ایران از طرف آمریکا تحریمه خوب شما هم ریالو برای آمریکا ها تحریم کنید چرا نمیخواد حقیقتو قبول کنید مردم با اصل برجام مشکل ندارن این سختیها ام گردن گاهی پاره خون با طرفداراش (3649415) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۸:۱۱:۳۱
بله ما باید باز هم تورم داشته باشیم... (3649417) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۳:۵۳:۳۷
و متاسفانه این بار توجیهی هم براش نداریم (3649979) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۱:۱۶
ما از اول هم آمریکا را دست نشانده و جیره خوار صهیونیست میدانستیم ، اما آنهایی که شأن کدخدایی برای یانکی های مزدور قائل بودند و متوهمانه ؛ تمام احتیاجات خود و حتی تأمین آب شرب و هوای پاک را منوط به جلب رضایت کدخدایی که خودش عامل صهیونسیتهاست و بدون رضایت او آب نمیخورد ، می دانستند و میدانند ؛ باید در پیشگاه قدرت مطلق خداوند و در مقابل ملت مقتدر و دانا و فهیم و باشعور و ولایتمدار ایران اسلامی شرمسار باشند . کسانی که سعی در تحمیل توهمات خود به ملت را داشتند ، چه توجیحی خواهند داشت ؟ (3649502) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۸:۵۸:۱۹
نمیدونم چرا تو کتم نمیره که این برجام برد-برد باشه
وقتی به سرنوشت قذافی نگاه می کنم
و اصلا مرام و مسلک آمریکایی ها اینطور نیست که امتیاز بدهند
خیلی قلدر مآب هستند
بعد هم که قلب راکتور از سیمان پر شد و اینها دیگر آمریکا به هدفش رسیده
ایران هم که راه برگشت ندارد
خلاصه خیلی به ضرر ایران شد (3649515) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۰:۰۰:۳۰
اینها فکر کردند که ایمون زاید هستند که در 10 دقیقه 10 نفره جبران کنند!!!
بابا جون چرا به حرف سرمربی گوش نمی دید؟ چرا اینهمه تک روی؟ چرا این همه فوول؟ چرا این همه حاشیه؟
بخدا سرمربی مون حریف رو خوب آنالیز کرده بود ولی شما خطوط قرمزش رو حفظ نکردید.
حالا ما هوادارها چه کنیم با شما؟ شعار حیا کن رها کن؟ (3649993) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۹:۲۹:۳۸
ما که نفهمیدیم کی به کیه ؟ خدا خودش این ملت رو یاری کنه .والا به خدا کلافه شدیم حرف کیو باور کنیم ؟ (3649560) (alef-13)
 
محمدشاهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۱۹:۵۱:۱۳
موندم چراتوی این خبرهاطرفدارهای دولت پیداشون نمیشه (3649592) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۲۲:۵۴:۱۴
همینکه هنوز جنگ مستقیم شروع نشده خودش کلی دستاورده (3649877) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۲:۳۸:۰۲
شما خودت را با این حرفها دل خوش کن عزیزم ...... (3653126) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۰:۰۹:۰۹
برای ...... بار میگویم چه این دولت باشد چه آن دولت و ..... تحریم های آمریکا لغو نخواهد شد مگر اینکه مسئله اسرائیل حل شود .حتی پشت صحنه انرژی هسته ای هم به مسئله امنیت اسرائیل مر بوط است . همه سیاست ما به مسئله اسرائیل گره خورده است باید تکلیف این درد قدیمی مشخص شود یا درمانش کنیم یا بی خیالش شویم تکلیف این درد مشخص نشود این بازی فرسایشی ادامه خواهد داشت . موفق باشید (3650008) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۰:۴۱:۲۹
بازهم مقصر منتقدین هستند !!!! بازهم میخواهند مردم را از دولت تدبیر و امید و دولت راستگویان و صادقان ، مأیوس و نا امید کنند !!!!! حتما" دست احمدی نژاد در کار است !!!!!! احمدی نژاد یک مملکت ویران را به راستگویان و ژنرال ها تحویل داد !!!!!! احترام به پاسپورت ایرانی در سرتاسر دنیا موج میزند !!!!! (3650061) (alef-13)
 
حمید عسگر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۰۴:۰۴:۲۷
بسمه تعالی
این آقای سیف متوجه نیست یکی بهش بگه مردحسابی مگر میخواهی بیکار بشه یا توبیخ بشی که حرف راست میزنی و ملت راهوشیار میکنی واز برجام عزیز بد میگی بگو برجام خیلی عالیه سرش مثل سر شاه میمانه عجب افرادی پیدامیشوندها دستی دستی خودشون با کدخدا در میاندازند (3650189) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۰:۲۸:۴۲
اخرش نفهمیدیم کی راست میگه کی دروغ (3650619) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۲:۰۰:۲۴
برجام = کشک (3650814) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۲:۱۳:۱۴
میگه تو برجام امده که ایران میتونه از دلار و سیستم بانکی امریکا استفاده بکنه اگه بخوایم از دلار استفاده بکنیم باید در مورد تحریم های اولیه امریکا که به خاطر گروگان گیری اتباع امریکاست مذاکره کنیم که رهبر فرموده اند به غیر هسته ای مذاکره ای با امریکا نداریم بعدشم میگه میشه یه بانکی رو مجبور کرد که با ایران تبادل پول داشته باشه (3650850) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۳:۰۱:۱۹
آها ولی تا آنجا که یادم میاد یکی گفت حتی اب خوردن ما هم به برجام ربط دارد .......در ضمن رهبری خط قرمزهائی را برای این کار گذاشتند از جمله اینکه تمامی تحریمها لغو شود نه بعضی که اقایان فقط خواستند مذاکره کرده باشند ....الان هم رکود فعلی را دست نمیزنند تا مردم را به مرگ بگیرند تا به تب رابطه با آمریکا راضی بشوند همانطور که در سخنرانی جناب رئیس جمهور گفتند .......بله هدف ارتباط با آمریکا است نه آب خوردن و اقتصاد مردم ....... (3653169) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۱۴:۲۶:۰۲
دیر گفتی جناب سیف، خیلی دیر. تا حالا کجا بودی.... (3653317) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۱-۳۰ ۲۲:۱۰:۲۹
تیترتان بسیار شیطنت آمیز است .در واقع سخنان ایشان راجع به بعصی از دستادردهای مالی را، به کلیت برجام تعمیم داده اید.اینفدر روی پیش بینی مقام معطم رهبری مبنی بر بی فایده بودن مذاکرات، مانور ندهید.مذاکرات مستفیم با امریکا، اواخر دولت قبلی با هدایت ونطر ایشان باواسطه سلطان قابوس پادشاه عمان، آغاز گردید وکلیه مراحل مذاکرات در این دولت نیز، تحت نظارت وتایید ضمنی ایشان بوده است. ایشان حتی عبور از بعضی از خطوط فرمز را بهنگام و بااطلاع رسانی وزیر امور حارجه، در جریان بوده اند .بعد از امضا قرارداد وتاییدمجلس، کلیت آنرا تایید وجهت اجرای صجیج آن، دستورالعملی صادر کردند.انچه با برجام بدست آمد، حداکثر امتیازی بود که با مذاکرات در عالم واقع قابل حصول بود.وقتی کسی کلیت یک مجموعه رامیپذیرد نمیتوان اورا صرفا مسیول امتیازهای گرفته شده دانست وامتیازات لاجرم داده شده را نتیجه بی عرضگی و وادادگی مجریان آن قلمداد کرد.برجام تصمیم کلان نظام بوده که بهترین "نحوممکن" والبته نه در حالت "ایده آل وآرمانی"، به سرانجام رسیده وتوسط همین مجلس تایید شده است وحالا اگر در اجرا با موانعی روبرو شده است که نمیشود مجریان کارامد آنرا که تمامی دنیا به کارآمدی آنها اعتراف کرده اندمتهم به واداگی وخیانت کنیم و آنرا از اساس باطل ومشکلات موجود را بزرکنمایی ودستاوردهای آنرا که ریس مجلس یکی از آنها، یعنی بسته شدن پی ام دی ولغو قطع نامه های تجریم شورای امنیت را،بسیار بزرگ نامیده،کوچک وحتی هیچ قلمدادکنیم.تازه سنگهایی که همین دلواپسان به ته چاه انداخته اند، به هزار زحمت از چاه بیرون آمده است و زمان لازم دارد که آب صاف شود وهنوز آب چاه، نیمه گل آلود است. حالا سنگ اندازان با پر رویی می گویند چرا آب چاه زلال نیست؟بیرون آوردن سنگها بی فایده بود دوباره بندازید توی چاه. مطمین باشید وتردیدی نکنید که روز به روز آب زلال تر حواهد شد.گام دوم مردم در اسفند 94، به زودی اثر مبارکش را نشان خواهد داد وپشتوانه گام سوم در انتحابات 96 خواهد بود .تردید نکنید. به قول آیت الله رفسنجانی، امسال هم مثل پارسال سال مردم است.انتظار همکاری دلواپسان که روز به روز مناصب ومنافع نیشتری را با رای وخواست مردم، از دست میدهند،در جهت منافع ملی، ساده لوحی است واز آنها همین انتظار میرود. (3654086) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.