توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 413933
لاهه: آمریکا در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده‌ است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۱
دادستان دادگاه کیفری در لاهه در گزارش سالانه خود اعلام کرد، تحقیقات اولیه از این امر حکایت دارد که نیروهای ارتش آمریکا و سازمان سیا در افغانستان در سال‌های گذشته مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

به گزارش فارس، دادستان دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه اعلام کرد، آمریکا ممکن است در سال‌های 2003 میلادی تا 2014 در افغانستان به دلیل شکنجه دهها نفر مرتکب جنایات جنگی شامل شکنجه، رفتار خشونت آمیز و یا تجاوز شده باشد.

بنا بر گزارش خبرگزارش فرانسه، تحقیقات اولیه دیوان بین المللی کیفری از فعالیت‌های سازمان سیا و نیروهای مسلح آمریکا در افغانستان بین سال‌های 2003 تا 2014 نشان می‌دهد که نیروهای نظامی آمریکا و نیروهای سازمان سیا با توسل به شیوه‌های بسیار بی‌رحمانه بازجویی از متهمان و شکنجه‌ آنها، مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این نخستین باری است که یک مقام عالیرتبه دیوان کیفری، اتهام جنایت جنگی و بدرفتاری توسط نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان و همچنین در زندان‌های مخفی سازمان سیا را مطرح می‌کند.

دادستان لاهه در گزارش سالانه خود ضمن اشاره به این مسئله گفته است فورا از قاضی مجوز انجام تحقیقات گسترده‌تر در این رابطه را درخواست خواهد کرد. چنانچه این اتفاق بیفتد، این پیچیده‌ترین و جنجالی‌ترین تحقیقات جنایی تا به امروز خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : لاهه، آمریکا، افغانستان ، جنایات جنگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.