نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 321368
افت ۳۸ درصدی صادرات ایران به ترکیه
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۵
واردات ترکیه از ایران در ۱۱ ماهه ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۵ با افت ۳۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۵.۶۵ میلیارد دلار رسید.

به گزارش تسنیم،آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۵ با افت قابل توجه مواجه شده است.

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۱۱ ماهه نخست سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۲.۵۳ میلیارد دلار بود اما این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی ۲۸ درصد کاهش داشته و به ۸.۹۴ میلیارد دلار رسیده است.

کاهش مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۵ در حالی است که از ابتدای این سال موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور به اجرا گذاشته شد و انتظار می رفت این موافقتنامه زمینه افزایش مبادلات دو طرف را فراهم کند. مقامات دو کشور افزایش حجم مبادلات به ۳۰ میلیارد دلار در سال را هدف‌گذاری کرده بودند.

این موافقتنامه با انتقادات گسترده ای در سطح فعالان اقتصادی و کارشناسان ایرانی مواجه شده بود و به عقیده این افراد ترکیب کالاهای انتخاب شده در این موافقتنامه به گونه ای بوده که تولیدات صنعتی کشور را در تنگنا قرار می دهد و از سوی دیگر کمکی به رشد صادرات غیر نفتی ایران نمی کند.

اگرچه در ماه های ابتدایی سال صادرات ترکیه به ایران رشد قابل توجهی داشت اما در ادامه، صادرات این کشور به ایران رو به کاهش گذاشت به طوری که در مجموع ۱۱ ماهه ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۵ بالغ بر ۳.۲۹ میلیارد دلار کالا از ترکیه به ایران صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۵ درصد کاهش داشته است. ترکیه در ۱۱ ماهه ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۳.۴۱ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات ترکیه از ایران در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۳۸ درصد کاهش داشته و به ۵.۶۵ میلیارد دلار رسیده است. واردات ترکیه از ایران در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۴ میلیادی ۹.۱۲ میلیارد دلار گزارش شده بود.

ایران درمیان مقاصد صادراتی ترکیه رتبه ۹ و در میان تامین کنندگان کالاهای مورد نیاز ترکیه رتبه ۱۰ را در ۱۱ ماهه ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۵ داشته است.

بر اساس این گزارش در یازدهمین ماه سال ۲۰۱۵ صادرات ترکیه به ایران افت ۴۲.۷ درصدی داشته و به ۳۰۶ میلیون دلار رسیده است. واردات ترکیه از ایران در این ماه نیز با افت ۴۵.۴ درصدی به ۴۲۲ میلیون دلار رسیده است.

مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۱۲ ماهه سال میلادی ۲۰۱۴ با کاهش ۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به ۱۳.۷۲۱ میلیارد دلار رسید.

صادرات ترکیه به ایران در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل از آن ۷ درصد افت داشت و به ۳.۸۸۸ میلیارد دلار رسید. ترکیه در سال پیش از آن ۴.۱۹۲ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات ترکیه از ایران در سال ۲۰۱۴ نیز نسبت به سال قبل از آن ۵.۳ درصد کاهش داشت. ترکیه در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۰.۳۸۳ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۹.۸۳۳ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.
کلمات کلیدی : صادرات ایران به ترکیه
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۱۴:۰۸:۵۱
ترکیه زرنگه وارداتشو کاهش میده و صادراتش به ایران را افزایش میده تا تراز تجاری ایران را منفی کنه. (3429789) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۱۷:۴۴:۴۴
ترکیه تقریبا 7 برابر کاهش واردات از ایران داشته این یعنی همراهی تجار ترکیه با سیاست های کشورشان همین اندازه بیش از ایرانی ها بوده (3430050) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.