توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 241862
مار و کژدم و تندرستی مردم
بخش تعاملی الف - رامین امینی زارع
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۶
شایدتصوردیدن مارهاوکزدم های زنده که دریک مکان گردهم آمده اند تاپادزهر آنان برای مردم ارمغان تندرستی بیاورد برای بسیاری از مردم جالب باشد ،جاندارانی که اگرکاری به کارشان نداشته باشی کمتر مزاحم آدمی می شوندوسرخویش دارند.

دهه سوم شهریور ۹۳برای دومین ‏بار بود که به دعوت همایش سراسری مدیران روابط عمومی‏ های وزارت جهادکشاورزی به مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‏سازی رازی در حصارک کرج رفتم.

مجموعه‏ای مصفا ودیدنی درپهنه بیش از ۱۱۰ هکتار،باقی‏مانده از آغازین سال‏های سده کنونی خورشیدی که بیش از ۹ دهه فعالیت علمی وبهداشتی را در کارنامه زرین خویش دارد.

شگفت است بناهای ماندگار این دوره فرزندان ایران زمین در بنیاد نهادن یادگارانی همچون دانشگاه تهران، بانک کشاورزی و همین مؤسسه که به سرم‏سازی رازی معروف شده است چه، اگر به این نام برده شود جفایی است به بعد پژوهشی آن که در شمار یکی از پرآوازه ترین مؤسسات تحقیقاتی منطقه خاورمیانه ،بلکه جهان در این زمینه به شمار می‏آید و از سوی سازمان‏های نام آور فرامرزی همچون OIE، FAO و WHO به عنوان سامانه‏ای معتبر شمرده می‏ شوند.

بی‏ شک سرمایه اصلی این مؤسسه که از نگاه بی‏م دهنده این قلم دیده می ‏شود؛ سرمایه انسانی هیأت علمی و کارکنان آن است که گمنام ،بی‏ مدعی و پرمحتوی این اعتبار جهانی را رقم زده ‏اند به گونه‏ ای که اکنون تولید کننده نزدیک ۸۰ نوع فرآورده بیولوژیک می‏ باشد و در زمینه بهداشت و درمان انسان و دام ؛این دو همراه همیشگی تاریخ بشر نقش داشته است.

یکی از آثار پربرکت موسسه، در زمینه حفاظت جان ایرانیان در برابر خطر مرگ ناشی از کژدم‏زدگی که در مناطق جنوبی ایران فراوان دیده می‏ شود و مارگزیدگی که در دامنه بسیاری از کوهستان ‏های ایران یکی از شایع‏ترین ترس ‏های عادی است ،می باشد و جالب آنکه علاوه بر افعی ایرانی ،در مناطق شمال شرقی ایران مار کبری نیز جان آدمیانی که از دید او و غریزه ‏اش خطر محسوب شوند را به چالش می ‏کشد لکن این مؤسسه ایرانی کارآمد توانسته است میزان تلفات انسانی را باساخت پادزهر‏های اختصاصی واثربخش خود به سمت زیر۱۰ نفر درسال گرایش دهد.

این موسسه ایرانی، تامین کننده فرآورده های انسانی به سفارش وزارت بهداشت و دامی به سفارش سازمان دامپزشکی با واکسن های باکیفیت منطبق بابرترین اثربخشی درزمینه دام وماکیان وآبزیان است.

آنگونه که نوشتم مجمع مدیران روابط عمومی ‏های جهاد کشاورزی در این مکان مصفا و آموزنده برگزار گردید و دیدار یاران تازه شد و از رئیس وکارکنان فرهیخته مرکز روابط عمومی و اطلاع‏رسانی گرفته تا مدیران مجرب روابط عمومی‏های استانی و ستادی، همگی بار دیگر بر اینکه ایرانی می ‏تواند، گواهی دادند.

در پایان به فکر فرو می‏روم که چقدر تشویق معنوی هرایرانی به این بنیادبومی که شایدتماسی تلفنی ،ارسال نامه ای یانوشته ای دررسانه ای باشد و حمایت هر مسؤول میهن دوست، می‏ تواند در بهبود و افزایش دامنه کاراین موسسه دیرپای مفید باشد...

امیدوارم قدر خود را بدانیم و به قول آن بزرگ
بیا تا قدر یکدیگر بدانیم که تا ناگه زیکدیگر نمانیم
 
کلمات کلیدی : رامین امینی زارع