نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 300370
باورهای غلط درباره سیستم گوارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۴
مهم‌ترین علت‌ زخم‌های سیستم گوارشی، میکروب هلیکوباکترپیلوری، استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن است.

به گزارش ایسنا، یک متخصص جراحی و لاپاروسکوپی گفت: همیشه یک سری عقاید و باورهای نادرست درباره بیماری‌ها و مسائل مربوط به سلامتی بین افراد وجود دارد، هر چند گاهی اوقات ممکن است این باورهای سیستم گوارشی درست از آب درآیند، اما هیچ پایه و اساس علمی ندارند و نباید آنها را پذیرفت.

دکتر غلامرضا زمانی، گفت: افزایش سن باعث یبوست نمی‌شود، بلکه داروهایی که افراد مسن مصرف می‌کنند موجب یبوست می‌شود. وی افزود: افراد مسن به اندازه کافی ورزش نمی‌کنند، خوب غذا نمی‌خورند و به اندازه کافی مایعات نمی‌نوشند که همه این عوامل باعث یبوست می‌شود.

این متخصص جراحی و لاپاروسکوپی با بیان اینکه درگذشته مردم تصور می‌کردند که غذاهای تند باعث زخم‌های سیستم گوارشی می‌شوند، اما حالا این نظریه را رد می‌کنند، گفت: غذاهای تند ممکن است باعث بدتر شدن زخم‌های گوارشی شود، اما به هیچ وجه موجب زخم گوارشی نخواهد شد. زمانی ادامه داد: مهم‌ترین علت‌ زخم‌های سیستم گوارشی، میکروب هلیکوباکترپیلوری، استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن است.

استرس می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را از جمله سیستم گوارشی را بدتر کند، اما در مورد بیماری‌های سیستم گوارشی هنوز مشخص نیست که استرس مولد این بیماری است یا نه.

این متخصص جراحی و لاپاروسکوپی با بیان اینکه ژنتیک در بروز بیماری‌های التهابی روده نقش دارد، اظهار کرد: بیماری‌های التهابی روده شامل بیماری کورون و کولیت اولسراتیو است و موجب ورم در دیواره روده‌ها می‌شود. برخی غذاها می‌توانند علائم سندروم روده تحریک پذیر را بدتر کنند، گاهی اوقات غذا خوردن نیز باعث تحریک سیستم گوارشی یا درد شکم، نفخ، اسهال یا یبوست می‌شود.

وی با بیان اینکه استرس و اضطراب نیز ایجادکننده سندروم روده تحریک پذیر است، گفت: غذاهایی را که می‌خورید و علائمی را که در شما بروز می‌کنند، یادداشت کنید تا تشخیص دهید چه غذایی باعث تشدید این علائم می‌شود.
 
کلمات کلیدی : گوارش، یبوست، سوءهاضمه،
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۷ ۱۰:۵۳:۳۴
تشکر ، تشکر (3248000) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.