توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429288
کدام حزب به کابینه حریری رای منفی داد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۱
نمایندگان حزب کتائب لبنان (متحد پیشین رژیم صهیونیستی) از دادن رای اعتماد به کابینه لبنان به ریاست سعد حریری خودداری کردند.

العالم: نبیه بری رئیس پارلمان لبنان، چهارشنبه با اعلام رای اعتماد نمایندگان به دولت سعد حریری با اکثریت 87 رای، به جلسه پارلمان پایان داد.

سعد حریری در جلسه سه شنبه که برای همین منظور برگزار شده بود به سوالات نمایندگان پاسخ داد و بار دیگر بر آنچه در برنامه دولت آمده است تاکید کرد.

نبیه بری شمار نمایندگان حاضر و شرکت کننده در رای گیری را 92 نفر اعلام کرد و گفت از این تعداد 87 نفر به کابینه رای اعتماد داده اند. چهار نفر به کابینه رای عدم اعتماد دادند و یک نفر نیز رای ممتنع داده است.

حسین عواد خبرنگار المنار در گفتگویی از مقر پارلمان لبنان در خصوص جلسه رای اعتماد به کابینه گفت: این نخستین بار است که دولت به سرعت از پارلمان رای اعتماد می گیرد.

به گفته وی، خالد الضاهر، سامی الجمیل، ندیم الجمیل و سامی سعاده نمایندگانی هستند که به کابینه سعد حریری رای اعتماد ندادند. به جز خالد ظاهر بقیه این افراد از حزب کتائب هستند. عماد الحوت نیز در این جلسه رای ممتنع داد.

در طول جنگ داخلی لبنان، حزب کتائب متحد استراتژیک اسرائیل به شمار می‌رفت و با همراهی دیگر احزاب ملی‌گرای لبنانی، با سازمان آزادی‌بخش فلسطین و نهضت ملی لبنان به جنگ خیابانی می‌پرداخت. در سال ۱۹۸۲ آریل شارون با محاصره بیروت راه را برای به قدرت رسیدن فالانژیست‌ها هموار کرد.

حزب کتائب با نام قبلی حزب فالانژ لبنان، یکی از حزب‌های راستگرای تندرو در کشور لبنان است. اگر چه حزب فالانژ لبنان به طور رسمی یک حزب سکولار است، اما به کلیسای مارونی منتسب است و برای حفظ منافع مسیحیان مارونی در لبنان فعالیت می‌کند. حزب فالانژ لبنان یکی از بازیگران اصلی در طول جنگ داخلی لبنان بود که از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ میلادی در لبنان جریان داشت که نهایتاً با اخراج سازمان آزادی‌بخش فلسطین از لبنان پایان یافت.
 
کلمات کلیدی : میشل عون،سعد الحریری، لبنان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.