توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471182
ابتکار: محیط زیست و اقتصاد ایران توان تحمل بی‌خردی را ندارد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشستی با فعالان اقتصادی استان آذربایجان شرقی گفت: محیط زیست و اقتصاد ایران دیگر توان تحمل دوره‌ دیگری از بی‌خردی را ندارند.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار اظهار کرد: اگر اقدامی انجام شده، در راستای تکالیف‌مان بوده و ما همه‌ تلاش خود را برای انجام وظیفه به کار گرفته‌ایم و اگر توفیقی حاصل شود، نتیجه‌ لطف خداوند است.

وی افزود: دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ در شرایط سختی روی کار آمد و سختی‌ها و دشواری‌های اقتصادی از تورم گرفته تا نواسانات ارزی و ناپایداری‌هایی که فعالیت‌های اقتصادی را دشوار می‌کرد، همه و همه در ابتدای روی کار آمدن دولت وجود داشت و سختی‌هایی را ایجاد می‌کرد.

وی با تاکید بر اینکه جوامع خردمند هرگز اتفاقاتی که درک کرده‌اند را فراموش نمی‌کنند، بیان کرد: جوامع خردمند، از تاریخ عبرت می‌گیرند و با برنامه‌ریزی، تصمیم می‌گیرند؛ دولت تدبیر و امید نیز با تمام مشکلات از همان ابتدا مباحث محیط زیست را در اولویت‌کاری خود قرار داد، چرا که دریاچه ارومیه زنگ خطر بحران زیست محیطی را به صدا درآورده بود که نشانگر وضعیت ۱۲۰ مورد از تالاب‌ها، دشت‌ها و مناطق مختلف کشور بود و کشور را با مشکل روبه رو می‌کرد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در کنار بحث اشتغال، برجام و حل و فصل تحریم‌های ظالمانه، مباحث زیست محیطی را نیز به طور جدی در دستور کار خود قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه باید اقتصاد را در بعد تحولات جهانی ببینیم، تشریح کرد: اکنون که زنجیرها از پای ما بردشته شده، امید است مسیر اقتصادی تسهیل شود و بتوانیم همپای تحولات جهانی حرکت کنیم، در دنیا چند تحول بزرگ اتفاق افتاده و در کنار رشد اقتصادی و اجتماعی به مسائل حفاظت از محیط زیست و تغییر اقلیم و... نیز اهمیت داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دنیا به اینکه نتیجه رسیده که در مقابل گرمایش زمین و آثار مخرب آن باید ایستادگی کرد، افزود: این تحولات به ما می‌گوید که دیگر مباحث زیست محیطی بحث‌های ضابطه گذار نیست، بلکه مباحثی اقتصادی است.

ابتکار با اشاره به ارائه‌ موضوعاتی چون اقتصاد سبز از سوی دولت تدبیر و امید، خاطرنشان کرد: در اقتصاد سبز، اقتصادی موفق است که ارزیابی توان واقعی از سرزمینش داشته باشد؛ در چنین اقتصادی مبتنی بر ظرفیت‌های زیستی، فرصت‌های اقتصادی شناسایی می‌شوند.

وی با اشاره به شاخص‌های اقتصاد سبز، بیان کرد: رشد سبز، رشدی است  که همه‌ ابعاد رشد اقتصادی را منهای آلودگی و تخریب محیط زیست داشته باشد؛ تخریب محیط زیست نه تنها به انسان‌ها بلکه به خود اقتصاد کشور نیز لطمه می‌زند، چرا که طبیعت ثروت عمومی کشور بوده و در صورت خسران طبیعت آثار آن در اقتصاد نیز نمایان خواهد شد.

وی با بیان اینکه منابع آب استراتژیک کشور در دولت نهم و دهم از دست رفت، تاکید کرد: این منابع به دلیل عدم مدیریت صحیح، برداشت‌های بی‌رویه و... از دست رفت و اکنون نیز علی رغم چرخش‌های اساسی، در این خصوص وضعیت خوبی نداریم. منابع آبی استراتژیک کشور متعلق به نسل آینده نیز بود که اکنون بسیار وضعیت نگران کننده‌ و شرایط شکننده‌ای دارد.

وی یادآور شد: امروز در دنیا بهینه‌سازی انرژی مورد توجه بوده و امری مهم است که مشاغل جدیدی را در پی دارد و بهینه‌سازی مصرف انرژی یکی از محورهای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پیش‌بینی ۳۰۰ میلیاردی دولت در جهت حمایت ویژه از بخش صعنت، تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید، مشارکت بخش خصوصی در حفاظت از محیط زیست بسیار چشمگیر بوده است و در حوزه‌ مالیات سبز نیز اقدامات بسیار ویژه‌ای انجام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌شرقی، هزینه‌های آلودگی‌ هوا را طی سه و نیم سال گذشته کاهش داده است، گفت: صندوق ملی محیط زیست ایران از سال گذشته فعال شده که این صندوق در دولت نهم تعطیل شده بود، چرا که احتمالا نیازی به وجود چنین صندوقی نمی‌دیدند، در حالی که این صندوق به منظور حمایت و اعطای تسهیلات بین‌المللی، حمایت از پروژه‌های زیست محیطی و یا فعالیت‌های مرتبط با آلوگی هوا و پسماند راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه در دنیا اکنون اقتصاد را خط مستقیم نمی‌دانند، افزود:  اقتصاد فرایندی دایره‌ای است و هرچیزی که تولید می‌شود در نهایت باید برای بازگشت آن به چرخه‌ اقتصاد یا طبیعت اندیشه کرد. ما در ایران سالی ۱۰ میلیون تلفن‌همراه به عنوان دور ریز خواهیم داشت، این تلفن‌های همراه سرشار از فلزات سنگین است و توجیه اقتصادی خوبی دارد که می‌تواند مورد بازیافت قرار گیرد؛ بازیافت نیز می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال و تولید داشته باشد.

ابتکار با بیان اینکه ما اصلا نباید چیزی به عنوان دور ریز داشته باشیم، تاکید کرد: در قانون خلقت چیزی با عنوان دور ریز وجود نداشته و از زمانی که زندگی شهرنشینی به وجود آمده، پسماند و مواد دورریز نیز پدیدار شده است.

وی تشریح کرد: امروز در فرآیند نوین اقتصادی بحث بازیافت پیش‌بینی شده است؛ پسماند بخشی از اقتصاد مقاومتی و اقتصاد سبز است که باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم، چرا که اگر از امروز در این خصوص شروع به فعالیت کنیم، دیگر از دنیا عقب نخواهیم ماند.

وی با بیان اینکه اتحادیه‌ اروپا به مدت پنج سال است که در تمامی عرصه‌های بازیافت، شروع به کار کرده است، گفت: در صندوق ملی این آمادگی را داریم و استانی مثل آذربایجان شرقی با تعهد، علاقه و مسئولیت‌پذیری خود بدون شک می‌تواند چنین کاری را در بحث بازیافت دنبال کند.

ابتکار با اشاره به اینکه آلوده کردن آب نوعی اسراف و قدرناشناسی است، خاطرنشان کرد: دورریز پسماندهایی که خاک را نابود می‌کند کار اشتباهی بوده و این مسائل باید با برنامه‌ریزی پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت و فعالیت‌های معدنی و صنعتی در آذربایجان‌شرقی بالاست، یادآور شد: این استان در حوزه‌ گردشگری نیز ظرفیت‌ها و زیبایی‌های فوق‌العاده‌ای داشته و حفاظت از طبیعت و برنامه‌ریزی جهت استفاده‌ مناسب از آن نباید فراموش شود.

ابتکار بیان کرد: رقابتی با عنوان «رقابت صنعت سبز» را شروع کرده‌ایم و تمامی واحدهای سبز که در جهت تحقق استاندارهای محیط زیست گام برداشتند، می‌توانند از طریق ثبت نام الکترونیکی در این رقابت شرکت کنند و طی آن به مدت یک سال اجازه دارند که از عنوان صنعت سبز در فعالیت‌هایشان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴ رتبه‌ اول صنعت سبز کشوری مختص آذربایجان‌شرقی بوده است، تاکید کرد: امید است در انتخابات همه پرشور حضور یافته و با انتخاب‌های خوب برای سربلندی و اقتدار ایران آینده ای روشن رقم زنند.
 
کلمات کلیدی : ابتکار، محیط زیست
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.