توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 293568
عربستان محتاطانه به دنبال حذف یارانه بنزین
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۳
رسانه‌های عربستان به نقل از منابع ناشناس گزارش دادند: این کشور در حال بررسی کاهش یارانه حامل‌های انرژی است که قیمت بنزین در این کشور را در پایین‌ترین سطح جهان نگه داشته است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، روزنامه الوطن - چاپ عربستان - به نقل از منابع آگاه گزارش داد که مقامات سعودی چندین سال در حال بررسی این مساله بوده‌اند، اما این موضوع پس از اینکه امارات ماه گذشته یارانه حامل‌های انرژی را کاهش و اجازه داد قیمت بنزین بالا برود اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

اقتصاد‌دانان برآورد می‌کنند که لغو یارانه بنزین سالانه باعث صرفه‌جویی ۳۰ میلیارد دلار سعودی (هشت میلیارد دلار) برای این کشور خواهد شد. منابع آگاه گفتند: عربستان نمی‌تواند برای همیشه قیمت بنزین را در سطوح پایین کنونی نگه دارند چرا که به اقتصاد این کشور لطمه خواهد خورد.

روزنامه الوطن به جزییات بیشتر درباره زمان نتیجه‌گیری دولت درباره این موضوع و جزییات اصلاحات احتمالی اشاره نکرد.

این روزنامه به نقل از فهد الانزی نایب رییس کمیته اقتصادی و انرژی شورای عربستان گزارش داد: هرگونه تغییر در یارانه‌ها باید با دیگر اقدامات برای حفظ رفاه عمومی نظیر حمل‌ونقل عمومی ارزان‌قیمت همراه باشد.

از آنجا که افزایش قیمت بنزین می‌تواند به تورم در دیگر کالاها منجر شود الانزی پیشنهاد کرد که دولت ممکن است یارانه‌های جدیدی را برای اقلامی همچون مواد غذایی و دیگر کالاهای مصرفی ارائه یا کارت‌هایی را توزیع کند که به مردم این امکان را می‌دهد که سوخت را با قیمت یارانه‌ای بخرند. چنین یارانه‌هایی باید به شهروندان سعودی اعطا شود نه جمعیت خارجی زیاد این کشور.

صدور مجوز و افزایش قیمت بنزین یکی از بزرگ‌ترین اصلاحات اقتصادی در عربستان برای سالیان طولانی خواهد بود و از آنجا که تعداد زیادی از مردم کم‌درآمد عربستان به سوخت ارزان وابسته هستند به لحاظ سیاسی حساسیت دارد.
 
کلمات کلیدی : عربستان ، بنزین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.