نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490875
با رشد ۳۹۱ واحدی؛ کارشناس بورس: اخبار خوب و امید به دولت دوازدهم موجب رشد بازار سهام شد
بخش اقتصادی الف؛ 19 تیر 96
در پایان معاملات امروز بازار بورس تهران، شاخص کل، متاثر از گروهای دو گروه فلزی و معدنی با رشد حدود 391 واحدی به ارتفاع 79 هزار و 376 واحدی رسید؛ با این حال کارشناس بازار سرمایه با پیش بینی رشد خوب برای بورس، گفت: خبرهای خوب باعث رشد شده و شرایط بازار سرمایه برای رشد خوب مهیا شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۴
به گزارش الف؛ امروز  دوشنبه 19 تیر ماه 1396، شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر معاملات دو گروه فلزی و معدنی با رشد 391.61 مواجه شد و به عدد  ۷۹ هزار و ۳۷۷ واحد رسید که نشان از  خیز شاخص بازار سهام برای بازگشت به کانال 80 هزار واحد دارد.

در پایان معاملات سومین روز هفته جاری (دوشنبه) با توجه به حجم کم معاملات، در  بازار سهام تعداد 585 میلون 449هزار سهم میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش بیش از 158 میلیارد تومان در 49 هزار و 600نوبت دادوستد شد؛ بازار سهام در حالی برای سومین روز متوالی شاهد رشد شاخص بوده و کارشناسان تداوم آن را پیش بینی می‌‌کنند.

در پایان معاملات امروز همچنین شاخص کل هم ‌وزن با افزایش 54 واحد به 17 هزار و 323 واحد، شاخص سهام آزاد شناور با رشد 633 واحد به 86 هزار و 773  واحد، شاخص بازار اول با افزایش 380 واحد به 54 هزار و 790  واحد و شاخص بازار دوم با رشد 254 واحد به 177 هزار و 612 واحد رسید.

کارشناس بورس:
عظیم ثابت کارشناس بازار سرمایه در مورد رشد این روزهای شاخص بورس، به الف، گفت: به نظر می‌رسد بخش از این رشد به تغییرات در پالایشگاهی ایجاد شد و در حقیقت شروع رشد بازار ورق خورد که نمادهای پالایشگاهی‌ها به دلیل تعدیل مثبت متوقف شدند.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه در سال 96 رشد چندانی نداشت و حدود 3 درصد شاخص کل جابه‌جا شد، افزود: پیش‌بینی می‌شد که بعد از ماه مبارک رمضان که بازار به‌تدریج رشد کند.

ثابت با اشاره به اینکه کاهش نرخ سود بانکی جدی شده است، گفت: یکی از موضوعاتی بورس با آن سال‌ها مواجه بوده، بالا بودن نرخ سود بانکی است که این روزها خبرهایی آمد که مبنی بر اینکه کاهش نرخ سود رخ دهد.

این کارگزار بورس تصریح کرد: مجموعه موارد بالا با توجه به اینکه کابینه دولت دوازدهم هم در حال مشخص شدن است، باعث رشد بازار شده هرچند این رشد چندان مشعشع نیست و در حدود 10 الی 150 واحد رشد شاخص است.

ثابت ادامه داد: همچنین در شرکت‌های آی تی هم خبرهای خوبی منتظر شد که اکثراً با اقبال مواجه شدند هم در رشد شاخص تأثیرگذار بود؛ البته قرارداد توتال هم در رشد این روزهای بازار نقش دارد و این خبرهای خوب باعث رشد شده و قرارداد توتال نشان داد که راه برای ورود شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری بازشده است.

به اعتقاد وی، شرایط بازار سرمایه برای رشد خوب مهیا شده است؛ این موضوع هم ازلحاظ اصلاح شاخص و هم با توجه به اینکه انتظار از دولت جدید این است که اقتصاد از ثبات برخوردار باشد و شرایط در چهارساله دوم بهتر می‌شود که باعث رشد سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه شاهد هستیم.

کارشناس بازار سرمایه انتشار در مورد اینکه آیا اخبار خود در حوزه اقتصادی و امید به عملکرد دولت آینده باعث این رشد در بورس شده است، گفت: بله این‌طوری است؛ البته این بحث مطرح است که شاخص بورس ازنظر تکنیکالی هم در جایگاهی خوبی است و نشان می‌دهد رشد خوبی را تجربه کند.

ثابت در مورد برگزاری مجامع شرکت‌ها و تقسیم سود و نقش آن در رشد سه روز نخست هفته جاری، گفت: تقسیم سود نسبت به سال‌های قبل به‌صورت محسوسی نسبت به سال‌های گذشته کاهش‌یافته است که هم خوب و هم بد است.

وی تأکید کرد: بااین‌حال فکر نمی‌کنم تقسیم سود در رشد شاخص تأثیرگذار باشد؛ زیرا یکی از مشکلات عمده شرکت‌ها، سرمایه در گردش است که سهامداران عمده هم این نظر رادارند که هر میزان منابع در داخل شرکت بماند خوب است و باید تلاش کنند منابع از شرکت خارج نشود.

این کارگزار بازار سهام تصریح کرد: هرسال میزان سود نقدی که شرکت‌ها توزیع می‌کنند به‌صورت کلی کاهش پیداکرده و از حدود 50 هزار میلیارد تومان به حدود 30 هزار میلیارد تومان رسیده است و نشان می‌دهد جذابیت رفتن به مجامع خودبه‌خود کاهش پیداکرده است.

ثابت نرخ سود مصوب در این مجامع خیلی چشمگیر نیست و با توجه شرایط اقتصادی کشور تا حدود منطقی است و تأثیری در رشد ندارد. موضوعی که برای سرمایه‌گذاران مهم است تداوم سودآوری است که امیدواریم تحقق پیدا کند.

اقبال معدنی‌ها و فلزی‌ها برای خرید
براساس این گزارش، گروه معدنی‌ها و فلزات اساسی امروز مورد اقبال خریداران قرار گرفتند و باعث رشد شاخص شدند. امروز  شرکت های همراه اول با 107 واحد، صنعتی و معدنی گل گهر با 54 واحد و ملی صنایع مس ایران با 49  واحد تاثیر مثبت، باعث رشد شاخص شده و شرکت های تاپیکو با 33 واحد، پتروشیمی پردیس با 13 واحد و فولاد خراسان با 15 واحد تاثیر منفی، مانع رشد بیشتر شاخص شدند.
 
امروز در گروه خودرویی‌ها 240 میلیون سهم گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو معادل 16 درصد از کل سهام این شرکت به قیمت هر سهم 667 تومان روانه میز فروش بورس تهران در آستانه برگزاری مجمع عادی سالیانه این شرکت شد.

امروز 119.6 میلیون اوراق بهادار خودرویی‌ها به ارزش 16 میلیارد تومان در 9.5 هزار نوبت معاملاتی داد و ستد شد که این گروه در حاشیه 3 درصد مثبت با قیمت پایانی 2,678 ریال به کار خود خاتمه داد. در پایان معاملات، خلنت  و خموتور مثبت کامل و صف خرید بودند، خکاوه نیز در حوالی مثبت کامل جزو سبزترینهای گروه بود، خکاوه با 31 میلیون بیشترین حجم گروه را داشت.

امروز گروه معدنی‌ها و فلزی‌ها با اقبال عموم خریداران روبه‌رو باشد، در این بین، «کگل» با وجود معامله کمتر از 14 میلیون سهمی در سقف کامل قیمت‌ها در پایان معاملات امروز با صف خرید پایدار حدود 17 میلیون سهمی به کار خود پایان داد. در ملی صنایع مس ایران نیز با وجود تداوم عرضه سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی، اما همچنان اقبال به خرید سهام فملی در روندی متعادل ادامه دارد.
 
همچنین امروز فولاد مبارکه اصفهان شاهد معامله بیش از 61 میلیون سهمی بود که عمده آن را فروشندگان حقوقی به خریداران حقیقی در محدوده سقف کامل قیمت‌ها واگذار کردند، با این همه همچنان سفارش‌ فروش پرحجم برای روز آینده در سقف کامل قیمت‌های امروز در سامانه معاملات چیده می‌شود.
 
رفت و آمد 9 نماد
در پایان معاملات تالار های بورس ر تهران 6 نماد بازگشایی و 3 نماد متوقف شد.  نماد معاملاتی شرکت های ایران ترانسفو(بترانس)،صنعتی پارس خزر(لخزر)پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، روز دارو(دروز) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی، قند مرودشت (قمرو)با توجه به اعلام پیش بینی درامد هر سهم سال مالی منتهی به 1397/04/31 بازگشایی شدند.

رشد یک واحدی فرابورس
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش یک واحدی به ۹۰۱ واحد رضایت داد و صعود آن به ارتفاع 901 واحدی، حدود 70 درصد از حجم کل مبادلات نیز به بازارهای اول و دوم  اختصاص یافت.

امروز معامله 292میلیون سهم به ارزش بیش از 2 هزار و 460 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس دادوستد شد که حدود 70 درصد از حجم کل مبادلات نیز در بازارهای اول و دوم دست به دست شد؛ بدین ترتیب نزدیک به 197 میلیون سهم به ارزش افزون بر 437 میلیارد ریال در این دو بازار بین سهامداران تغییر مالکیت یافت.

امروز نماد ذوب، ارفع و شتوکا از پر بازدیدترین نمادهای فرابورسی بودند که تا آستانه مثبت کامل رشد قیمتی داشتند، در مقابل نمادهای حسیر، شلیا، چکاپا، فولای و سمگا از نمادهای پر بیینده سرخ پوش بودند

در این روز میدکو با 2 واحد، ذوب 1.68 واحد، زاگرس 0.67 واحد و ارفع 0.6 واحد بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص فراب روس را به نام خود ثبت کردند؛ در مقابل مارون معادل 1.82 واحد، شپاس 0.75 واحد و وملل با 0.56 واحد بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
 
کلمات کلیدی : بورس+بازار سهام+ر شد بازار سهام+اقتصاد ایران+معاملات بورس+عظیم ثابت
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۸:۴۱:۳۰
کارشناس بورس : هر کاری میکنید بکنید تا ما بیشتر سود کنیم

اجرکم عندالله (4467474) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۹:۳۵:۴۳
در این 4 سال که بورس بعد از دی ماه سال 92 فقط رشد منفی داشته و سهامداران خرد را به خاک سیاه نشانده است آنهم با تدابیر خردمندانه دولت یازدهم!!!!!!! (4467590) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.