نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505715
«برنامه اشتغال»در پیچ‌ وخم سازمان برنامه/ تاخیر۵۲روزه تخصیص اعتبار
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۹
با گذشت حدود دو ماه از ابلاغ «برنامه اشتغال فراگیر در سال ۹۶» به کلیه دستگاه‌های اجرایی اما هنوز اعتبارات اجرای این طرح از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا نکرده است.
 
به گزارش مهر، برنامه اشتغال فراگیر به عنوان سیاست مرجع دولت در حوزه اشتغالزایی در سال ۹۶ محسوب می‌شود که بر اساس آن اشتغالزایی ۹۷۱ هزار و ۷۰۰ نفر طی سال جاری هدف‌گذاری شده است.

 بر اساس برنامه اشتغال فراگیر، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف بود حداکثر تا پانزدهم تیرماه در چارچوب آیین‌نامه‌های اجرایی تبصره‌های قانون بودجه ۹۶، نسبت به اعلام زمان بندی تخصیص منابع و تامین اعتبار لازم برای اجرای طرح‌های «کارورزی»، «مهارت آموزی در محیط کار واقعی»، «مشوق‌های کارفرمایی» و «توسعه رسته‌های منتخب» به میزان ۵ هزار میلیارد ریال اقدام کند اما همچنان اعتبارات بودجه‌ای اجرای برنامه اشتغال فراگیر از سوی این سازمان تخصیص نیافته است.

دولت در راستای اجرای برنامه اشتغال فراگیر، اشتغالزایی برای ۹۷۱ هزار و ۷۰۰ نفر را در سال جاری هدف‌گذاری کرده که قرار است ۶۵۱ هزار و ۹۰۰ شغل از محل فعالیت‌های مرتبط با بخش‌های اقتصادی، ۲۲۸ هزار شغل از طریق فعالیت‌های مرتبط با مداخلات سیاستی از جمله طرح‌های اشتغالزا و ظرفیت ساز و همچنین ۹۱ هزار و ۸۰۰ شغل در حوزه نهادهای حمایتی ایجاد شود.

بخشی از اعتبارات ایجاد این میزان فرصت شغلی قرار است از محل اعتبارات بودجه‌ای به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان تامین شود.

همچنین بخشی از اعتبارات اجرای برنامه اشتغال فراگیر طبق جدول زیر به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی و بخش دیگری تا سقف هزار میلیارد تومان در صورت تامین منابع و تصویب مجلس شورای اسلامی، از محل صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

جدول توزیع منابع مالی 
 
ردیف فعالیت‌های مرتبط با اشتغالزایی دستگاه‌های مسئول فرصت شغلی اعتبارات(میلیارد ریال) تسهیلات بانکی(میلیارد ریال) تسهیلات صندوق توسعه ملی(درصورت تامین منابع وتصویب مجلس)
۱          
رسته‌ها و فعالیت‌های مرتبط با بخش‌های اقتصادی
کلیه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با
رسته‌ها و فعالیت‌ها
۶۵۱۹۰۰ ۲۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰ ۸۰۰۰
۲ فعالیت‌های مرتبط با مداخلات سیاستی(طرح‌های اشتغالزا و ظرفیت ساز و ...) وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های تابعه  ۲۲۸۰۰۰ ۳۰۰۰ --- ---
۳ کسب و کار و اشتغالزایی حمایتی نهادهای حمایتی و عمومی غیردولتی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۹۱۸۰۰ --- --- ۲۰۰۰
۴ جمع کل ۹۷۱۷۰۰  ۵۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰
 
در همین زمینه یک منبع آگاه در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت اجرای برنامه اشتغال فراگیر به عنوان برنامه مرجع دولت برای اشتغالزایی در سال ۹۶ گفت: به رغم ارسال نامه از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رئیس سازمان برنامه و بودجه هنوز اعتبارات اجرای این طرح تامین نشده است.

وی افزود: نظر به پیگیری‌های مکرر اما تخصیص این اعتبارات مدام به زمان دیگری موکول می‌شود که اجرای برنامه اشتغال فراگیر را به تعویق انداخته است.

این منبع آگاه از آمادگی وزارت کار برای ابلاغ برنامه اشتغال فراگیر به استان‌ها و هماهنگی برای اجرای این برنامه خبرداد و گفت: تمام مطالعات اجرای برنامه اشتغال فراگیر مبنی بر شناسایی رسته‌ها و ظرفیت‌های اشتغال مرتبط با بخش‌های اقتصادی انجام شده که در صورت تخصیص منابع طرح اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: با گذشت ۵۲ روز از ابلاغ «برنامه اشتغال فراگیر در سال ۹۶» به کلیه دستگاه‌های اجرایی از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اما هنوز اعتبارات اجرای این طرح از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا نکرده است.
 
کلمات کلیدی : سازمان برنامه و بودجه + اشتغال
 
ناشناس
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۶:۰۷:۳۸
اصلا سازمان برنامه و بودجه برای مواقع ضروریه نه زمان توسعه تمام طرح ها و سرعت پیشرفت کشور این سازمان میگیره به همین دلیلم بود که این سازمان تو دولت قبلی تعطیل کردن. چون اصلا ضرورتی نداره این سازمان حتی رسمیتم نداره یه چیزی مندر اوردیه که تو خیلی از دولت ها و کشورها اصلا وجود نداره از همون اول جلوی تمام کارهارو همین سازمان گرفت روال طولانی شدن استخدام ها هم همین سازمان باعثش شده. اصلا مدیریت مدرن و کوانتومی اینطور چیزی قبول نمیکنه دوره مدیریت های کلاسیک دیگه تموم شده. (4545866) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.