توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479779
ویکی‌لیکس: آمریکا از حمایت قطر و عربستان از گروه‌های تروریستی مطلع است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۱
پایگاه ویکی‌لیکس ایمیلی را افشا کرده است که طبق آن آمریکا از مدتها پیش از اقدامات حمایتی عربستان و قطر از تروریست‌های خاورمیانه و رقابت آنها برای تسلط بر کشورهای اهل سنت مطلع بوده است.

به گزارش فارس، پایگاه ویکی‌لیکس اعلام کرد که مقامات آمریکایی از حمایت‌هایی قطر و عربستان سعودی از اقدامات تروریستی در کشورهای خاورمیانه اطلاع داشتند.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بر طبق ایمیلی که اواخر وقت روز دوشنبه منتشر شد و مربطو به آگوست 2014 می‌شد، به لزوم مبارزه با گروه تروریستی داعش و بحران‌های نظامی در سوریه و عراق پرداخته شده است. اطلاعاتی که در این ایمیل آمده، بر مبنای اطلاعاتیست از سرویس‌های اطلاعاتی غربی گردآوری شده است.

در این ایمیل که برای «جان پودستا» مشاور «باراک اوباما» نوشته شده بود، آمده است: «ما باید اقدامات دیپلماتیک را به کار بگیریم و اقدامات اطلاعاتی برای اعمال فشار به دولت‌های قطر و عربستان سعودی را پیگیری کنیم چرا که این دولتها داعش و دیگر گروه های افراط‌گرا در منطقه را مورد حمایت‌های راهبردی و مالی قرار می‌دهند.»

در ایمیل یاد شده، همچنین به رقابت میان دوحه و ریاض برای تسلط بر اهل سنت هم اشاره شده است.

روز دوشنبه عربستان، بحرین، امارات متحده عربی و مصر اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده‌اند. آنها این کشور را به بی‌ثباتی در منطقه و حمایت از تروریسم متهم کرده‌اند.
 
کلمات کلیدی : ویکی‌لیکس، آمریکا ، قطر ، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.