نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468438
انتقاد وزیربهداشت به از بین بردن سرمایه اجتماعی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۶
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتقاد نسبت به آنچه از بین بردن سرمایه‌اجتماعی در جامعه عنوان می‌کرد، تخریب‌هایی که در زمان انتخابات خصوصا انتخابات ریاست‌جمهوری رایج است را عاملی موثر در از دست رفتن بخشی از سرمایه‌ اجتماعی دانست.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی شامگاه چهارشنبه در مجمع سلامت استان فارس گفت: در این دولت خدمات خوبی در حوزه سلامت به جامعه عرضه شد که یکی از این خدمات، پایه‌گذاری مجمع ملی سلامت بود که فارس بعد از یزد دومین استانی است که این مجمع را در سطح استانی تشکیل می‌هد.

وی با تصریح اینکه 75 درصد از سلامت در اختیار وزارت بهداشت و مردم نیست، خاطرنشان کرد: این بخش از سلامت در اختیار سایر بخش‌های جامعه از استانداران، فرمانداران، بخشداران گرفته تا روسای تمام سازمان‌ها و نهادهای کشور است.
هاشمی با بیان اینکه بسیاری از علل مرگ و میرها به سایر دستگاه‌ها باز می‌گردد، گفت:  70 درصد از بیماری‌ها غیرواگیر است و تصادفات، سکته‌های قلبی و مغزی و ... جزو این بیماری‌ها محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد اگر روند کنونی مهار نشود در آینده تعداد افراد معلول و بیمار بیشتر هم خواهد شد.
وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه غذا توسط جهادکشاورزی فارس و با تصریح اینکه از انجام اقدامات گسترده در تمام بخش‌ها اطمینان دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه این روزها شاهد بی‌انصافی نسبت به دولت و اقدامات انجام شده توسط دولت هستیم.
او با بیان اینکه بخشی از سلامت جامعه مربوط به سلامت روانی و اخلاقی است، گفت: آن بخش از سلامت که با روح و اخلاق مرتبط بوده و بنای اجتماع را تشکیل می‌دهد، بسیار اهمیت دارد و همه جوامع متاثر از آن هستند.
وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه در جامعه دروغ، تهمت، غیبت و تخریب آن هم به هر قیمتی، رواج یافته و در این فصل‌ها (زمان انتخابات) اوج می‌گیرد؛ ما چند انتخابات ریاست‌جمهوری را بعد از انقلاب اسلامی برگزار کرده‌ایم و متاسفانه در هر بار بخشی از سرمایه‌اجتماعی از دست رفته است.
هاشمی اضافه کرد: افرادی به‌عنوان صالح توسط شورای نگهبان تایید می‌شوند و همین افراد در حضور 80 میلیون همه را تخریب می‌کنند؛ این مسائل موجب غصه همه می‌شود؛ می‌گویند خسته هستند، مدیریت سنتی دارند، اما آمارها حکایت از انجام اقداماتی گسترده و تاثیرگذار دارد.
وی با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی رئیس جهادکشاورزی فارس در خصوص کاهش میزان استفاده از سموم کشاورزی در این استان، گفت: سمومی که در گذشته استفاده می‌شد، به دلیل وجود تحریم‌ها از مبدا نادرستی تهیه شده و غیر مرغوب بود؛ استفاده از این سموم گاه تا 40 برابر حد مجاز افزایش داشت و همین موضوع یکی از عوامل مهم سرطان به شمار می‌رود؛ البته این موضوع در تمام دنیا وجود دارد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر اقدامی در جمهوری اسلامی انجام شده و می‌شود، همه باید قدر دان باشیم و یکدیگر را متهم و تخریب نکنیم.
وی با بیان اینکه روح و روان مردم بسیار مهم‌ است، گفت: فضای مجازی که می‌شود از آن خوب استفاده کرد، امروز به دلیل استفاده نادرست به تهدیدی تبدیل شده است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه دستگاه‌های قضایی و قانون‌گذاری نیز در سلامت جامعه بسیار تاثیرگذار هستند، گفت: سالانه حدود 18 هزار نفر بر اثر تصادف در ایران فوت می‌کنند؛ این موضوع امروز به امری عادی تبدیل شده است؛ هر هفته انگار هواپیمایی سقوط می‌کند، در این بین یا قانون، یا پلیس، یا صنعت، یا جاده، یا فرهنگ رانندگی یا سایر عوامل موثر است و من اعتقاد دارم که همه با هم مشکل دارند.
هاشمی با تصریح اینکه همه در سیاسی کردن مسائل و مشکلات جامعه و مردم استاد هستیم، گفت: قطاری تصادف می‌کند، هیاهو ایجاد می‌کنیم و بعد از آن انگار اتفاق نیفتاده است؛ ساختمان پلاسکو آتش می‌گیرد، یکی دو هفته احساسات مردم را تحریک می‌کنیم و تمام می‌شود حال آنکه امکان دارد هر یک از این حوادث بار دیگر رخ دهد.
او با بیان اینکه در موضوع سلامت اقدامات زیادی پیش‌روی جامعه وجود دارد، گفت: برای سلامت روح و روان باید به آموزه‌های دینی بازگردیم، باید به سال‌های اول انقلاب و دوران دفاع مقدس بازگشت.
وزیر بهداشت وضعیت فارس به لحاظ هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در بخش‌های تاثیرگذار بر سلامت را هماهنگ‌تر دانست و با اشاره به آمار ارائه شده در مورد کاهش ابتلا به سالک، گفت: کاهش بیماری سالک در فارس افتخار آمیز است و نمی‌توان گفت تنها کار حوزه پزشکی بوده.
هاشمی با بیان اینکه در ابتدای کار دولت 17 استان درگیر بیماری سالک بود، گفت: امروز این بیماری ریشه‌کن نشده و به راحتی هم ریشه‌کن نخواهد شد اما در گام اول جلوی رشد آن گرفته شد و اکنون هم از آمار آن کاسته می‌شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد که اقدامات تاثیرگذار، آن بخش از اقداماتی است که از دوران کودکی و نوجوانی در فرد و جامعه نهادینه می‌شود.
به گزارش ایسنا، در جلسه مجمع سلامت استان فارس، از مدیران و مسئولان دستگاه‌های عضو این مجمع قدردانی شد.
 
کلمات کلیدی : وزیر بهداشت+طرح تحول سلامت+سرمایه اجتماعی
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۰۶:۲۹:۲۱
سرمایه اجتماعی از ان موقع نابود شد که عده ای مدیر نما به مال اندوزی میلیاردی پرداختند و چشم خود را به روی مردمی که انها رتا به منصب گمارده بودند بستند...سرمایه اجتماعی زمانی از بین رفت که فساد سیستماتیک شد....و عده ای مردم را ریز دیدند (4311038) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۰۷:۲۶:۳۷
این وزیرمحترم به همه چیز انتقادوپیشنهاد دارد ولی کارهای خود وزیرمجموعه اش رادرست نمی کند وظاهرا فقط زورش به کارمند ضعیف خودمی رسد کارانه پرستاران ازمهرماه سال قبل پرداخت نشده درصورتی کارانه پزشکان درآخرسال 95به طورکامل پرداخت شد کارکنان ستادی دانشگاه های علوم پزشکی هم هم اضاقه کارودیگرمزایای خودرا کامل دریافت می کنند وهم اازافزایش 35% فوق العاده شغل سال قبل بهره مند شده اند بیچاره پرستاران که ازمهرماه 95کارانه خودرا دریافت نکرده اند ازمزایای فوق العاده شغل هم بی بهره اند هئیت امنای دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هم مصوب کرده که درسال جدید فقط یک سوم کارانه پرستاران قابل پرداخت است پرستاری که باید یک نفربه جای 3نفرکارکند واضافه کاراجباری هم بیاید تازه به یک سوم مزد زحمات خودرادریافت کند .وزیرمحترم باچه وجدانی به این مجموعه مدیریت می کند مردم خودقضاوت کنند. (4311101) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۰۷:۴۱:۱۸
این طرح تحول سلامت مانند مسکن مهر در دولت قبل است. خیلی خوب و عالیست ولی مشکل تأمین اعتبار دارد. برای همین حتی دولت افتخار و استفاده تبلیغاتی نمیکند.میداند که اگر دوباره انتخاب شود تغییری اساسی میدهد. (4311118) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۰۸:۲۹:۲۷
وزیر پزشکان اندوخته های بیمه ها وسرمایه های مردم روهم به جیب پزشکان ریخت واونها روازبین برد. (4311157) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۰:۱۵:۵۴
در دهان من هفت دندان پوسیده وجود دارد وزیر جان، که ادعا می کنی در این چهار سال خیلی خدمات انجام داده ای.پول ندارم و نمی توانم حتی از مقابل مطب دندان پزشکان عبور هم کنم برای من چه کرده ای؟ ماهی یک ونیم میلیون تومان یعنی روزانه پنجاه هزار تومان در آمد دارم هر بار ویزیت پنج دقیقه ای دکتر قلب پدرم پنجاهزارتومان است و شما این قدرا ادعای خدمت داری. (4311314) (alef-11)
 
محمد
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۵ ۱۵:۰۴:۲۰
وزارت محترم بهداشت به از بین رفتن سرمایه اجتماعی "اعتماد به پزشک" در دوره مسئولیت ایشون اشاره ای نکردن؟ با سیاست های ایشون که قصد رو کردن دست گروه 4 درصدی های پزشکان رو داشتن امروز پزشکان 96درصدی بیشتر از گذشته بهشون ظلم شده و بیشتر از 9ماهه که مطالباتشون رو نگرفتن. امروز شما که به تهمت زدن ها اعتراض دارید، زمانی که همه پزشک ها رو با چوبی زدید که میخواستین به مرفهین این رشته که اتفاقا اکثرا از هم دوره ای ها و هم سن و سال های شما و شاید خود شما هستن بزنید، اون موقع چرا به رواج بداخلاقی اعتراض نکردید. چرا اجازه دادید مردم آنقدر به جامعه پزشکی بدبین بشن که وقتی وارد مطب میشن احساس کنن پزشک میخواد جیبشون رو خالی کنه. شما دارید تکرار تاریخ رو میبینید آقای دکتر. خوب تماشا کنید لطفا... (4314070) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.