نظر منتشر شده
۳۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361760
بهروز کمالوندی میهمان ویژه الف می شود/ سوالات خود درباره سازمان انرژی اتمی و بحث‌های هسته‌ای را از او بپرسید
بخش سیاسی الف، 24 خرداد 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰
بهروز کمالوندی دیپلمات ایرانی و سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی، برای پاسخ دادن به سوالات بینندگان درباره ابعاد مختلف برنامه هسته‌ای و مسائل مربوط به سازمان انرژی اتمی میهمان ویژه الف می شود.

به گزارش الف، بهروز کمالوندی در گذشته سفیر ایران در زیمباوه و اندونزی بوده و مدیر کل امور اداری و مدیرکل ارزیابی و نظارت وزارت امور خارجه و  همچنین معاونت اداره کشورهای آمریکای لاتین و معاون اداره آمریکا وزارت امورخارجه از دیگر سوابق اوست.

وي تا مرداد ماه سال ۱۳۹۲ معاون مالي و اداري وزارت امور خارجه بود و در شهریور ۱۳۹۲ با حکم محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران ، مهدی دانش‌یزدی جایگزین او شد.

کمالوندی پس از ریاست مجدد علی‌اکبر صالحی در سازمان انرژی اتمی به عنوان معاون روابط راهبردی و امور مجلس (بین‌الملل) منصوب شد.

کاربران گرامی می توانند، سوالات خود را از آقای کمالوندی درباره مسائل پیش آمده در بحث هسته‌ای، و مسائل مربوط به سازمان انرژی اتمی را مطرح نمایند.
 
کلمات کلیدی : بهروز کمالوندی، سازمان انرژی اتمی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۰:۱۱:۱۸
علت ادغام برخی شرکت ها و پژوهشکده ها در سازمان انرژی اتمی چیست؟ اگر فعالیت سازمان به گفته رییس محترم سازمان کاهش پیدا نکرده است این قضیه چه مفهومی پیدا می کند؟ (3756430) (alef-3)
 
خسرو گار س چی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۰:۳۱:۳۸
با سلام و احترام

...ضمن تشکر از حضور آقای کمالوندی برا ی گفت و گو ، چنانچه اشکال ندارد به سه سوال بنده پاسخ دهند؟ ...1- جمهوری اسلامی ایران اورانیوم 20 درص تولید کرده بود بعد از توافق قرار شد این موضوع غنی کردن را به پنج در صد کاهش و تقلیل دهیم ؟؟....2- مراکزی را که ایشان بیشتر مطلع هستند قبلا به کار مشغول بودند هم اکنون بعد از توافق حاصل شده ، یا نوع کار آن ها تغییر کرده است یا بر اثر توافق به عمل آمده این مراکز تعطیل شده اند ؟؟ ...3- به نظر ایشان وضعیت انرژ ی هسته ای کشورمان و اتفاقاتی که در اثر این توافق صورت و انجام گرفته است ، جدای از اینکه این توافق ها خوب یا بد بوده است ، مانند زمانی است که ما اینگونه توافق ها را نکرده بودیم ؟؟ منظور وضعیت قبل و بعد از توافق یکسان است ؟؟ ) ....... با تشکر - گار س چی (3756492) (alef-3)
 
م...ا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۰:۳۴:۲۰
جناب کمالوند، آیا تصمیم بر غنی سازی، بر عهده کدام مسئولان بود؟
آیا میتوانید صراحتا بگویید، اولین بار چه کسی تصمیم گرفت این کار بشود؟
غنی سازی از نظر بسیاری، دارای توجیه اقتصادی نیست، - با وجود ذخایر عظیم گازی و همچنین استعداد عظیم تولید نیور یخورشیدی و بادی در ایران، چرا ایران اقدام به این کار کرد، در حالی کلا نیروگاهها هسته ای در اروپا هم مخالفت جدی دارد و مثلا المان تصممی گرفته تا سال 2022 همه نیورگاههای هسته ای تعطیل کند؟ (3756501) (alef-3)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۴:۳۸
چقدر ساده لوح هستید شما، اروپا وقتی نیروگاه های نسل جدید رو به بهربرداری رسوند قدیمی ها را تعطیل می کنه!
هیچکدوم از انرژی های خورشیدی و بادی و ... در سطح کلان نمی تونند تولید برق کنند و فقط در حد کمک برای واردشدن به مدار در مواقع پیک مصرف به کار میان. (3758912) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۰:۳۵:۵۱
سلام شما دقیقا بعد از برجام تو سازمان؛ غیر از میزبانی از بازرسان آژانس و غیره، چکار می کنین؟! (3756505) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۰:۵۷:۴۰
هزینه ساخت نیروگاه اتمی بوشهر چه قدر بوده است؟ با پول آن چه تعداد نیروگاه گازی می توانستیم بسازیم؟ (3756548) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۲۰:۵۰:۴۱
سوال را اصلاح کنید گازی خیر خورشیدی چقدر می شد ساخت (3757844) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۱:۰۵:۵۱
گفته می شود که ذخایر معادین اورانیوم ایران محدود و برای غنی سازی تنها کفاف چند سال را می کند. اگر این گفته صحیح است، آیا منطقی است که بر روی غنی سازی سرمایه گذاری سنگین انجام دهیم؟ (3756563) (alef-3)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۱:۲۰:۵۸
با عرض سلام و خسته نباشید، اینکه برخی ادعا می کنند که حدود 200 نفر از کارمندان سازمان انرژی اتمی تعدیل شده اند؛ واقعیت دارد؟ در مورد جزئیات ان بفرمایید. (3756611) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۱:۲۲:۴۳
روند بازرسی‌ها از فعالیت‌های هسته‌ای ایران چگونه بوده است؟ آیا موردی از سوی آژانس مطرح شده است که با جواب منفی ایران روبه‌رو شود؟ (3756619) (alef-3)
 
مهران
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۱:۲۴:۱۶
فروش اب سنگین بین ایران و امریکا ه کجا رسیده است، چراکه اظهار نظرهای مختلفی در این مورد مطرح میشود؟ (3756620) (alef-3)
 
مهسا
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۲:۱۹:۲۹
چرا پس با این برجام گشایشی در وضع اقتصادی کشور به وجود نیامد،؟! (3756737) (alef-3)
 
برزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۲:۳۷:۳۸
اقای کمالوندی دوتا سوال دارم.
1- اگه میشه در مورد ترورهای دانشمندان هسته ای یه کم توضیح بدید. چرا یه دیپلمات باید اینهمه بادیگارد داشته باشه اما دانشمندان هسته ای که سرمایه ی کشور هستند محافظت نمیشن و اینقدر راحت ترور میشن؟ واسه اینکه در اینده دیگه این اتفاقات تلخ نیفته چه برنامه ریزی ای کردیم؟
2- بعد از برجام چیزی هم از انرژی هسته ای مونده که بخواهیم در موردش از شما سوال بپرسیم؟ اخه تو رسانه ها عنوان شده بود تو سانتریفیوژها سیمان ریختند. (3756779) (alef-3)
 
دانشجو
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۲:۵۴:۰۵
سلام.من دانشجوی مهندسی هسته ای یکی از دانشگاه های تهران هستم .خواستم بدونم اگه مدعی هستین که بعد از برجام هیچ محدودیتی پیش نیومده و هیچ تعدیل نیرویی نبوده چرا امسال سازمان انرژی اتمی حتی یک دانشجوی دکترا نمی پذیره (در 3 گرایش راکتور ،چرخه سوخت و کاربرد پرتو)آیا دیگه امیدی برای ما دانشجویای ارشد برای پیشرفت باقی می مونه؟ امیدوارم با صراحت پاسخ داده بشه. ممنون (3756818) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۲۰:۲۴:۴۳
بنده هم مثل شما ارشد مهندسی هسته ای دارم و دقیقا همین سوال رو دارم (3757809) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۴:۱۸:۳۲
ایا انرژی هسته ای و پافشاری بر این مساله ارزش این همه تحریم و رکود و..را داشت؟ اگر این همه ارزش دارد چرا دیگر کشورها به سمت انرژی هسته ای جتی به قیمت تحریم نمیروند؟ تاثیر انرژی هسته ای بر تولید ناخالص داخلی چقدر است؟ با عدد و رقم و دقیق بیان فرمایید (3757007) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۵:۰۱:۰۶
برنامه و فعالیت های فنی، علمی و اجرایی سازمان برای 10 سال آینده با توجه به رکود فعالیت های گذشته چیست؟ در یک سال گذشته چه فعالیت هایی صورت گرفته است؟ (3757100) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۵:۴۸:۱۹
برای تنش‌های هسته‌ای در چند سال اخیر چه‌قدر هزینه داده شده و آیا در ازای این هزینه چه دستاوردهایی به دست اومده؟ این دستاوردها به‌صرفه بوده؟ دو تاش رو نام ببرید. (3757240) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۶:۱۱:۲۲
جناب آقای کمالوندی بنده و همکارانم در مجموعه پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای اجازه و افتخار ملاقات با دکتر صالحی و خلفی را پیدا نکرده ایم،
وضعیت عصف بار اخراج 1000 نفر از پرسنل 2100 نفری پژوهشگاه را چگونه توجیه می کنید، بدو ن ایجاد شغل در کشور اخراج پرسنل چه مفهومی دارد؟

وضعیت حقوقی این مجموعه را هم به بدترین سطح در طول عمر این سازمان و پژوهشگاه تنزل داده اید! چرا به یکباره این سازمان و پژوهشگاه را تعطیل نمی کنید تا خیال همه از جمله دنیا را راحت کنید!

تمام برنامه ریزی و سرمایه گذاری های ریاست قبلی پژوهشگاه با آمدن رئیس جدید نابود شده است. آیا این مفهوم مدیریت کلان است؟ اخراج و کاهش حقوق و مزایای پرسنل که از عهده هر مدیری بر می آمد!

انتقاد از مدیریت دکتر صالحی و خلفی را چگونه به گوش مسولین نظام برسانیم؟ (3757328) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۶:۱۲:۱۰
با سلام و احترام جناب آقای کمالوندی همانطور که مصتخرید در یکی از شرکتهای زیر مجموعه عدم نیاز 50 نفر همزمان در چند روز گذشته خورده ولی با درایت یکی از معاونین سازمان تقریبا تا حدودی مسئله حل شده . سوال من اینه از جنابعالی ایا این روند تعدیل نیرو ادامه دارد یا اینکه تمام شده
2- البته در این شرکت این مدیرعامل با شگرد خاص خودش حقوقتو انقدر پائین میکشد که خود مجبور بشی بری تکلیف با این اقا چیست چرا کسی به ایشان چیزی نمی گوید (البته اطرافیان خودشان نجومی میگیرند) (3757334) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۷:۲۵:۰۹
این فعایتهای انرژی هسته ای در کدام دولت شروع شد و چه کسانی دنلال این پروژه ارزشمند بودند ایا درسته که اقای رفسنجانی شروع کننده ساخت تاسیسات صلح امیز هسته ای بوده؟
با تشکر (3757515) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۷:۲۹:۰۲
انرژی هسته ای چند درصد به تولید ناخالص داخلی کمک میکند و ایا بعد اینکه کاملا راه بیفته میتواند ضرر و زیانهای ناشی از تحریم ها و...را جبران نماید؟ ایا سودی که برای اقتصاد داره از تولید ناخالص داخلی در حال حاضر هم بیشتره؟ (3757524) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۷:۲۹:۳۹
با راه اندارزی کامل هسته ای چه صنایعی راه خواهد افتاد و چند میلیون استغال ایجاد خواهد کرد؟ تاثیر اقتصادی قضیه رو بیان بفرمایید (3757526) (alef-3)
 
دکتر
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۹:۴۲:۲۲
جناب دکتر کمالوندی
با سلام و احترام
همانطور که مستحضر هستید در بسیاری از کشورهای پیشرو در زمینه صنعت هسته ای از جمله ایالات متحده و فرانسه سازمان مستقلی (در کنار وزارت انرژی یا معادل آن سازمان انرژی اتمی) برای نظارت بر ایمنی تاسیسات هسته ای و پرتوی وجود دارد. حتی در استاندارد های آژانس هم به این موضوع تاکید شده. از طرفی تجارب حوادثی نظیر چرنوبیل و فوکوشیما اهمیت استقلال در بازرسی و نظارت را روشن می سازد( چرا که بلا فاصله بعد از این حوادث شوروی و ژاپن در صدد ایجاد نظام مستقل ایمنی هسته ای برآمدند که متاسفانه با توجه به تبعات و خسارات وارده کمی دیر شده بود!!)
باتوجه به اینکه این بیم وجود دارد که غرب و کشورهای فرصت طلب عربی نبود چنین واحد مستقلی را دستاویزی برای اعمال فشارهای مجدد بر ایران قرار دهند چرا تا کنون اقدامی برای ایجاد آن صورت نگرفته است؟ اگر اقداماتی صورت گرفته توضیح بفرمائید .

با تشکر (3757748) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۹:۴۳:۴۶
سوال بنده این است که بفرمایید که این انرژی هسته ای از ابتدا تا به امروز چقدر برای کشور ما هزینه داشته و چقدر سود داشته است؟ آیا مثلا ما از فروش آب سنگین مبلغ قابل ملاحظه ای را به دست می آوریم؟ با تشکر (3757751) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۱۹:۴۵:۰۹
آیا قصد برگزاری یک نمایشگاه برای نشان دادن دستاوردهای هسته ای کشور تا کنون را دارید؟ (3757754) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۲۳:۰۰:۲۳
انرژی هسته ای تا کنون چه تعداد اشتعال زایی داشته و در اینده چه تعداد اشتعال زایی خواهد داشت؟ مقایسه ای در مورد میزان اشتغال این صنعت و صنعت خودروسازی اگر انجام دهید ممنون خواهیم شد (3758073) (alef-3)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۲۳:۳۷:۳۹
با میلیاردها دلاری که در اثر تحریم از طرف ممالک خارج بر ما تحمیل شد و نیز میلیاردها دلار پولی که روسها از ما برای تکمیل نیروگاه گرفتند آیا چنین پروژه ای توجیح اقتصادی دارد و اگر دارد چطور ؟ (3758117) (alef-13)
 
راه
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۲۳:۴۳:۴۷
لطفا" تعهدات و مواردی را که 1+5 و بویژه آمریکا تا کنون عملا" انجام نداده اند بیان کنید . لطفا" دستاورد سیاست ها و دانشمندان هسته ای و دیپلماسی در خور تقدیر قبل را که باعث اقتدار دیپلمات ها و دولتیان فعلی در برابر 1+5گردیده ، صادقانه بیان کنید . صادقانه . لطفا" یک بار دیگر پیش بینی خود را از تاریخ فرجام برجام اعلام کنید (باذکرتاریخ) (3758125) (alef-13)
 
محمدهادي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۰۹:۴۰:۴۷
سلام و خسته نباشيد

طي دهه پيش رو، سرمايه گذاري اصلي سازمان انرژي اتمي بر روي كدام مدل سانتريفيوژ قرار خواهد داشت؟ براي مقاصد صنعتي؟ (3758589) (alef-3)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۱۳:۵۹:۲۲
با سلام، نظام ايمني چرا از سازمان مستقل نيست؟ چطوري ميشود يك قسمتي كه زير مجموعه سازمان است بتواند بر ايمني آن نظارت داشته باشد؟ (3759125) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۱۵:۵۸:۳۱
ساخت هتل و مهمانسرا با بودجه چند ده میلیارد تومانی برای پرسنلی که هر آن ممکن است اخراج شوند را چگونه ارزیابی می کنید. (3759411) (alef-3)
 
محسن
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۲۰:۰۱:۰۰
باسلام خدمت جناب اقای کمالوندی. چرا اگه سازمان با مشکل مالی مواجه هست و درصدد تعدیل نیرو به انحاء مختلف، چرا باید اقدام به ساخت مدرسه در بوشهر، قزوین، مشهد و ... و هتل و مهمانسرا با هزینه های گزاف بکنه؟ چرا باید آدمای غیر متخصص با مدارک کم اعتبار در مسند تخصصی ترین شرکت های سازمان بشینند؟ (3759915) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۶ ۰۰:۲۰:۵۰
نکته کنکوری اینکه اگر جهت کاهش هزینه دست به تعدیل نیرو می زنیم چگونه است که پروژه های سازمان را به دست پیمانکارانی می سپاریم که از نظر توان فنی از شرکت های داخلی سازمان پایین تر هستند. همچون همان شرکتی که نقل اش رفت که با توجه به عدم وجود کار دست به تعدیل ۵۰ نفری نیرو زده ست. (3760261) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۹ ۰۲:۳۲:۱۷
جناب کمالوندی چرا از زمان اجرای برجام تمام پروژه های تحقیقاتی در سازمان انرژی اتمی متوقف شده و نیروی های که جوانی خود را در سازمان گذاشته و با وجود خطرات بسیار در اجرای پروژهای سازمان کمک کرده اند به صورت گسترده تعدیل می شوند؟ (3766681) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.