نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457269
آیت الله هاشمی رفسنجانی و شایعات استخری که درآن جان سپرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۴
اندیشه پویا نوشت: محمد رضا رجبی منشی مخصوص آیت الله هاشمی درباره همان «استخر» ی که ایشان در آن درگذشت، توضیحاتی ارائه داد.

« بعد از فوت آقای هاشمی انواع و اقسام شایعات درباره محلی که ایشان دچار حمله قلبی شده منتشر شده اما عموم این مطالب نادرست است.
 
مثلا گفته شده آقای هاشمی در استخری لوکس و آن چنانی متعلق به فرح پهلوی دچار حمله قلبی شده است. 

واقعیت اما این است که وقتی دفتر آقای هاشمی از ریاست جمهوری به کاخ مرمر منتقل شد ما یکی از ساختمان های ریاست جمهوری در محدوده تجریش را نیز تحویل گرفتیم تا به عنوان یک دفتر کوچک برای آقای هاشمی در دست رس باشد. 

این ساختمان که به کوشک موسوم شده خارج از سعد آباد و در خیابان نوفلاح واقع است و ساختمانی است مانند صدها ساختمان دیگر در محدوده تجریش.

این ساختمان دو حیاط داشت و تصمیم گرفته شد در یکی از این دو حیاط یک استخر برای استفاده آقای هاشمی ساخته شود. 

بنا بر این علاوه بر مرمت بخشی از بنا یک سازه فلزی بزرگ سوله مانند در یکی از دو حیاط به همراه استخر سرامیکی کوچکی داخل آن ساخته شد و کسانی که می گویند این استخر متعلق به خانواده پهلوی بوده باید بدانند که اصلا این استخر زمان پهلوی وجود خارجی نداشته است!»

ابهام یا شایعه دیگر درباره مرگ هاشمی رفسنجانی در این دو سه ماه این بوده که چرا شخصیتی در اندازه و آوازه او باید در استخر تنها بوده باشد. 

به همین خاطر از آقای رجبی سوال شده «آیا پروتکل های حفاظت ایشان این گونه بود؟»
منشی آیت الله پاسخ داده است: 

«این موضوع برای کسانی که از نزدیک ایشان را درک کرده باشند خیلی عادی است چون آقای هاشمی انسانی بی تکلف بود و واقعا پروتکل پذیر نبود. زمان جنگ به رغم توصیه بچه های سپاه به خط مقدم نزدیک می شد و تا پشت خط می رفت.یک بار آقای محسن رضایی گفت که از بیت امام به او تذکر اکید داده اند که مراقب جان آقای هاشمی باشد و نگذارد در منطقه برای ایشان اتفاقی بیفتد اما آقای هاشمی اجازه نمی داد کسی برای او تعیین تکلیف کند. بنا بر همین روحیه دوست داشت در استخر تنها باشد. حتی هنگام شنا در دریای شمال یا کیش هم خودش به آب می زد و محافظ ها باید دنبال ایشان شنا می کردند. بنا بر این اصلاعادت ایشان همین بود.»

هاشمی رفسنجانی را همه به پرگاری می شناسند خاصه در دهه اول جمهوری اسلامی که تنها رییس مجلس نبود و جنگ را هم اداره می کرد. 

استراحت و تفریح او اما چه بود؟ منشی مخصوص می گوید: « بعد از ناهار اخبار ساعت دو بعد از ظهر رادیو را گوش می داد و بعد از اخبار یک چرت یک ساعته می زد و این عادت او هیچ وقت ترک نشد. بعد یک لیوان چای می نوشید و کار را از سر می گرفت...خیلی از شب ها مجبور بود در مجلس بماند و یا حاضری می خورد یا از غذای محافظان. بعضی وقت ها هم می گفت محافظان از بیرون برایش غذا بگیرند و معمولا دوست داشت این غذا ساندویچ باشد. احساس می کردم خوردن غذای بیرون آن هم ساندویچ تنها تفریح یا هوسی است که آقای هاشمی در کوران کارهای اجرایی به عنوان تفریح بریا خود تعریف کرده است.»
 
 
کلمات کلیدی : درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی+هاشمی رفسنجانی+کوشک+استخر پهلوی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۷:۲۰:۴۴
این ساختمان دو حیاط داشت و تصمیم گرفته شد در یکی از این دو حیاط یک استخر برای استفاده آقای هاشمی ساخته شود.
کاش کسی هم تصمیم میگرفت برای استفاده بچه های محل ما یکی از این استخرهای ساده بسازد. (4221196) (alef-13)
 
مهندس جنت شهری
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۸:۳۸:۴۰
البته اگر شما هم از سال ۴۰ در مبارزات انقلاب سهیم باسی..اگر چندین سال از بهترین ایام زندگی را در تبعید و زندان بوده باشی..اگر ۸ سال رییسجمهور و چند سال فرمانده جنگ بوده باشی..اگر چند دوره ریاست خبرگان رهبری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده باشی...چرا برای شما نسازند..البته با این دید شما حتما اگر یکهزارم این خدمات را داشتی حتما باید خلیج فارس را به خانه شما می اوردند نه اینکه یک استخر ۵متری بسازند... (4221269) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۸:۲۴:۴۴
شنا دركيش دردرياي شمال در استخرويژه اي كه براي ايشان درست كردند كه درآنجا هم درگذشت!!!!!!!!!!!!!!! كجاش ساده و بي تكلفه ؟!!!تنها مانده بود كه بره در جزاير هاوايي يا قناري شنا بكنه !!!! او اين بي تكلفي و سادگي آيت الله را بايد از مردم بينوايي پرسيد كه اين آرزو را بايد تا هنگام مردن به گورببرند كه يكبار بتوانند در درياي مازندران شنا بكنند چه برسه به شنا درجزيره كيش (جت اسكي هم كنارس باشه كه در خاطرات آقاي هاشمي آمده) يا استخر ويژه اي كه برايشان بسازند!!!!!!!!!! بگذريم خدابيامرزش (4221252) (alef-13)
 
سیده
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۱۹:۵۰:۵۰
خدا رحمتش کنه. مردان بزرگ هرگز نمی میرند. عید امسال جایش خیلی خالی بود. (4221342) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۰:۱۶:۱۰
اینکه عذر بدتر از گناه است !!
اگر از مال و امکانات وزمین بیت المال برای ایشان استخر اختصاصی ساخته شده دیگه بدتر
و اگر از مال خودشان ساخته شده چرا تو ملک خودشان نباید ساخته می شده و تو زمین مربوط به بیت المال ساخته شده ؟
کلا از هر جهت که بخواهید توجیه کنید مفتضح تر و بدتر در خواهد آمد (4221360) (alef-13)
 
شریف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۰:۴۱:۲۸
اصلا پروتکل پذیر نبود .این مطلب را از انبوه محافظاش در مواقع حضور در تظاهراتی مثل 22 بهمن و روز قدس میشد دید.شاید نزدیک 100 نفر!!!!!!!! (4221389) (alef-13)
 
Rezazairi9172@gmail.com
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۰۸ ۲۰:۵۵:۱۶
عزت وخفت دست خداست. نه بابزرگنمایی کسی تا ابد عزیز میمونه ونه با سیاه نمایی کسی خفیف میشه.خدارحمتش کنه خیلی بزرگ ومحبوب بوده وهست وامیدوارم چنین بماند.کسانیکه ایشان راریزش وخود را رویش مینامیدند حالا کجا هستند ؟؟وجایگاه آیت الله کجاست؟؟؟ الف اگر اشتباه میکنم که شمشیر ازرو بستی برای تخریب ایشان منتشر کن. (4221400) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.