توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491018
سگ‌ها پارکینسون را سال‌ها قبل از ظهور تشخیص می‌دهند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۳۸
قدرت بویایی سگ‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا بیماری پارکینسون را سالها قبل از ظهور و بروز تشخیص دهند.

به گزارش تسنیم، احتمالا به زودی می‌توان از قدرت بویایی سگ‌ها برای تشخیص بیماری پارکینسون سالها قبل از بروز علائم آن استفاده کرد. بر اساس گزارش تلگراف، محققان در تلاشند تا مولکول‌های بو را که با این بیماری ارتباط دارند، پیدا کنند تا از این طریق بتوانند سگ‌ها را برای تشخیص این بیماری آموزش دهند.

این ایده ابتدا زمانی محققان را به فکر انداخت  که بیماری پارکینسون می‌تواند بوی قابل تشخیصی داشته باشد که زنی با حس بویایی قوی در شهر «پرت» اسکاتلند ادعا کرد 6 سال قبل از ابتلای همسرش به این بیماری و پیش از بروز هر گونه اختلال حرکتی، متوجه تغییری در بوی بدن وی شده بود.

طبق این گزارش، محققان این زن را مورد آزمایش قرار دادند و متوجه شدند که وی از طریق بو کردن نمونه‌های پوستی می تواند مبتلایان به پارکینسون را از افراد سالم تمییز دهد. این زن همچنین در یک مورد فردی را شناسایی کرد که علی‌رغم ابتلا به پارکینسون، اما علائم این بیماری را نداشت و ابتلای وی تشخیص داده نشده بود .

بر این اساس، محققان دانشگاه منچستر و یک موسسه تحقیقاتی خیریه در انگلیس مطالعه‌ای را آغاز کردند تا از سگ‌ها برای آزمایش نمونه‌های پوستی به منظور تشخیص پارکینسون با استفاده از حس بویایی فوق العاده آنها استفاده شود.

تخمین زده می‌شود که آن بخش از مغز سگ‌ها که به تجزیه و تحلیل بو اختصاص دارد، 40 برابر بزرگتر از یک انسان است.

به گفته محققان، شناخت پتانسیل کامل سگ ها برای تشخیص بیماری های انسان آغاز شده است و اگر بیماری‌ها رایحه داشته باشند، در ان صورت می‌توانیم از سگ‌ها برای تشخیص آنها استفاده کنیم.

سگ‌ها 300 میلیون گیرنده بویایی در بینی خود دارند که این شمار در انسان ها تنها پنج میلیون است؛ سگ ها حسگرهای زیستی رده اول محسوب می‌شوند و توانایی آنها برای کمک به انسان ها پیشرفت علمی مهمی عنوان می‌شود.

بیماری پارکینسون یا PD، لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌شود شیوع آن در تمام مناطق جهان یکسان است.
 
کلمات کلیدی : سگ‌،پارکینسون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.