نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429675
خسارت دولت از کاهش ۱ دلاری نفت چقدر است؟
با هر یک دلار کاهش قیمت نفت ۲۰ هزار میلیارد ریال و کاهش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام ۴۳ هزار میلیارد ریال از منابع در دسترس دولت برای طرح‌های عمرانی در سال ۹۶ کاسته خواهد شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۹
تسنیم نوشت: ردیف درآمدی واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای عمدتا ناشی از فروش نفت خام و میعانات گازی است. در لایحه بودجه سال 96، فروض دولت در ارتباط با سهم دولت از عواید حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی قیمت 55 دلاری نفت، صادرات حدود 2.5 میلیون بشکه‌ای نفت و میعانات در روز و نرخ ارز 33 هزار ریالی است. در مجموع پیش‌بینی می‌شود از رقم 1161 هزار میلیارد ریال لایحه برای واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، حدود 1005 هزار میلیارد ریال محقق شود.

ینابراین گزارش، اقلام عمده واگذاری دارایی‌های مالی، اسناد خزانه و فروش شرکت‌های دولتی است. برای این دو پیش‌بینی می‌شود که به ترتیب 125 و 60 هزار میلیارد ریال حاصل شود و در مجموع 196 هزار میلیارد ریال در بخش واگذاری دارایی‌های مالی منابع حاصل شود.

با احتساب ارقام فوق کل منابع عمومی در سال 1396 در حدود 2582 هزار میلیارد ریال محقق خواهد شد. بنابراین با کسر اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های مالی از این رقم حدود 335 هزار میلیارد ریال برای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (طرح‌های عمرانی) باقی خواهد ماند.  هرچند این رقم برابر 53 درصد رقم مصوب است اما نسبت به عملکرد چند سال اخیر بسیار چشمگیر و قابل اعتناست.

البته باید توجه داشت که عملکرد فوق تا حدود زیادی وابسته به تحقق عواید نفتی است. به طوری که با هر یک دلار کاهش قیمت نفت 20 هزار میلیارد ریال و کاهش 100 هزار بشکه‌ای نفت خام 43 هزار میلیارد ریال از منابع در دسترس برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای کاسته خواهد شد. برای مثال با کاهش قیمت نفت از 55 به 50 دلار عملکرد اعتبارات عمرانی از 335 به 235 هزار میلیارد ریال کاهش پیدا خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : قیمت نفت+لایحه بودجه96+دولت
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۰ ۰۹:۰۴:۲۵
چون دیگر کشورمان به سهمیه رسیده، از پس فقط هدف باید فروختن نفت با بالاترین قیمت باشد / اصلا دنبال این داستان نفت شل و حفاظت سهم بازار اینها نباشد. تولید ایران آن قدر نیست که جوش این کراها بزند/ این نگرانی مال غول هایی مثل روسیه و عربستان است/ (4091407) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۱۰ ۰۹:۰۶:۳۴
ممنون از این مقاله مفید. کاش سایر نویسندگان هم یاد بگیرند و بجای نوشته های سیاست زده کم عمق برای آگاه سازی مردم تلاش کنند. (4091411) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.